official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROCCA Giorgio
1975
ITA
1:28.15
0.00
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.33
9.05
3
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.36
9.26
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.42
9.67
5
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.57
10.69
6
MATT Mario
1979
AUT
+1.60
10.89
7
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.65
11.23
8
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.76
11.98
9
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.80
12.25
10
BIGGS Patrick
1982
CAN
+2.00
13.61
10
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.00
13.61
12
VOGL Alois
1972
GER
+2.07
14.09
13
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+2.08
14.16
14
LEINO Jukka
1978
FIN
+2.22
15.11
15
LIGETY Ted
1984
USA
+2.26
15.38
16
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.41
16.40
17
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.44
16.61
18
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.45
16.68
19
THALER Patrick
1978
ITA
+2.46
16.74
20
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+2.48
16.88
21
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.56
17.42
22
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.60
17.70
23
RAJALA Jukka
1982
FIN
+2.68
18.24
23
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.68
18.24
25
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.70
18.38
26
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.76
18.79
27
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.93
19.94
28
SCHLOPY Erik
1972
USA
+3.29
22.39
29
ROTHROCK Tom
1978
USA
+3.50
23.82
Did not qualify for 2nd run
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
MORETTI Luca
1980
ITA
BRAUER Jonathon
1981
AUS
KAITALA Jouni
1983
FIN
HARGIN Mattias
1985
SWE
TIEZZA Luca
1981
ITA
TREJBAL Filip
1985
CZE
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
VAJDIC Bernard
1980
SLO
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
NILSEN Andreas
1980
NOR
JANYK Michael
1982
CAN
VALENCIC Mitja
1978
SLO
HERBST Reinfried
1978
AUT
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
HANSSON Martin
1975
SWE
SPORN Andrej
1981
SLO
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
STIANSEN Tom
1970
NOR
BROLENIUS Johan
1977
SWE
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
OKADA Rishu
1978
JPN
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
BAXTER Noel
1981
GBR
GINI Marc
1984
SUI
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
LIZEROUX Julien
1979
FRA
GORZA Ales
1980
SLO
IMBODEN Urs
1975
SUI
YUASA Naoki
1983
JPN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
BECHTER Patrick
1982
AUT
PERATHONER Alan
1976
ITA
KUNC Mitja
1971
SLO
TISSOT Stephane
1979
FRA
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
SENONER Lucas
1983
ITA
MYHRER Andre
1983
SWE
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
ENGL Kurt
1979
AUT
MILLER Bode
1977
USA
GRANDI Thomas
1972
CAN
SASAKI Akira
1981
JPN
Did not start 1st run