official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PALANDER Kalle
1977
FIN
1:45.41
0.00
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.31
7.08
3
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.33
7.19
4
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.56
8.44
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.74
9.41
6
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.83
9.90
7
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.89
10.22
8
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.95
10.54
9
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+2.15
11.63
10
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.16
11.68
11
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.17
11.73
12
GRANDI Thomas
1972
CAN
+2.34
12.65
13
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.39
12.92
14
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.40
12.98
15
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.41
13.03
16
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+2.49
13.46
17
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.68
14.49
18
SCHLOPY Erik
1972
USA
+2.95
15.95
19
STIANSEN Tom
1970
NOR
+3.12
16.87
20
KUNC Mitja
1971
SLO
+3.17
17.14
21
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+3.21
17.36
22
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+3.26
17.63
23
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.73
20.17
24
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+3.80
20.55
25
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+5.56
30.07
26
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+7.84
42.39
27
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+11.88
64.24
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
COUSINEAU Julien
1981
CAN
KRAUS Tomas
1974
CZE
KALWA Michal
1978
POL
MARSHALL Jesse
1980
USA
GORZA Ales
1980
SLO
THALER Patrick
1978
ITA
BAXTER Noel
1981
GBR
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
HERBST Reinfried
1978
AUT
LLORACH Gaetan
1974
FRA
VOGL Alois
1972
GER
SPORN Andrej
1981
SLO
ENGL Kurt
1979
AUT
PERATHONER Alan
1976
ITA
VAJDIC Bernard
1980
SLO
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
PAGE Kevin
1975
FRA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
HAYER Stanley
1973
CZE
BRAUER Jonathon
1981
AUS
GRAVIER Richard
1974
FRA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BAXTER Alain
1973
GBR
LIZEROUX Julien
1979
FRA
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
EBERLE Markus
1969
GER
IMBODEN Urs
1975
SUI
KOSIR Jure
1972
SLO
Did not finish 1st run
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
RAJCAN Michal
1980
SVK
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
SEMPLE Ryan
1982
CAN
LEINO Jukka
1978
FIN
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
GANAHL Markus
1975
LIE
NILSEN Andreas
1980
NOR
CASANOVA Marco
1976
SUI
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
ROTHROCK Tom
1978
USA
TISSOT Stephane
1979
FRA
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
SEER Florian
1976
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run