official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SENONER Luca
1983
ITA
1:36.72
6.00
2
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.56
9.30
3
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.58
9.42
4
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.62
9.65
5
NILSEN Andreas
1980
NOR
+0.66
9.89
6
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.12
12.60
7
YUASA Naoki
1983
JPN
+1.18
12.95
8
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.25
13.37
9
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.26
13.43
10
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.41
14.31
11
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+1.44
14.49
12
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.45
14.55
12
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.45
14.55
14
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.48
14.72
15
PERATHONER Alan
1976
ITA
+1.50
14.84
16
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.62
15.55
17
COCHRAN James
1981
USA
+1.69
15.96
18
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.71
16.08
19
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.79
16.55
20
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+1.94
17.43
21
GORZA Ales
1980
SLO
+2.02
17.90
22
JANYK Michael
1982
CAN
+2.09
18.32
23
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.10
18.38
24
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.14
18.61
25
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.23
19.14
26
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.35
19.85
27
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.38
20.03
28
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.77
22.32
29
KOLL Alexander
1982
AUT
+2.82
22.62
30
THALER Patrick
1978
ITA
+3.21
24.92
31
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+3.35
25.74
32
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+3.67
27.63
33
TISSOT Stephane
1979
FRA
+3.83
28.57
34
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.95
29.28
35
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+4.20
30.75
36
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+4.54
32.76
37
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+4.56
32.87
38
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+5.14
36.29
39
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+5.29
37.18
40
TREJBAL Filip
1985
CZE
+5.50
38.41
41
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+5.51
38.47
42
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+5.63
39.18
43
KOGLER Stefan
1981
GER
+6.20
42.54
44
DEPOILLY Christophe
1979
FRA
+6.40
43.72
45
BAXTER Noel
1981
GBR
+6.50
44.31
46
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+6.93
46.84
47
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
+12.06
77.07
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KUERNER Miha
1987
SLO
GANGE Scott
1980
AUS
HAYWOOD Todd
1977
NZL
KUHAR Martin
1983
SLO
MARKIC Gasper
1986
SLO
RAJALA Jukka
1982
FIN
GRASIC Matija
1984
SLO
JAZBEC Janez
1984
SLO
RAMUS Matic
1982
SLO
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
KENNISON Scott
1978
USA
MALUS Miha
1978
SLO
SEMPLE Ryan
1982
CAN
NORDH Fredrik
1984
SWE
ZORICIC Nick
1983
CAN
LAINE Rasmus
1983
FIN
FAESSLER Raphael
1985
SUI
BANK Ondrej
1980
CZE
MORETTI Luca
1980
ITA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
HAYER Stanley
1973
CZE
GRAVIER Richard
1974
FRA
LIGETY Ted
1984
USA
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
SCHEIBER Mario
1983
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
MLEKUZ Rene
1975
SLO
VOGL Alois
1972
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run