official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MATT Mario
1979
AUT
2:32.37
18.88
2
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.07
24.57
3
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+1.39
26.27
4
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+1.69
27.86
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.86
28.77
6
HUME Jeff
1979
CAN
+1.87
28.82
7
CULBERT Cameron
1977
CAN
+2.00
29.51
8
MISSILLIER Sebastien
1977
FRA
+2.45
31.90
9
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.51
32.22
10
REICHELT Hannes
1980
AUT
+2.53
32.33
11
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+3.10
35.36
12
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+3.19
35.84
13
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
+3.37
36.79
14
LEITER Reinhard
1976
ITA
+3.67
38.39
15
GREEN Ross
1978
GBR
+3.67
38.39
16
GRUBER Manfred
1980
AUT
+3.77
38.92
17
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
+3.77
38.92
18
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
+3.77
38.92
19
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+3.84
39.29
20
BECHTER Patrick
1982
AUT
+3.88
39.51
21
MANN Bruno
1979
SUI
+4.47
42.64
22
MARIN-CUDRAZ Frederic
1974
FRA
+4.48
42.70
23
KRAUS Martin
1980
GER
+4.73
44.02
24
STAMPFER Marco
1981
AUT
+4.90
44.93
25
REITER Hannes
1981
AUT
+5.03
45.62
26
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+5.50
48.12
27
BRAND Bjoern
1979
SUI
+5.57
48.49
28
KOERBLER Christian
1981
AUT
+5.57
48.49
29
FRANZ Thomas
1980
AUT
+5.72
49.29
30
MARSHALL Jesse
1980
USA
+5.98
50.67
31
BUDER Andreas
1979
AUT
+6.00
50.78
32
READ Michael
1979
CAN
+6.40
52.90
33
HELLWEGER Martin
1982
AUT
+6.47
53.27
34
HAYDER Thomas
1980
AUT
+6.88
55.45
35
JACQMIN Benoit
1978
FRA
+6.96
55.88
36
GOETZE Thorsten
1978
GER
+6.97
55.93
37
CAIOLO Laurent
1978
FRA
+7.21
57.21
38
PRIHODCHENKO Dmitrij
1973
RUS
+7.50
58.75
39
SPIES Georg
1983
AUT
+7.60
59.28
40
SILLER Matthias
1982
AUT
+7.67
59.65
41
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+7.90
60.88
42
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+8.05
61.67
43
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+8.21
62.52
44
BOTTOLLIER Marc
1979
FRA
+8.30
63.00
45
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+8.35
63.27
46
GSTREIN Marco
1983
AUT
+8.46
63.85
47
FAGERHUS Kristian
1979
NOR
+8.50
64.07
48
SCHWIENBACHER Markus
1983
ITA
+8.65
64.86
49
KEDRIN Maxim
1982
RUS
+8.80
65.66
50
WALDNER Klaus
1980
AUT
+8.91
66.25
51
HOLZMEISTER Martin
1982
AUT
+9.10
67.26
52
EPSTEIN Paul
1982
USA
+9.13
67.42
53
TATSCHL Andreas
1982
AUT
+9.25
68.05
54
RITSCH Joachim
1982
ITA
+9.29
68.27
55
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+9.59
69.86
56
DICKSON Michael
1975
AUS
+9.62
70.02
57
GONITIANER Niclas
1978
GER
+9.62
70.02
58
NADIG Andreas
1982
SUI
+9.87
71.35
59
OTTAR Aslak
1977
NOR
+10.09
72.52
60
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+10.25
73.37
61
VALER Hans
1980
SUI
+10.27
73.48
62
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+10.51
74.75
63
POLSTER Daniel
1983
AUT
+10.58
75.12
64
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+11.19
78.37
65
WHISTLER James
1981
GBR
+11.24
78.63
66
STEINER Michael
1982
AUT
+11.29
78.90
67
DEANE Luke
1982
AUS
+11.38
79.38
68
BACHER Thomas
1983
AUT
+11.40
79.48
69
LOPEZ Santi
1975
AND
+11.53
80.17
70
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
+11.85
81.87
71
BRENNER Hannes
1984
AUT
+12.32
84.37
72
MCMILLAN Paul
1983
GBR
+12.43
84.96
73
MARSHALL Cody B
1982
USA
+13.40
90.11
74
GUADAGNINI Alexander
1983
ITA
+14.60
96.49
75
STARKAS Kostas
1976
GRE
+14.96
98.41
76
DRAKE Peter D
1982
USA
+15.33
100.37
77
KUENG Patrick
1984
SUI
+15.63
101.97
78
DADIE Andrea
1981
ITA
+16.48
106.49
79
GHEDINA Francesco
1982
ITA
+16.52
106.70
80
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
+16.54
106.81
81
GREDIG Gian Reto
1983
SUI
+17.36
111.17
82
KAMAUN Hanno
1983
ITA
+17.42
111.48
83
SPERANZA Manuel
1982
ITA
+17.64
112.65
84
SEVERSON Tucker
1983
USA
+18.21
115.68
85
KURIYAMA Hiroki
1980
JPN
+19.61
123.13
86
BARCOCK James
1984
GBR
+19.91
124.72
87
GINI Marc
1984
SUI
+20.56
128.18
88
KONO Kenji
1983
JPN
+21.25
131.85
89
VOS Maarten
1982
NED
+22.37
137.80
90
HIRSCHTEIN Samuele
1984
ITA
+24.52
149.23
91
CUTOVIC Stevan
1984
JUG
+24.54
149.33
92
HATA Yu
1983
JPN
+24.67
150.03
93
SCHAFFERER Marco Johan
1984
BIH
+25.12
152.42
94
BARBAI Aron
1980
HUN
+27.05
162.68
95
VUCKOVIC Marko
1984
JUG
+32.03
189.15
Did not finish 2nd run
ALSTER Christoph
1980
AUT
BRAND Jan
1980
SUI
DREIER Christoph
1981
AUT
EGGER Simon
1982
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
FRANK Andreas
1982
AUT
GRASSER Gernot
1982
AUT
GRAY Gordon
1981
USA
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
HOPFGARTNER Alfred
1983
AUT
KAMMERLANDER Martin
1979
AUT
KNIGHT Splinter
1980
USA
KOGLER Stefan
1981
GER
KOHLER Stefan Peter
1983
AUT
KOLL Alexander
1982
AUT
KORNBERGER Siegfried
1982
AUT
LAMPERT Martin
1977
LIE
MOSER Stefan
1981
AUT
SANDE Trygve
1979
NOR
TROJER Thomas
1983
AUT
ZIERLER Andreas
1982
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
AMPFERER Andreas
1982
AUT
AUDERER Wolfgang
1981
AUT
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
BRUNOLD Enrico
1981
SUI
DIETRICH Claudio
1977
AUT
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
DJORDJEVIC Veljko
1984
JUG
DORS Dinars
1983
LAT
EGGER Pierre
1978
AUT
FIEGL David
1982
AUT
FROEIS Alexander
1981
AUT
GIANNELLI Mike
1977
CAN
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
GRUBER Florian
1981
AUT
HART Justin
1982
USA
HOELLWARTH Daniel
1983
AUT
HOERL Wolfgang
1983
AUT
KATHREIN Harald
1983
AUT
KIELMANN Martin
1979
GER
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
KONO Katsuyuki
1981
JPN
LAST Eyal
1983
ISR
MEILLEUR Cedric
1976
FRA
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
OEVSTHUS Kristian
1979
NOR
OMMINGER Andreas
1983
AUT
OVERGAARD Stefan
1978
CAN
PERINET Cedric
1979
FRA
PRANZL Lambert
1983
AUT
RILEY IV Nelson S
1983
USA
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
STRUGER Peter
1982
AUT
THALER Karl
1979
AUT
TOMII Tsuyoshi
1971
JPN
TRANSUE Jeremy
1983
USA
UTKIN Alexandr
1979
RUS
WALDENHOFER Andreas
1984
AUT
WILLIAMS Dana
1975
CAN
Did not start 1st run