official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GOMEZ Victor
1974
AND
1:28.27
36.89
2
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
+1.08
43.99
3
FLAGE Nicolas
1981
FRA
+1.62
47.53
4
ANTOR Alex
1979
AND
+1.77
48.52
5
SANFORD Peter
1978
NZL
+3.92
62.65
6
SAIGNOL Nicolas
1981
FRA
+3.98
63.04
7
ORTIS Jean Charles
1981
FRA
+5.32
71.85
8
N GUYEN Samuel
1973
FRA
+5.46
72.77
9
WAGNER Jean Francois
1961
FRA
+5.51
73.09
10
TEAT Jesse
1979
NZL
+6.13
77.17
11
DOMINGUEZ BARCELONA Carlos
1981
ESP
+6.18
77.50
12
LEONE Martino
1983
ITA
+6.56
79.99
13
NESTIER Fabien
1978
FRA
+8.58
93.27
14
BIONAZ Didier
1983
ITA
+9.24
97.60
15
PUCEL Mathieu
1981
FRA
+9.41
98.72
16
DODE Florent
1980
FRA
+9.55
99.64
17
AUTIER Gregory
1980
FRA
+10.83
108.05
18
COVOLO Davide
1983
ITA
+11.17
110.29
19
MONSERRAT Jordi
1982
FRA
+11.85
114.75
20
MILA Olivier
1979
FRA
+12.97
122.11
21
ARNOTT James
1982
NZL
+13.38
124.81
22
GONZALEZ Miquel
1982
AND
+13.99
128.81
23
SCHIEPPATI Edoardo
1983
ITA
+14.65
133.15
24
EYCHENNE Remy
1982
FRA
+16.37
144.45
25
ARIS Ludovic
1981
FRA
+17.26
150.30
26
CAPDEVILA VIZCAINO Raul
1981
ESP
+17.88
154.38
27
NESTIER Xavier
1983
FRA
+18.48
158.32
28
GARRALLA Josep M.
1983
AND
+19.03
161.93
29
DOTTER Yann
1982
FRA
+19.33
163.90
30
SANCHETTE Pierre
1982
FRA
+23.32
190.12
31
LLUENT VALLET Ricard
1975
ESP
+24.44
197.48
32
BATLLO PEDRALS Didac
1982
ESP
+28.72
225.60
33
TUGUES SANCHEZ Marc
1980
ESP
+29.85
233.03
34
ARGUELLES Marcos
1980
AND
+30.07
234.47
35
ARGEMI Jordi
1961
AND
+30.62
238.09
36
DOMINGUEZ Gorka
1983
ESP
+31.51
243.93
37
PICART Jordi
1983
AND
+46.57
342.89
Did not finish 2nd run
ALBERT BELTRAN Simo
1979
ESP
CASSE Hermann
1981
ITA
COMET PASCUA Pere
1977
ESP
DEL MORAL Ivan
1982
AND
ESCODA Gerard
1970
AND
GRANDI Nicola
1982
ITA
HAURET Sylvain
1983
FRA
LLUENT VALLET Artur
1978
ESP
LOPEZ Santi
1975
AND
MAROT Mathieu
1982
AND
MARTI MALE Joan
1979
ESP
MCLEOD Richard
1983
NZL
MORA PUJOL David
1982
ESP
MURPHY Ashley
1983
NZL
PLANESAS ARMENGOL Jordi
1979
ESP
RETOURNE Guillaume
1983
FRA
VIADE MARTI Alan
1982
ESP
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ANE Jean-Pierre
1983
FRA
BERNARD Florian
1982
FRA
BRARD Jonathan
1982
AND
CARCHAT Jordi
1980
AND
CARRERAS SALINAS Marc
1982
ESP
COSTA COLL David
1982
ESP
COSTA MASACHS Oriol
1981
ESP
DUDER James
1981
NZL
DUEDRA Jordi
1983
AND
DURAN BROS Pau
1981
ESP
FITE Roger
1982
AND
GALINDO GARCES Miguel
1981
ESP
GARCIA Loic
1983
FRA
GOUARRE Guillem
1982
AND
GUIFFRE Roberto
1983
ITA
JOURNET Mikael
1982
AND
LATHOUD Lionel
1982
FRA
MACIA Josep
1979
AND
MARGAIL Gregory
1982
FRA
MASDEU BORT Alex
1979
ESP
MELHOP Scott
1982
NZL
MENO VICIANA Jordi
1981
ESP
MIJARES Tomas
1968
AND
MOSSO Alessandro
1983
ITA
PALOMERA THIERIE Felip
1979
ESP
PEREZ CASAS Marc
1982
ESP
PERPINYA COLOMER Xavier
1977
ESP
RUANO Eduard
1980
AND
SALLES Arnau
1983
ESP
SEPET Pierre
1982
FRA
TAPIE Nicolas
1982
FRA
TARRATS Leandro
1980
ESP
VAILLANT Julien
1982
AND
UDINA LLANAS Gerard
1979
ESP
Disqualified 1st run
Did not start 1st run