official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DEFAGO Daniel
1980
SUI
1:36.54
8.16
2
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+0.16
9.10
3
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.27
9.75
4
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+0.34
10.17
5
EGGER Pierre
1978
AUT
+0.35
10.23
6
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.38
10.40
7
MARILA Mika
1973
FIN
+0.39
10.46
8
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+0.52
11.23
9
HAYER Stanley
1973
CZE
+0.62
11.82
10
VIOLON Pierre
1973
FRA
+0.66
12.06
11
LACAS Eric
1977
FRA
+0.69
12.23
12
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.75
12.59
13
GEISSER Thomas
1977
SUI
+0.79
12.82
14
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+0.81
12.94
15
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.83
13.06
16
FAVIERES Yannick
1978
FRA
+0.94
13.71
17
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+1.01
14.12
18
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+1.02
14.18
19
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+1.12
14.77
19
PASTORE Marco
1973
GER
+1.12
14.77
21
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+1.20
15.25
22
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.78
18.67
23
LONGHI Omar
1980
ITA
+1.80
18.79
24
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.17
20.97
25
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.21
21.21
26
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+2.53
23.10
27
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.01
25.93
28
ROLLAND Eric
1975
FRA
+3.05
26.17
29
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+3.60
29.42
30
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+3.71
30.06
31
SPEISER Gerhard
1975
GER
+3.88
31.07
32
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+3.99
31.72
33
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+4.24
33.19
34
TIEZZA Luca
1981
ITA
+4.27
33.37
35
MATHIS Pascal
1980
SUI
+4.81
36.56
36
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+5.98
43.47
37
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
+6.78
48.19
Did not finish 2nd run
STANEK Janus
1981
GER
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
GRAVIER Richard
1974
FRA
HABER Artur
1981
POL
HERBST Reinfried
1978
AUT
VALENCIC Mitja
1978
SLO
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
SAETER Aane
1975
NOR
RUSTEN John E
1980
USA
HANSSON Martin
1975
SWE
HAYWOOD Todd
1977
NZL
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
KOGLER Stefan
1981
GER
LAMB David W
1981
USA
KNIGHT Chip
1975
USA
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
BRANDAUER Anton
1982
AUT
RAJALA Jukka
1982
FIN
OLLIKKA Toni
1978
FIN
PAQUIN Pierre
1979
FRA
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ENGL Kurt
1979
AUT
COGOLI Patrick
1976
ITA
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
BENKERT Franz
1978
GER
TRAYNER Gareth
1980
GBR
STOCKER Martin
1979
AUT
GORZA Ales
1980
SLO
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
SANFORD Peter
1978
NZL
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
PERREN Robi
1982
SUI
HOGAN Brad
1979
USA
NILSSON Anders
1980
SWE
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
LANZINGER Matthias
1980
AUT
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
Did not start 1st run