official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STRUGER Peter
1982
AUT
1:58.53
9.05
2
SANDELL Marcus
1987
FIN
+0.04
9.35
3
INNERHOFER Christof
1984
ITA
+0.22
10.68
4
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+0.35
11.65
5
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+0.41
12.09
6
KANTOLA Petteri
1986
FIN
+0.54
13.06
7
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+0.65
13.88
8
LONGHI Omar
1980
ITA
+0.73
14.47
9
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+0.83
15.21
10
JAZBEC Janez
1984
SLO
+0.85
15.36
11
ZACH Michael
1986
AUT
+0.88
15.58
12
NOESIG Christoph
1985
AUT
+0.94
16.03
13
JANKA Carlo
1986
SUI
+1.00
16.47
14
PAQUIN Paul
1986
FRA
+1.02
16.62
15
SENONER Lucas
1983
ITA
+1.03
16.70
16
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.16
17.66
17
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+1.24
18.26
17
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.24
18.26
19
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+1.31
18.78
20
REITER Hannes
1981
AUT
+1.37
19.22
21
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1.40
19.44
22
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+1.47
19.96
23
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.48
20.04
24
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+1.54
20.48
25
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.55
20.56
26
ROMAR Andreas
1989
FIN
+1.62
21.08
27
NOBLE Andrew
1984
GBR
+1.68
21.52
28
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+1.73
21.89
29
NORDH Fredrik
1984
SWE
+1.98
23.75
30
TIEZZA Luca
1981
ITA
+2.25
25.75
31
HELL Wolfgang
1980
ITA
+2.39
26.79
32
MITHASSEL Christian
1987
NOR
+2.43
27.09
33
VEGSUNDVAAG Einar
1986
NOR
+2.49
27.54
34
MARKIC Gasper
1986
SLO
+2.50
27.61
35
PLONER Alexander
1978
ITA
+2.76
29.54
36
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+2.84
30.13
37
ZUEGER Diego
1986
SUI
+2.86
30.28
38
GAFNER Beat
1986
SUI
+2.87
30.36
39
BRENNA Petter
1986
NOR
+2.93
30.80
40
WAGNER Hannes
1986
GER
+3.11
32.14
41
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+3.16
32.51
42
HOFER Beni
1978
SUI
+3.19
32.73
43
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+3.29
33.48
44
FISCHER Daniel
1985
GER
+3.54
35.33
45
VRABLIK Martin
1982
CZE
+3.64
36.07
46
OREILLER Ami
1987
SUI
+3.76
36.97
47
BAECK Axel
1987
SWE
+3.82
37.41
48
NYLANDEN Petri
1985
FIN
+3.90
38.00
49
FREY Thomas
1984
FRA
+4.46
42.16
50
OLSSON Matts
1988
SWE
+5.42
49.29
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
MLEZIVA Matyas
1987
CZE
VIDOSA Roger
1984
AND
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
TERRA Ferran
1987
ESP
STEHLE Dominik
1986
GER
KONOVALOV Anton
1985
RUS
ROUX Christophe
1983
MDA
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
MRAVLJA Anze
1987
SLO
HANADA Masashi
1986
JPN
KUERNER Miha
1987
SLO
MORETTI Luca
1980
ITA
CUCHE Dimitri
1985
SUI
BRATTSTROEM Philip
1988
SWE
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
BLANC Samy
1988
FRA
KILDE Andreas
1986
NOR
AJIKI Masaharu
1980
JPN
LUEOEND Vitus
1984
SUI
Did not finish 1st run