official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DOLEZEL Thomas
1981
CAN
1:29.13
51.61
2
BIGGS Andrew
1981
CAN
+1.26
59.81
3
CARTER Bennett
1980
CAN
+1.42
60.85
4
MARTIN Taylor
1983
CAN
+1.86
63.71
5
WILKINSON David
1982
CAN
+2.04
64.88
6
BARRETT Scott
1983
CAN
+2.40
67.23
7
MILES Jaime
1983
GBR
+2.51
67.94
8
SIMONS Dustin
1983
USA
+2.95
70.81
9
FRIEDMAN Evan
1983
USA
+2.96
70.87
10
FRONTON Jedediah
1982
USA
+4.28
79.46
11
SINGER-SARGENT David
1980
USA
+4.40
80.24
12
BRUGGEMANN Robert B
1981
USA
+4.66
81.93
13
GAYLORD Travis
1983
USA
+5.08
84.67
14
GILLHAM Jason
1982
CAN
+5.09
84.73
15
REED Charlie
1983
USA
+5.19
85.38
16
WHITE David
1983
CAN
+5.72
88.83
17
GILLHAM Jonathan
1984
CAN
+5.91
90.07
18
BEARDSLEY Ryan
1981
GBR
+6.71
95.27
19
THURBER Carson
1983
USA
+7.15
98.14
20
BELLAMY Christopher
1983
CAN
+7.17
98.27
21
FLORJANCIC Louis
1984
CAN
+7.29
99.05
22
CROWE Robert
1983
CAN
+7.38
99.63
23
BARITOT-FINNERTY Brian
1984
USA
+7.55
100.74
24
EPSTEIN Jason
1983
USA
+8.02
103.80
25
POLZL Michael
1981
CAN
+8.77
108.68
26
IVERSON Derek
1983
USA
+8.87
109.33
27
CONLIFFE Christopher
1983
CAN
+9.30
112.13
28
FUCHIHARA Daryl
1984
CAN
+9.52
113.56
29
DAVIES Brandon
1983
CAN
+9.60
114.08
30
WALOSZEK Tom
1982
CAN
+9.66
114.47
31
FATEMIZADEH Kayvon
1984
CAN
+10.64
120.85
32
RAMEY Peter
1983
CAN
+10.67
121.04
33
WALKOWIAK Robert
1983
CAN
+10.67
121.04
34
COLE Jeffrey
1983
CAN
+10.94
122.80
35
WILLSON Marcus
1984
CAN
+12.58
133.47
36
SCHWALM Jamie
1984
CAN
+13.01
136.27
37
COHEN Steve
1963
CAN
+16.70
160.28
38
BETZ Richard
1984
CAN
+17.24
163.80
39
HUNNISETT Erik
1984
CAN
+19.75
180.13
40
DRUXERMAN Cobi
1984
CAN
+21.24
189.83
41
MOTTERSHEAD Craig
1984
CAN
+24.55
211.37
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
ROTHMAN David
1984
USA
SAVAGE Charles
1983
GBR
SCHRAMA Aaron
1983
CAN
THEOBALDS Derek
1984
CAN
MCVEIGH Neil
1983
CAN
TREVISANUTTO Patrick
1983
CAN
WILSON Michael
1984
CAN
ORTVED Matthew
1984
CAN
CURTIS Michael
1983
CAN
LASH Geoff
1983
CAN
KITCHING Geoff
1982
CAN
BROUWERS Seth
1981
CAN
BARNES Bobby W
1982
USA
JANTUNEN Thomas
1979
CAN
JANSONS Andrew
1984
CAN
HYCHALK Daniel
1978
USA
DOUGHERTY Cam
1983
CAN
BEAUCAGE Jacques
1983
CAN
HOPKINS Zachary
1983
CAN
HESS Daniel
1983
CAN
BEDARD Joshua
1984
USA
HEMSWORTH Cody
1984
CAN
HADLEY Luke
1984
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
BIGGS Patrick
1982
CAN
BORISOV Igor
1965
KGZ
BOUCHARD Timothy
1979
USA
BALIT Philippe
1982
CAN
LUNDVALL Peter
1978
SWE
ADDISON Connell
1982
CAN
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
DEBRUYN Peter
1984
CAN
GUSTAFSSON Daniel I
1977
SWE
HALL Oliver
1976
GBR
PUPP Marcus
1977
SWE
HUARD Michel-Olivier
1984
CAN
MERKLEY Brooks
1983
CAN
JOHANSSON Tobias
1976
SWE
LAW Adam
1983
CAN