official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOLL Alexander
1982
AUT
1:38.42
7.40
2
VILETTA Sandro
1986
SUI
+0.13
8.21
3
LEINO Jukka
1978
FIN
+0.33
9.45
4
SKUBE Matic
1988
SLO
+0.42
10.00
5
TIEZZA Luca
1981
ITA
+0.69
11.68
6
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.79
12.30
7
DAVARE Michel
1981
ITA
+1.07
14.03
8
IMBODEN Urs
1975
MDA
+1.20
14.84
9
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.59
17.25
10
NOESIG Christoph
1985
AUT
+1.70
17.94
11
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+1.71
18.00
12
TISSOT Maxime
1986
FRA
+1.81
18.62
13
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.91
19.24
14
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.96
19.55
15
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.98
19.67
16
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+2.03
19.98
17
KOGLER Stefan
1981
GER
+2.14
20.66
18
FEUZ Beat
1987
SUI
+2.17
20.85
19
BAXTER Noel
1981
GBR
+2.42
22.40
20
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.51
22.96
21
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+2.58
23.39
22
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+2.81
24.82
23
NORDH Fredrik
1984
SWE
+2.86
25.13
24
FANARA Thomas
1981
FRA
+2.95
25.68
25
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+3.65
30.02
26
KUERNER Miha
1987
SLO
+3.78
30.83
27
VRABLIK Martin
1982
CZE
+3.81
31.01
28
NILSEN Andreas
1980
NOR
+4.23
33.62
29
PUCHNER Joachim
1987
AUT
+4.70
36.53
30
BRENNA Petter
1986
NOR
+4.87
37.58
31
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+4.90
37.77
32
STEHLE Dominik
1986
GER
+4.94
38.02
33
VERDERBER David
1989
AUT
+6.14
45.46
34
VIDOSA Roger
1984
AND
+6.35
46.76
35
ENOCSON Calle
1984
SWE
+6.63
48.49
36
BARRETT Scott
1983
CAN
+7.51
53.95
37
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
+7.84
55.99
38
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
+9.52
66.40
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PRISADOV Stefan
1990
BUL
DEVECKA Andrej
1984
SVK
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
KONOVALOV Anton
1985
RUS
ROBERT Jonathan
1986
CAN
VUKOVIC Zelimir
1983
SRB
OLSSON Matts
1988
SWE
MRAVLJA Anze
1987
SLO
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
DIGRUBER Marc
1988
AUT
FISCHER Daniel
1985
GER
OLIVERO Gian Luca
1986
ITA
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
GRAF Bernhard
1988
AUT
PAQUIN Paul
1986
FRA
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
CAVALLINO Ivan
1986
ITA
AJIKI Masaharu
1980
JPN
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
GROSS Stefano
1986
ITA
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
ROGER Cedric
1987
FRA
BAECK Axel
1987
SWE
SCHWAB Thomas
1985
AUT
WANNINGER Christian
1981
GER
KRYZL Krystof
1986
CZE
MAIER Markus
1984
AUT
DOPFER Fritz
1987
AUT
ZORICIC Nick
1983
CAN
NYLANDEN Petri
1985
FIN
VOGEL Markus
1984
SUI
BJOERK Andre
1982
SWE
BJOERGE Mikkel
1986
NOR
LORENZIN Marcel
1982
AUT
FAESSLER Raphael
1985
SUI
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
KELLEY Tim
1986
USA
MARSHALL Cody B
1982
USA
LEUZINGER James
1982
GBR
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
HANADA Masashi
1986
JPN
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
STANEK Jendrek
1981
GER
RAJALA Jukka
1982
FIN
BECHTER Patrick
1982
AUT
MARINAC Martin
1979
AUT
JANKA Carlo
1986
SUI
MORETTI Luca
1980
ITA
BRENNER Hannes
1984
AUT
Disqualified 1st run