official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
1:44.39
2
TOMBA Alberto
1966
ITA
+0.28
3
TRITSCHER Michael
1965
AUT
+0.46
4
STAUB Patrick
1967
SUI
+1.05
5
FOGDOE Thomas
1970
SWE
+1.09
6
ACCOLA Paul
1967
SUI
+1.23
7
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+2.03
8
NILSSON Jonas
1963
SWE
+2.18
9
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
+2.26
10
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+2.55
11
GEROSA Carlo
1964
ITA
+2.71
12
SIMOND Francois
1969
FRA
+3.10
13
STROLZ Hubert
1962
AUT
+3.40
14
ERICSON Mats
1964
SWE
+3.62
15
GSTREIN Bernhard
1965
AUT
+3.87
16
ROTH Peter
1961
GER
+4.36
17
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+5.08
18
OKABE Tetsuya
1965
JPN
+5.09
19
KOSIR Jure
1972
SLO
+5.10
20
CROSSAN Rob
1968
CAN
+5.47
21
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
+5.48
22
GRILC Gregor
1970
SLO
+5.56
23
WIECHE Kyle
USA
+6.73
24
BERGANT Klemen
1966
SLO
+8.13
25
JURKO Peter
1967
SVK
+8.41
26
DITSCHEV Peter
1969
BUL
+8.52
27
FERNANDEZ-MARTINEZ Abraham
ESP
+8.58
28
PUJOL PLANELLA Jorge
1967
ESP
+8.62
29
RAINE Willy
1970
CAN
+8.93
30
EXARTIER Stephane
1969
POL
+9.51
31
CAMPO GALINDO Ricardo
1969
ESP
+10.13
32
ESCODA Gerard
1970
AND
+10.32
33
DIMITRATSCHKOV Borislav
1968
BUL
+10.76
34
LANGMUIR Sean
1967
GBR
+11.34
35
VALDIMARSSON Ornolfur
1964
ISL
+12.09
36
PAVLEK Vedran
1973
CRO
+12.89
37
BONIS Attila
1971
HUN
+14.63
38
TORNAY Balazs
1969
HUN
+16.13
39
VAN DITMAR Federico
1969
ARG
+17.10
40
CHOI Yong Hee
1971
KOR
+18.66
41
FOICIUC Aurel
1967
ROU
+19.95
42
PERUSINA Zoran
1970
SCG
+20.15
43
KRISTALY Peter
1967
HUN
+23.67
44
PHOTIADES Alexis
1967
CYP
+30.37
45
USTUNDAG Tamer
1971
TUR
+33.39
46
ILIC Sladjan
1969
SCG
+35.68
47
ARISTODIMOU Socrates
1970
CYP
+39.50
48
EGGER Hans
1962
BRA
+40.12
49
TERUEL Michael D.
1970
PHI
+43.10
50
AVILA PAZ Guillermo
1960
BOL
+43.86
51
CAN Cevdet
1969
TUR
+44.06
52
AIT SI BRAHIM Brahim
MAR
+45.61
53
KHALIL Jean
1969
LBN
+48.74
54
ELIZONDO Juan-Carlos
1972
MEX
+57.40
55
VASSILI Andreas
1971
CYP
+1:02.28
56
STAHLE Daniel
1974
BOL
+1:04.03
57
ARAMAYO Manuel
1955
BOL
+1:08.17
58
CHAND Nanak
1971
IND
+1:09.52
59
BEJARANO Jose Manuel
1956
BOL
+1:10.29
60
MAHTA EL Hassan
MAR
+1:13.07
61
THAKUR Chuni Lal
1971
IND
+1:18.66
62
ABOU NAOUM Dani
1969
LBN
+1:19.37
63
DETLOF Robert Scott
1961
BRA
+1:34.19
64
MUNOZ Julian
1946
CRC
+1:59.72
65
PREINFALK LAVAGNI Alejand
CRC
+2:44.74
Did not finish 2nd run
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
BALLESTEROS Jorge-Eduardo
1976
MEX
BIRES Marian
1964
SVK
BITTNER Armin
1964
GER
DIDDOU Hicham
CYP
FEUTRIER Alain
1968
FRA
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
GAYLORD William B
1967
GBR
GUEYE Lamine
1960
SEN
HUR Seung-wook
1972
KOR
KING Brad
1966
CAN
KOSZALI Pierre
1971
HUN
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
MIER-Y-TERAN Carlos
1973
MEX
WALLNER Johan
1965
SWE
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
APOVIAN Marcelo
1972
BRA
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
BEGUE Gaston
1972
ARG
BIANCHI Patrice
1969
FRA
BLAGDEN Christopher
1971
GBR
CAMPBELL John
1962
ISV
CHEN Tong-Jong
1963
TPE
DEMIR Ahmet
1967
TUR
EDWARDS Stephen
1969
GBR
ERCOLANI Nicola
1968
SMR
FOCSENEANU Emilian
1966
ROU
FRASER Keith
1968
SWZ
GARCIA MARTINEZ Ovidio M.
1968
ESP
GASPERONI Jason
1973
SMR
GELBJERG Niels
1968
DEN
GOMIS Alphonse
1965
SEN
GUERRI Mourad
1975
ALG
HORO Rejmon
1970
SCG
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
IZDAG Brahim
1966
MAR
KAPRARAS Ioannis
1968
GRE
KAYROUZ Raymond
1970
LBN
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
LATEF Allaoua
CYP
LEFOUSSIS Thomas
1972
GRE
LEVINS Joe
1968
USA
LOCHER Steve
1967
SUI
MARKSTEN Didrik
1971
NOR
OROBITG Nahum
1971
AND
POPOV Lubomir
1967
BUL
PUCKETT Paul Casey
1972
USA
ROSSELL Ramon
1971
AND
SANCHEZ German
1972
MEX
SCHULER Sergio
1972
BRA
SZAFRANSKI Marcin
1971
POL
WI RUTENE Simon
1966
NZL
BJOERNSSON Kristinn
1972
ISL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run