official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
THALER Patrick
1978
ITA
1:34.95
10.65
2
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.21
11.91
3
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.47
13.47
3
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+0.47
13.47
5
GRAVIER Richard
1974
FRA
+0.49
13.59
6
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.52
13.77
7
DAVARE Michel
1981
ITA
+0.75
15.15
8
KAITALA Jouni
1983
FIN
+0.78
15.33
9
VOGL Alois
1972
GER
+0.87
15.87
10
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.89
15.99
11
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.15
17.55
12
BAXTER Noel
1981
GBR
+1.25
18.15
13
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.43
19.23
14
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.73
21.04
14
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.73
21.04
16
ERTL Andreas
1975
GER
+1.97
22.48
17
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2.07
23.08
18
NANA Matteo
1974
ITA
+2.13
23.44
19
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+2.23
24.04
20
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+2.56
26.02
21
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+2.64
26.50
22
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.67
26.68
23
EGGER Pierre
1978
AUT
+3.12
29.38
24
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+3.26
30.22
25
MYHRE Lars
1984
NOR
+3.86
33.82
26
HAYER Stanley
1973
CZE
+3.89
34.00
27
LEUZINGER James
1982
GBR
+4.18
35.74
28
SCHEIBER Mario
1983
AUT
+4.35
36.76
28
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+4.35
36.76
30
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+4.53
37.84
31
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+4.71
38.92
32
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
+5.45
43.37
33
HANSSON Martin
1975
SWE
+5.73
45.05
34
DEPOILLY Christophe
1979
FRA
+6.15
47.57
35
LEVET Alexandre
1979
FRA
+7.95
58.38
36
GARCIA Benjamin
1984
FRA
+9.15
65.58
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
PERATHONER Alan
1976
ITA
SAUVAGE Michael
1982
FRA
MYHRER Andre
1983
SWE
DEZORDI Rodolphe
1980
FRA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
BRAUER Jonathon
1981
AUS
TRAYNER Gareth
1980
GBR
VALLA Romain
1976
FRA
BECHTER Patrick
1982
AUT
ZORICIC Nick
1983
CAN
AMPFERER Andreas
1982
AUT
DREIER Christoph
1981
AUT
HUME Scott
1982
CAN
MORETTI Luca
1980
ITA
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
FAVIERES Yannick
1978
FRA
MISSILLIER Steve
1984
FRA
JEANDIN Kevin
1982
FRA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JEANCOLAS Julien
1983
FRA
HUSTACHE Mathieu
1984
FRA
BERTHOD Marc
1983
SUI
KLUFTS Romain
1984
FRA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
HARDY Greg
1983
USA
KOGLER Stefan
1981
GER
SEMPLE Ryan
1982
CAN
MARILA Mika
1973
FIN
ENGL Kurt
1979
AUT
ROENNMARK Per
1979
SWE
PYARD Flavien
1985
FRA
POGACNIK Matej
1981
SLO
MOELGG Manfred
1982
ITA
NILSEN Andreas
1980
NOR
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run