official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ACCOLA Paul
1967
SUI
1:17.19
6.60
2
GRUENENFELDER Juerg
1974
SUI
+0.10
7.82
3
MULLEN Cary
1969
CAN
+0.55
13.30
4
BREZAVSEK Ales
1972
SLO
+0.57
13.54
5
PODIVINSKY Ed
1970
CAN
+0.91
17.68
6
PEN Peter
1973
SLO
+0.92
17.80
7
HERRMANN Markus
1972
SUI
+0.95
18.17
8
FORRER Christian
1975
SUI
+1.28
22.19
9
CAVEGN Franco
1971
SUI
+1.46
24.38
10
MULLEN Chad
1974
CAN
+1.52
25.11
11
RAUTER Miran
1972
SLO
+1.53
25.23
12
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+1.57
25.72
13
GIGANDET Xavier
1966
SUI
+1.86
29.25
14
BESSE William
1968
SUI
+1.97
30.59
15
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+2.73
39.85
16
TAJIMA Azumi
1974
JPN
+2.74
39.97
17
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
+3.12
44.59
18
WILLIAMS Dana
1975
CAN
+3.30
46.79
19
GOGGI Enrico
1974
ITA
+3.79
52.75
20
JERMAN Andrej
1978
SLO
+3.93
54.46
21
URAKI Kenta
1975
JPN
+4.85
65.66
22
WOODLAND Scott
1977
USA
+5.32
71.39
23
GROB Rainer
1973
CHI
+5.38
72.12
24
PAVLEK Vedran
1973
CRO
+5.47
73.21
25
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.58
74.55
26
LINNEBERG Nils
1967
CHI
+5.61
74.92
27
SNEZIC Iztok
1980
SLO
+5.64
75.28
28
ALBERTSEN Johnny
1977
DEN
+6.17
81.74
29
GARCIA JURJO Agustin
1980
ARG
+6.23
82.47
30
SCHUETZE Jed
1979
USA
+6.42
84.78
31
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
+6.82
89.65
32
ALDEA Juan Pablo
1980
CHI
+7.52
98.18
33
MIZUO Daisuke
1979
JPN
+7.75
100.98
34
UDINA LLANAS Gerard
1979
ESP
+8.32
107.92
35
ARSEL Nicolas
1982
ARG
+8.42
109.14
36
GROB Teofilo
1980
CHI
+9.10
117.42
37
SAIZ Federico German
1978
ARG
+9.30
119.85
38
PITTE Ivan
1980
ARG
+9.61
123.63
39
SHIELDS Derek
1981
USA
+10.13
129.96
40
SCOTT Eric D
1980
USA
+10.44
133.74
41
CIRULLI Luca
1980
ITA
+10.71
137.02
42
IGEL Fabio
1970
BRA
+12.90
163.69
43
BITE Pal
1979
HUN
+14.59
184.27
44
HOWARD Felix
1981
CHI
+14.79
186.71
45
BLANCO Christian
1970
BRA
+16.33
205.46
46
DEL FAVERO Benjamin
1980
CHI
+16.71
210.09
47
CARTER Claudio
1980
CHI
+18.72
234.57
Did not finish 1st run
APOVIAN Marcelo
1972
BRA
ANGUITA Felipe
1982
CHI
BRIONES Felipe
1983
CHI
PRETOT David
1969
FRA
TAKISHITA Yasuyuki
1976
JPN
PUCKETT Christopher
1970
USA
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
REBERSAK Jernej
1977
SLO
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
SCHELERT Edward
1977
USA
TOMII Tsuyoshi
1971
JPN
MC BEATH Darin
1976
CAN
HARDT Santiago
1981
ARG
DURAND Jeff
1976
CAN
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
EMICH IV Fred
1981
USA
COMESANA Lucas
1979
ARG
GROB Duncan
1980
CHI
LESSER Jorge
1980
CHI
MADDEX Jesse
1980
USA
MONJE Oscar
1982
CHI
MORAGA Victor
1982
CHI
MORAND Cedric
1976
FRA
BROWN Winnie
1979
CHI
FERNANDEZ Nicolas
1982
CHI
NOVOA Pablo
1980
CHI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run