official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
YUASA Naoki
1983
JPN
1:45.10
6.00
2
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+0.02
6.11
3
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+0.31
7.77
4
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+0.32
7.83
5
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.44
8.51
6
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+0.55
9.14
7
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.56
9.20
8
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.83
10.74
9
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.84
10.80
10
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.89
11.08
11
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+0.92
11.25
12
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+0.93
11.31
13
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.98
11.59
14
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.02
11.82
15
MYHRE Lars
1984
NOR
+1.08
12.17
16
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.09
12.22
17
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+1.11
12.34
18
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+1.19
12.79
19
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.35
13.71
20
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.37
13.82
21
BAXTER Noel
1981
GBR
+1.42
14.11
22
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.48
14.45
23
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.65
15.42
24
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+1.78
16.16
25
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.34
19.36
26
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+2.77
21.81
27
OKADA Rishu
1978
JPN
+2.97
22.96
28
FEUZ Beat
1987
SUI
+4.01
28.89
29
SEILER Jan
1983
SUI
+4.28
30.43
30
TIEZZA Luca
1981
ITA
+4.32
30.66
31
SENONER Lucas
1983
ITA
+4.39
31.06
32
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+4.50
31.69
33
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+5.83
39.28
34
STANEK Jendrek
1981
GER
+5.99
40.20
35
BROWN Roger P
1981
USA
+6.07
40.65
36
NILSEN Andreas
1980
NOR
+7.06
46.30
37
OBERT Anthony
1985
FRA
+7.49
48.76
38
KELLEY Timothy
1986
USA
+7.82
50.64
39
BAECK Axel
1987
SWE
+9.08
57.84
40
BRENNA Petter
1986
NOR
+10.59
66.46
41
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+10.65
66.80
42
BJOERGE Mons
1986
NOR
+12.59
77.87
43
LAGER Hermann
1988
NOR
+13.18
81.24
44
ALBALADEJO HENSENS Joel
1989
AND
+15.00
91.63
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
FENOY Edgar
1985
ESP
WANNINGER Christian
1981
GER
BARRETT Scott
1983
CAN
VIDOSA Roger
1984
AND
ANTOR Alex
1979
AND
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
PELLINEN Jouni
1983
FIN
PICHOT Sebastien
1981
FRA
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
BJOERGE Mikkel
1986
NOR
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
MARSHALL Jesse
1980
USA
VILETTA Sandro
1986
SUI
HELL Wolfgang
1980
ITA
GODENZI Flavio
1984
SUI
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
LORENZIN Marcel
1982
AUT
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
KOSIR Jure
1972
SLO
BYLUND Peter
1979
SWE
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
DREIER Christoph
1981
AUT
BAUMANN Romed
1986
AUT
BYGGMARK Jens
1985
SWE
Did not start 1st run