official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
FORMAN Martin
1978
CZE
1:41.98
22.67
2
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+0.46
25.29
3
GRUBER Manfred
1980
AUT
+1.22
29.61
4
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.41
30.69
5
JANYK Michael
1982
CAN
+1.53
31.37
6
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.55
31.49
7
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+1.79
32.85
8
DREIER Christoph
1981
AUT
+2.08
34.50
9
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+2.21
35.24
10
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+2.51
36.95
11
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
+2.67
37.86
12
ANDERSON Scott
1982
CAN
+2.87
38.99
13
MAXA Marcel
1974
CZE
+3.00
39.73
14
MOSER Stefan
1981
AUT
+3.07
40.13
15
BANK Ondrej
1980
CZE
+3.34
41.67
16
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+3.36
41.78
17
KOZLAR Igor
1979
SLO
+3.65
43.43
18
MCMILLAN Paul
1983
GBR
+3.74
43.94
19
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
+3.80
44.28
20
VRABLIK Martin
1982
CZE
+3.81
44.34
21
LESAR Matej
1981
SLO
+3.84
44.51
22
KRIZAJ Bostjan
1980
SLO
+3.91
44.91
23
DOMINGUEZ BARCELONA Carlos
1981
ESP
+4.28
47.01
24
RUTAR Rok
1982
SLO
+5.10
51.68
25
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+5.62
54.63
26
DICKSON Michael
1975
AUS
+6.57
60.04
27
GRASSER Gernot
1982
AUT
+6.66
60.55
28
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+7.08
62.94
29
HARADA Gen
1978
JPN
+7.40
64.76
30
ITO Daisuke
1973
JPN
+7.46
65.10
31
TOPLAK Rok
1980
SLO
+7.52
65.44
32
SERDONER David
1980
SLO
+7.69
66.41
33
BECHER Sepp
1982
GER
+7.93
67.77
34
SMONKAR Dejan
1982
SLO
+8.14
68.97
35
WHISTLER James
1981
GBR
+8.73
72.32
36
ZAVIRSEK Gasper
1981
SLO
+8.92
73.40
37
FISCHHABER Michael
1984
GER
+9.09
74.37
38
KOSMAC Miha
1982
SLO
+9.44
76.36
39
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
+9.45
76.42
40
PETRIJEVCANIN Goran
1982
SLO
+9.63
77.44
41
GLEBOV Alek
1983
SLO
+9.74
78.07
42
RIBNIKAR Jernej
1981
SLO
+9.89
78.92
43
RAETZE Roman
1984
GER
+10.08
80.00
44
QUARTEL Alwin
1983
NED
+10.58
82.84
45
ROSER Matjaz
1982
SLO
+10.73
83.70
46
ZAJC Luka
1984
SLO
+11.08
85.69
47
TRDINA Tadej
1983
SLO
+11.26
86.71
48
HORN Andreas
1984
GER
+12.35
92.91
49
JAZBEC Janez
1984
SLO
+12.68
94.79
50
PUC Ziga
1983
SLO
+12.79
95.41
51
LOVEC Nejc
1984
SLO
+13.02
96.72
52
MOSER Christian
1984
NED
+13.08
97.06
53
RASP Johannes
1984
GER
+13.28
98.20
54
KNIFIC Jaka
1982
SLO
+13.46
99.22
55
PUDGAR Aljaz
1983
SLO
+13.60
100.02
56
GRASIC Matija
1984
SLO
+13.70
100.59
57
SAUPERL Jan
1983
SLO
+13.88
101.61
58
ZORKO Tadej
1984
SLO
+14.09
102.81
59
NADLES Igor
1984
SLO
+14.13
103.03
60
VUJOVIC Gojko
1982
JUG
+14.32
104.11
61
GARTNER Nace
1984
SLO
+14.69
106.22
62
BARCOCK James
1984
GBR
+15.33
109.86
63
DOKL Rok
1984
SLO
+15.34
109.91
64
STEFANCIC Silvio
1984
CRO
+15.62
111.51
65
RANCIGAJ Mitja
1984
SLO
+16.52
116.63
66
MIROJEVIC Nedzad
1979
BIH
+26.67
174.35
67
ARSOVSKI Milan
1982
MKD
+26.96
176.00
68
DURIC Edin
1975
BIH
+30.21
194.49
69
LOPCALIJA Edin
1983
BIH
+33.57
213.60
70
LOPCALIJA Emir
1984
BIH
+46.44
286.79
Did not finish 2nd run
AULANKO Juuso
1979
FIN
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
BUIS Berry
1983
NED
BULAJIC Bojan
1980
JUG
DERMASTIJA Luka
1984
SLO
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
GMAJNAR Jus
1983
SLO
GORZA Ales
1980
SLO
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
HUDOVERNIK Matej
1983
SLO
JOVAN Miha
1983
SLO
JURES Luka
1982
SLO
KRICEJ Anton
1984
SLO
MARTINOVSKI Martin
1983
MKD
MERSE Miha
1984
SLO
NEZIROVIC Mirza
1977
BIH
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PUKL Klemen
1983
SLO
SALEJ Rok
1981
SLO
SCHWER Christoph
1982
GER
SUMER Marko
1983
SLO
THORNHILL Benjamin
1983
CAN
VALENTI Ales
1983
SLO
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
ZUPAN Uros
1981
SLO
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAJT Luka
1982
SLO
BOGDANOVSKI Goce
1983
MKD
BONNET GARCIA Silvain
1982
ESP
BRAUER Jonathon
1981
AUS
BYUN Jong Woo
1975
KOR
COSTA COLL Josep
1981
ESP
GALINDO GARCES Miguel
1981
ESP
GREEN Ross
1978
GBR
HAYWOOD Todd
1977
NZL
HERMANN Samuel
1983
LIE
HUDOKLIN Nejc
1983
SLO
HUME Scott
1982
CAN
KANIC Matevz
1982
SLO
KASUMAGIC Vedad
1984
BIH
KOK Sander
1984
NED
KUHAR Martin
1983
SLO
KUMER Dejan
1982
SLO
KUMER Domen
1983
SLO
LANG Sandro
1983
LIE
LINES Jeff
1980
CAN
MALUS Miha
1978
SLO
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
MULEC Matjaz
1984
SLO
NEUREUTHER Felix
1984
GER
NOVLJAN Kristjan
1982
SLO
PRANZL Lambert
1983
AUT
RAMUS Matic
1982
SLO
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
SPAROVEC Uros
1984
SLO
SPRECHER Claudio
1980
LIE
STRUCL Peter
1984
SLO
SUGITA Junji
1976
JPN
VRHUNC Gasper
1983
SLO
VUCINIC Ivan
1982
CRO
WAREMAN Hayo
1974
NED
WIESER Andi
1980
SLO
ZVAB Tadej
1979
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run