official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOSIR Jure
1972
SLO
2:02.41
4.00
2
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+0.54
7.44
3
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.46
13.30
4
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+1.85
15.79
4
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.85
15.79
6
KONTREC Gasper
1974
SLO
+1.91
16.17
7
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.57
20.38
8
KNAUSS Bernhard
1965
SLO
+3.06
23.50
9
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+3.68
27.45
10
MATTIAS Dani
1977
SLO
+3.78
28.09
11
STARE Matjaz
1972
SLO
+4.51
32.74
12
RAUTER Miran
1972
SLO
+4.52
32.80
13
FELSBERGER Gert
1969
AUT
+5.28
37.64
14
JERMAN Andrej
1978
SLO
+6.08
42.74
15
REICHELT Hannes
1980
AUT
+6.60
46.06
16
MANDELC Grega
1978
SLO
+6.69
46.63
17
PIBER Ales
1974
SLO
+7.25
50.20
18
PEN Peter
1973
SLO
+7.48
51.66
19
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+9.23
62.81
20
WIESER Andi
1980
SLO
+9.37
63.71
21
PREK Ales
1981
SLO
+9.38
63.77
22
GORZA Ales
1980
SLO
+9.59
65.11
23
SPORN Andrej
1981
SLO
+9.99
67.66
24
LESAR Matej
1981
SLO
+10.15
68.68
25
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
+10.36
70.01
26
TOPLAK Rok
1980
SLO
+10.61
71.61
27
ZUPAN Uros
1981
SLO
+10.63
71.73
28
RAVNIK Ziga
1980
SLO
+11.00
74.09
29
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+11.10
74.73
30
BOZIC Bostjan
1978
SLO
+11.96
80.21
31
ZUPANC Tomi
1978
SLO
+12.36
82.76
32
ZNIDAR Peter
1977
SLO
+12.59
84.22
33
GREGORIC Primoz
1979
SLO
+12.94
86.45
34
ZVAB Tadej
1979
SLO
+13.06
87.22
35
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
+13.10
87.47
36
OSRAJNIK Jernej
1980
SLO
+13.40
89.39
37
ZNIDARSIC Marko
1981
SLO
+14.49
96.33
38
RIBNIKAR Jernej
1981
SLO
+15.13
100.41
39
SALEJ Rok
1981
SLO
+15.17
100.66
40
FRUEHWIRTH Florian
1981
AUT
+15.51
102.83
41
KOVAC Blaz
1980
SLO
+16.55
109.46
42
LIERZER Florian
1981
AUT
+17.39
114.81
43
ANDRASEK Dario
1981
CRO
+17.61
116.21
44
TARMAN Gasper
1979
SLO
+19.30
126.98
45
KIKUCHI Yukimasa
1980
JPN
+20.17
132.52
46
POGACAR Jure
1981
SLO
+21.76
142.66
47
CVORAK Zeljko
1979
CRO
+29.09
189.36
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ZAGERNIK Igor
1976
SLO
SCHILD Josef
1980
AUT
ZAVIRSEK Gasper
1981
SLO
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
MALUS Miha
1978
SLO
DE COSTA David
1976
SLO
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
GAPPMAIER Reinhold
1976
AUT
GRILC Gregor
1970
SLO
KOVAC Stane
1980
SLO
KOZLAR Igor
1979
SLO
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
REBERSAK Jernej
1977
SLO
MACUH Matic
1981
SLO
MEDJA Jaka
1980
SLO
MOZETIC Andraz
1978
SLO
OSLAK Ozbi
1977
SLO
BREZAVSEK Ales
1972
SLO
PEROVSEK Andrej
1980
SLO
BAKOVNIK Marko
1981
SLO
RANNER Anton
1975
AUT
ANDRIC Matevz
1979
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run