official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
1:39.56
3.13
2
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+0.41
5.52
3
GROS Sacha
1974
USA
+0.43
5.64
4
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+0.47
5.87
5
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.52
6.16
6
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.17
9.95
7
CASTELLANO Christian
1974
ITA
+1.24
10.35
8
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+1.30
10.70
9
SCHLOPY Erik
1972
USA
+1.66
12.80
10
LACAS Eric
1977
FRA
+1.84
13.85
11
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.87
14.02
12
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.88
14.08
13
COVILI Frederic
1975
FRA
+1.93
14.37
14
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.06
15.13
15
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.08
15.25
16
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.20
15.95
17
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+2.26
16.30
18
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.33
16.70
19
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+2.48
17.58
20
SEER Florian
1976
AUT
+2.53
17.87
21
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+2.54
17.93
22
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+2.58
18.16
23
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.62
18.39
24
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+2.94
20.26
25
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+3.51
23.58
26
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+3.72
24.80
27
COGOLI Patrick
1976
ITA
+3.75
24.98
28
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+3.78
25.15
29
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+4.00
26.43
30
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+4.20
27.60
31
POOL Thomas
1974
SUI
+4.48
29.23
32
ERTL Andreas
1975
GER
+4.68
30.39
33
OLLIKKA Toni
1978
FIN
+4.84
31.33
34
PROSCH Alexander
1976
ITA
+4.93
31.85
35
PERGHER Stefano
1974
ITA
+5.02
32.37
36
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.08
32.72
37
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+5.10
32.84
38
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+5.41
34.65
39
GIRARDI Walter
1976
ITA
+5.48
35.05
40
ROTHROCK Tom
1978
USA
+5.94
37.73
41
VICQUERY Simone
1975
ITA
+5.95
37.79
42
HAYER Stanley
1973
CZE
+6.13
38.84
43
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+6.65
41.87
44
THALER Patrick
1978
ITA
+7.16
44.84
45
KACZMAREK Piotr
1982
POL
+7.34
45.89
46
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+8.22
51.02
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAXTER Alain
1973
GBR
REBERSAK Jernej
1977
SLO
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
BROGLIATTO Matteo
1980
ITA
VIOLON Pierre
1973
FRA
WEISS Angelo
1969
ITA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
GANAHL Markus
1975
LIE
ZINSLI Andrea
1972
SUI
ALSTER Christoph
1980
AUT
MLEKUZ Rene
1975
SLO
KNIGHT Chip
1975
USA
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
LANZINGER Matthias
1980
AUT
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KALWA Michal
1978
POL
MARINAC Martin
1979
AUT
MATT Mario
1979
AUT
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
MILLER Bode
1977
USA
KAITALA Jouni
1983
FIN
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
PASTORE Marco
1973
ITA
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
HARDENBERG Arne
1973
DEN
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
GREBENTSCHARSKI Ivan
1977
BUL
GRAVIER Richard
1974
FRA
RAJALA Jukka
1982
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run