official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
2:06,27
6.00
2
KRYZL Krystof
1986
CZE
+0.17
7.18
3
NOESIG Christoph
1985
AUT
+0.31
8.16
4
GUFLER Michael
1979
ITA
+0.32
8.23
5
MATT Mario
1979
AUT
+0.62
10.32
6
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+0.76
11.30
7
PLONER Alexander
1978
ITA
+0.77
11.37
8
DOPFER Fritz
1987
GER
+0.81
11.65
9
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+0.85
11.92
10
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+1.00
12.97
11
ZACH Michael
1986
AUT
+1.07
13.46
12
GRAF Bernhard
1988
AUT
+1.10
13.67
13
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.17
14.15
14
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+1.22
14.50
15
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+1.24
14.64
16
VRABLIK Martin
1982
CZE
+1.26
14.78
17
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+1.39
15.69
18
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.49
16.38
19
MITHASSEL Christian
1987
NOR
+1.60
17.15
20
HELL Wolfgang
1980
ITA
+1.65
17.50
21
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+1.71
17.92
22
ROMAR Andreas
1989
FIN
+1.91
19.31
23
UNTERBERGER Johannes
1987
AUT
+2.08
20.50
24
GEISLER Hannes
1988
AUT
+2.54
23.70
25
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+2.57
23.91
26
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+2.59
24.05
27
SPESCHA Christian
1989
SUI
+2.65
24.47
28
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+2.71
24.89
29
SCHMID Philipp
1986
GER
+2.83
25.72
30
PUCHNER Joachim
1987
AUT
+2.88
26.07
31
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+2.97
26.70
32
LYSDAHL Espen
1990
NOR
+2.98
26.77
33
PAQUIN Paul
1986
FRA
+3.00
26.91
34
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+3.13
27.81
35
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
+3.25
28.65
36
DRAKE Edward
1986
GBR
+3.26
28.72
37
LONGHI Omar
1980
ITA
+3.29
28.93
38
NORDH Fredrik
1984
SWE
+3.55
30.74
39
JAZBEC Janez
1984
SLO
+3.78
32.34
40
PLACE Francois
1989
FRA
+3.83
32.69
41
SAXVALL Per
1989
SWE
+3.95
33.53
42
FUCHS Marco
1988
AUT
+4.07
34.36
43
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
+4.08
34.43
44
PATSCHEIDER Hagen
1988
ITA
+4.31
36.04
45
BOUILLOT Alexandre
1985
FRA
+4.39
36.59
46
UNTERDECHLER Clemens
1985
AUT
+4.50
37.36
47
GAFNER Beat
1986
SUI
+4.88
40.01
48
MAYER Matthias
1990
AUT
+5.04
41.12
48
BLANC Samy
1988
FRA
+5.04
41.12
50
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+5.07
41.33
51
RYDING David
1986
GBR
+5.47
44.12
52
SASAKI Akira
1981
JPN
+7.68
59.52
Did not qualify for 2nd run
MANOLOV Kiril
1987
BUL
FRAVI Jonas
1990
SUI
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
MAITAKOV Sergei
1990
RUS
ROUX Christophe
1983
MDA
HARGIN Mattias
1985
SWE
TREJBAL Filip
1985
CZE
KIM Hyung Chul
1981
KOR
ZEPNIK Philipp
1988
GER
MRAVLJA Anze
1987
SLO
TONETTI Riccardo
1989
ITA
SKUBE Matic
1988
SLO
GISIN Marc
1988
SUI
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
OREILLER Ami
1987
SUI
ZUEGER Diego
1986
SUI
NILSEN Markus
1989
NOR
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
SPECK Stefano
1988
LUX
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
VIDOSA Roger
1984
AND
MARINELLI Danko
1987
CRO
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
ZUEV Stepan
1988
RUS
KUENG Patrick
1984
SUI
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
GMEINER Michael
1985
AUT
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
BECHTER Patrick
1982
AUT
Disqualified 1st run