official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
REBERSAK Jernej
1977
SLO
2:01.91
13.03
2
TORPE Are
1973
NOR
+0.04
13.30
3
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+0.31
15.09
4
LONGHI Omar
1980
ITA
+0.88
18.88
5
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+0.94
19.28
6
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.19
20.94
7
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+1.28
21.53
7
GUFLER Michael
1979
ITA
+1.28
21.53
9
PERGHER Stefano
1974
ITA
+1.36
22.07
10
PROSCH Alexander
1976
ITA
+1.42
22.46
11
THALER Patrick
1978
ITA
+1.43
22.53
12
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+1.48
22.86
13
HUME Jeff
1979
CAN
+1.56
23.40
14
PASTORE Marco
1973
ITA
+1.60
23.66
15
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+1.62
23.79
16
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+1.67
24.13
17
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+1.72
24.46
18
HOFER Beni
1978
SUI
+1.73
24.52
19
STRASSER Karl
1977
AUT
+1.77
24.79
20
MAZAGG Peter
1976
ITA
+1.84
25.26
21
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.88
25.52
22
FISCHNALLER Stefan
1976
ITA
+1.89
25.59
23
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
+1.96
26.05
24
SAETER Aane
1975
NOR
+2.16
27.38
25
VOGT Achim
1970
LIE
+2.31
28.38
26
STOESSEL Rene
1973
SUI
+3.19
34.23
27
MISSILLIER Sebastien
1977
FRA
+3.77
38.08
28
PUTZER Philipp
1976
ITA
+3.90
38.94
29
PRANGER Manfred
1978
AUT
+4.31
41.67
30
HAINZ Christian
1980
ITA
+4.44
42.53
31
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+4.50
42.93
32
SULLIVAN Marco
1980
USA
+4.61
43.66
33
FISCHER Brett
1977
USA
+4.94
45.85
34
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
+4.95
45.92
35
GIANNELLI Mike
1977
CAN
+5.17
47.38
36
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+5.33
48.44
37
JACQMIN Benoit
1978
FRA
+5.36
48.64
38
CAIOLO Laurent
1978
FRA
+5.81
51.63
39
CASARO Alberto
1979
ITA
+6.01
52.96
40
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+6.04
53.16
41
MARIN-CUDRAZ Frederic
1974
FRA
+6.62
57.01
42
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+6.66
57.28
43
OBALLA Davide
1976
ITA
+7.00
59.54
44
HOFER Patrick
1980
ITA
+7.16
60.60
45
SPRECHER Claudio
1980
LIE
+7.36
61.93
46
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+7.45
62.53
47
SARTORI Michele
1981
ITA
+8.54
69.77
48
UTKIN Alexandr
1979
RUS
+8.64
70.44
49
SHURAVLIOV Grigori
1978
RUS
+8.87
71.96
50
MUTSCHLECHNER Marco
1981
ITA
+9.43
75.69
51
POLIG Alexander
1980
ITA
+9.54
76.42
52
VERDECCHIA Pietro
1979
ITA
+9.80
78.14
53
RITSCH Joachim
1982
ITA
+10.81
84.85
54
TRDINA Tadej
1983
SLO
+11.20
87.45
55
KUHAR Martin
1983
SLO
+11.61
90.17
56
RADOANI Andrea
1982
ITA
+11.74
91.03
57
SCHWIENBACHER Markus
1983
ITA
+12.09
93.36
58
WAGNER Jerome
1980
LIE
+12.31
94.82
59
MARZADRO Davide
1981
ITA
+12.53
96.28
60
REITERER Markus
1983
ITA
+12.79
98.01
61
VANZ Alessandro
1980
ITA
+13.13
100.27
62
STUFFER Guenther
1982
ITA
+13.14
100.34
63
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+13.26
101.13
64
REINSTADLER Christian
1983
ITA
+13.40
102.06
65
BOFFA Corrado
1981
ITA
+13.83
104.92
66
SCHOELZHORN Elmar
1983
ITA
+15.02
112.83
67
BONOMO Pietro
1983
ITA
+15.20
114.02
68
BARBU BOGDAN Nicolae
1980
ROU
+15.96
119.07
69
LECHNER Dennis
1982
ITA
+16.17
120.47
70
PEINTNER Gerd
1983
ITA
+16.26
121.07
71
VANZO Stefano
1982
ITA
+16.56
123.06
72
NICOLAE Florentin
1981
ROU
+16.72
124.12
73
ROMANO Alessandro
1982
ITA
+17.54
129.57
74
ZAMBOTTI Thomas
1982
ITA
+17.92
132.09
75
GARTNER Nace
1984
SLO
+18.16
133.69
76
AMBROSINI Roberto
1983
ITA
+18.33
134.82
77
VANZETTA Matteo
1983
ITA
+20.08
146.45
78
YAMAZAKI Shuichi
1975
JPN
+20.38
148.44
79
LONGO Matteo
1984
ITA
+21.38
155.08
80
STEFANCIC Silvio
1984
CRO
+23.36
168.24
81
SCHAFFERER Marco Johan
1984
BIH
+23.63
170.03
82
MAFFEI Tiziano
1984
ITA
+23.67
170.30
83
SPAROVEC Uros
1984
SLO
+24.08
173.02
Did not finish 2nd run
ANDERSON David
1979
CAN
BAROTTI Enrico
1977
ITA
BETTEGA Romano
1984
ITA
BONATI Giovanni
1982
ITA
BRUNI Mauro
1978
ITA
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
CULBERT Cameron
1977
CAN
DALLA GIACOMA Filippo
1981
ITA
DELPERO Francesco
1982
ITA
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
GRIOT Roberto
1977
ITA
LAMPERT Martin
1977
LIE
MACARTNEY Scott
1978
USA
MARINAC Martin
1979
AUT
NAN Ion
1980
ROU
PLONER Alexander
1978
ITA
PRIHODCHENKO Dmitrij
1973
RUS
PUCKETT P Casey
1972
USA
REYNOLDS Will
1981
AUS
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
SALVADORI Devid
1978
ITA
SATO Go
1980
JPN
SHIMIZU Kazuhiro
1980
JPN
VIIRRET Tommi
1978
FIN
VIRRANNIEMI Mikko
1980
FIN
VUCINIC Ivan
1982
CRO
VUERICH Luca
1977
ITA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALSTER Christoph
1980
AUT
BANFI Riccardo
1983
ITA
BOTTOLLIER Marc
1979
FRA
BRANCH Craig
1977
AUS
BUSCA Thomas
1979
ITA
CVORAK Zeljko
1979
CRO
DOGADKIN Roman
1983
RUS
ENGL Kurt
1979
AUT
FURSETH Knut Arne
1977
NOR
GASPAR Renato
1977
CRO
GSTATTER Manfred
1979
AUT
GUAY Erik
1981
CAN
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
HARINGER Michael
1982
ITA
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
IEZZA Massimiliano
1974
ITA
IRSARA Ivan
1982
ITA
JURES Luka
1982
SLO
KUMER Domen
1983
SLO
LEINO Jukka
1978
FIN
MARI Stefano
1980
ITA
MATT Mario
1979
AUT
MEILLEUR Cedric
1976
FRA
MIZUOCHI Yohei
1979
JPN
OTTOBON Frederic
1980
FRA
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
PRINOTH Daniel
1979
ITA
RECH Freddy
1980
FRA
RIEGLER Michael
1979
LIE
RUTAR Rok
1982
SLO
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
SVENSRUD Travis
1978
USA
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
YAMAZAKI Jun
1977
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run