official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
TOMBA Alberto
1966
ITA
2:06.37
2
STROLZ Hubert
1962
AUT
+1.04
3
ZURBRIGGEN Pirmin
1963
SUI
+2.02
4
CAMOZZI Ivano
1962
ITA
+2.40
5
NIERLICH Rudolf
1966
AUT
+2.55
6
WENZEL Andreas
1958
LIE
+2.66
7
MAYER Helmut
1966
AUT
+2.72
8
WORNDL Frank
1959
GER
+2.85
9
PETROVIC Rok
1966
JUG
+2.95
10
GASPOZ Joel
1962
SUI
+3.20
11
MADER Guenther
1964
AUT
+3.67
12
SHAW Tiger-Gale
1961
USA
+3.86
13
MCGRATH Felix
1963
USA
+4.23
14
PIEREN Hans
1962
SUI
+4.31
15
BERGANT Klemen
1966
JUG
+4.67
16
WALLNER Johan
1965
SWE
+4.93
17
GEROSA Carlo
1964
ITA
+5.28
18
GAIDET Christian
1963
FRA
+5.30
19
WASMEIER Markus
1963
GER
+5.32
20
GIRARDELLI Marc
1963
LUX
+5.42
21
NILSSON Jonas
1963
SWE
+5.61
22
SUNDQVIST Jorgen
1962
SWE
+5.74
23
ZAN Robert
1967
JUG
+5.81
24
TAVERNIER Yves
1962
FRA
+5.84
25
MARXER Guenther
1964
LIE
+6.35
26
BITTNER Armin
1964
GER
+6.90
27
HOLZER Heinz
1964
ITA
+6.91
28
OKABE Tetsuya
1965
JPN
+8.12
29
WILLE Silvio
1966
LIE
+8.71
30
PETRIK Sergei
1967
RUS
+8.79
31
ISHIOKA Chiaki
JPN
+9.03
32
BIGGINS Richard
1967
AUS
+9.11
33
JURKO Peter
1967
SVK
+9.13
34
ORMSBY Bob
1963
USA
+9.48
35
CHISTIAKOV Kostantin
1970
RUS
+10.30
36
LEE Steven
1962
AUS
+11.17
37
PUJOL PLANELLA Jorge
1967
ESP
+13.10
38
MAJDALANI Elias
1966
LBN
+13.21
39
CAMPO GALINDO Delfin
1966
ESP
+13.81
40
SANTIAGOS Juan Pablo
1968
CHI
+15.10
41
BELL Martin
1964
GBR
+15.99
42
HILMARSSON Daniel
1964
ISL
+16.37
43
ROTELLA Mauricio
1970
CHI
+16.76
44
OPPLIGER Paulo
1971
CHI
+17.39
45
BIRKNER COGAN Jorge Raul
1964
ARG
+17.86
46
BIRKNER Ignacio
1971
ARG
+19.71
47
RIVARA Javier
1970
ARG
+22.28
48
NAM Won-Gi
1963
KOR
+25.41
49
STAMATIOU Ioannis
1962
GRE
+26.09
50
KAPRARAS Ioannis
1968
GRE
+26.50
51
KANG Nak Youn
1967
KOR
+26.81
52
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+28.20
53
DEMIRHAN Goksay
1970
TUR
+29.19
54
ARISTODIMOU Socrates
1970
CYP
+30.70
55
SARE Resul
1970
TUR
+31.03
56
ERCOLANI Nicola
1968
SMR
+32.19
57
BENOIT Alex-Chr.
1964
MEX
+35.08
58
PHOTIADES Alexis
1967
CYP
+37.25
59
DEMIR Ahmet
1967
TUR
+37.37
60
GUARDIGLI Fabio
1968
SMR
+40.18
61
WILSON Kevin
1959
PUR
+42.82
62
KINCH Arturo
1956
CRC
+43.46
63
CARDELLI Francesco
1964
SMR
+45.06
64
NOTARI Fabrice
1958
MON
+45.78
65
BRUDERER Carlos-Andres
1967
GUA
+49.25
66
SANDZA Walter
1956
PUR
+1:02.40
67
FLECHAS Felix
1954
PUR
+1:06.63
68
MUNOZ AIA Julian
1946
CYP
+1:14.22
69
REGO F.Alfredo
1946
GUA
+1:20.22
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BELL Graham
1966
GBR
BIRES Adrian
1969
SVK
BIRINCI Yakub Kadri
1963
TUR
DIMITRATSCHKOV Borislav
1968
BUL
EDELMANN Jason
1971
PUR
FERNANDEZ OCHOA Luis
1965
ESP
FEUTRIER Alain
1968
FRA
HUR Seung-wook
1972
KOR
JONES Morgan
1968
GBR
KUMAGAI Katsuhito
1964
JPN
LINNEBERG Nils
1967
CHI
MILLER Jack
USA
PARK JAE Hyuk
KOR
PRUNEDA Carlos
1961
MEX
ROTH Peter
1961
GER
SCHALAMANOV Stefan
1970
BUL
VAN DITMAR Federico
1969
ARG
WI RUTENE Simon
1966
NZL
BRUDERER Christian
1968
GUA
Disqualified 1st run
AVILA PAZ Guillermo
1960
BOL
BASCON Jaime
1963
BOL
BOSINGER Peter
1965
CAN
CHEN Tong-Jong
1963
TPE
GROSSMANN Greg
1966
CAN
KUO Koul-Hwa
TPE
ONG Ching Ming
TPE
READ Jim
1962
CAN
SALAMEH Tony
1963
LBN
VILLIARD Alain
1965
CAN
OUACHIT Hammadi
1961
MAR
AIT MOUALAY Ahmed
MAR
LIN Chi-Liang
1959
TPE
MARTELL-SPITALIER Patrice
1961
MEX
SABBAGH Karim
1961
LBN
SUCCAR Pierre
1960
LBN
HOUSNIALAOUI Lofti
MAR
Did not start 1st run