official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PRANGER Manfred
1978
AUT
1:41.86
9.29
2
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+0.27
10.80
3
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.29
10.91
4
IMBODEN Urs
1975
SUI
+0.31
11.02
5
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.33
11.14
6
LARSSON Markus
1979
SWE
+0.36
11.30
7
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.47
11.92
8
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.51
12.14
9
NILSEN Andreas
1980
NOR
+0.55
12.37
10
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+0.64
12.87
11
KNIGHT Chip
1975
USA
+0.65
12.93
12
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+0.68
13.10
13
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.69
13.15
14
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.85
14.05
15
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.87
14.16
16
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+0.97
14.72
16
GRAVIER Richard
1974
FRA
+0.97
14.72
18
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.00
14.89
19
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.09
15.39
20
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.11
15.50
21
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.12
15.56
21
PERATHONER Alan
1976
ITA
+1.12
15.56
23
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.20
16.01
24
EGGER Pierre
1978
AUT
+1.28
16.45
25
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+1.30
16.56
26
HAYER Stanley
1973
CZE
+1.45
17.40
27
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.54
17.91
28
VOGL Alois
1972
GER
+1.75
19.08
29
MARILA Mika
1973
FIN
+1.99
20.43
30
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+2.29
22.10
31
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.44
22.94
32
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.73
24.57
33
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.87
25.35
34
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+3.11
26.69
35
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+4.00
31.67
36
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+4.50
34.47
36
TIEZZA Luca
1981
ITA
+4.50
34.47
38
BAXTER Noel
1981
GBR
+4.81
36.21
39
MOELGG Manfred
1982
ITA
+4.83
36.32
40
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.85
36.43
41
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+4.96
37.05
42
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+4.97
37.10
43
VALLA Romain
1976
FRA
+4.99
37.21
44
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+5.26
38.72
45
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+5.47
39.90
46
DREIER Christoph
1981
AUT
+5.72
41.30
47
KAITALA Jouni
1983
FIN
+6.01
42.92
48
BERTHOD Marc
1983
SUI
+6.18
43.87
Did not qualify for 2nd run
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
GUADAGNINI Alexander
1983
ITA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
LEONE Martino
1983
ITA
BOLNER Nicholas
1982
ITA
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
HARDY Greg
1983
USA
SENONER Luca
1983
ITA
HUME Scott
1982
CAN
RAINER Niklas
1983
SWE
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
JANYK Michael
1982
CAN
DAVARE Michel
1981
ITA
TRAYNER Gareth
1980
GBR
WEYERMANN Michael
1980
SUI
RAJCAN Michal
1980
SVK
WANNINGER Christian
1981
GER
YOKOTA Shohei
1982
JPN
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
KALWA Michal
1978
POL
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
LEUZINGER James
1982
GBR
GOOD Markus
1979
SUI
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
NYMAN Steven
1982
USA
MYHRER Andre
1983
SWE
POGACNIK Matej
1981
SLO
OLLIKKA Toni
1978
FIN
VICQUERY Simone
1975
ITA
POCCARD CHAPUIS Fabien
1981
FRA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
STOCKER Martin
1979
AUT
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
HAYWOOD Todd
1977
NZL
LUBELLAN Peter
1982
SVK
KACZMAREK Piotr
1982
POL
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
COUSINEAU Julien
1981
CAN
BANK Ondrej
1980
CZE
KRAUS Tomas
1974
CZE
LONGHI Omar
1980
ITA
MARSHALL Jesse
1980
USA
FAVIERES Yannick
1978
FRA
NANA Matteo
1974
ITA
PAQUIN Pierre
1979
FRA
GORZA Ales
1980
SLO
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
GEISSER Thomas
1977
SUI
PAGE Kevin
1975
FRA
GANAHL Markus
1975
LIE
ROTHROCK Tom
1978
USA
CASANOVA Marco
1976
SUI
WEISS Angelo
1969
ITA
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
EBERLE Markus
1969
GER
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
REITER Hannes
1981
AUT
BECHTER Patrick
1982
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run