official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
2:10.05
6.00
2
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.55
9.64
3
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+0.64
10.23
4
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+0.77
11.09
5
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.91
12.02
6
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+1.14
13.54
7
NILSEN Andreas
1980
NOR
+1.25
14.27
8
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.56
16.32
9
UOTILA Sami
1976
FIN
+1.64
16.85
10
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+1.68
17.11
11
STRUGER Peter
1982
AUT
+1.81
17.97
12
REICHELT Hannes
1980
AUT
+1.84
18.17
13
GOERGL Stephan
1978
AUT
+1.88
18.43
13
HOFER Beni
1978
SUI
+1.88
18.43
15
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+1.93
18.76
16
COGOLI Patrick
1976
ITA
+2.03
19.42
17
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+2.15
20.22
18
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.29
21.14
19
RAJALA Jukka
1982
FIN
+2.31
21.28
20
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.35
21.54
21
PICCARD Jeff
1976
FRA
+2.38
21.74
22
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+2.40
21.87
23
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+2.53
22.73
24
THALER Patrick
1978
ITA
+2.55
22.86
25
ALSTER Christoph
1980
AUT
+2.60
23.19
26
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.76
24.25
27
SPENCER Dane
1977
USA
+3.06
26.24
28
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+3.28
27.69
29
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+3.61
29.87
30
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+3.72
30.60
31
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+3.83
31.33
32
MARSHALL Jesse
1980
USA
+4.08
32.98
33
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+4.16
33.51
34
BERTHOD Marc
1983
SUI
+4.36
34.83
35
SCHILD Josef
1980
AUT
+4.49
35.69
36
MALUS Miha
1978
SLO
+4.79
37.68
37
BRAND Olivier
1980
SUI
+5.12
39.86
38
PAULSEN Lasse
1974
NOR
+5.40
41.71
39
MATTI Bernhard
1981
SUI
+5.85
44.69
40
RIEGLER Michael
1979
LIE
+5.93
45.21
41
GEISSER Thomas
1977
SUI
+6.16
46.74
42
WANNINGER Christian
1981
GER
+6.35
47.99
43
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
+6.36
48.06
44
VOGT Achim
1970
LIE
+6.37
48.12
45
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+6.47
48.79
46
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
+6.51
49.05
47
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+6.75
50.64
48
KARBON Martin
1982
ITA
+6.91
51.69
49
GODENZI Flavio
1984
SUI
+7.35
54.60
50
RAINER Niklas
1983
SWE
+7.72
57.05
51
FASSER Curdin
1983
SUI
+7.87
58.04
52
EGGER Pierre
1978
AUT
+8.07
59.37
53
POGACNIK Matej
1981
SLO
+8.50
62.21
Did not qualify for 2nd run
KREUZER Ralf
1983
SUI
HUDEC Jan
1981
CAN
SPRECHER Claudio
1980
LIE
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
SEMPLE Ryan
1982
CAN
BOURQUE Francois
1984
CAN
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
ZUMBRUNN Thomas
1983
SUI
REITER Hannes
1981
AUT
FISCHER Brett
1977
USA
ANDERSON David
1979
CAN
TIEZZA Luca
1981
ITA
MYHRE Lars
1984
NOR
THANEI Stefan
1981
ITA
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
HARDY Greg
1983
USA
GINI Marc
1984
SUI
GOOD Markus
1979
SUI
FRANZEN Demian
1984
SUI
PERREN Saemi
1980
SUI
HEEL Werner
1982
ITA
VOGEL Markus
1984
SUI
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
JORIS Matteo
1980
ITA
SASAKI Akira
1981
JPN
ERTL Andreas
1975
GER
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
BURTIN Raphael
1977
FRA
Did not start 1st run