official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
EDER Elfi
1970
AUT
1:48.59
3.66
2
RODLING Titti
1970
SWE
+0.37
5.60
3
NOWEN Ylva
1970
SWE
+0.87
8.23
4
KOZNICK Kristina
1975
USA
+0.90
8.38
5
KJOERSTAD Marianne
1970
NOR
+1.12
9.54
6
NEF Sonja
1972
SUI
+1.14
9.64
7
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+1.16
9.75
8
BAKKE Trine
1975
NOR
+1.28
10.38
9
PELLETIER Monique
1969
USA
+1.33
10.64
10
OESTER Marlies
1976
SUI
+1.94
13.84
11
TICHY Katerina
1974
CAN
+2.51
16.84
12
ANDERSSON Kristina
1965
SWE
+2.54
16.99
13
ZIMMERMANN Angela
1974
GER
+2.63
17.47
14
BOKAL Natasa
1967
SLO
+2.85
18.62
15
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
+3.03
19.56
16
PERGHER Roberta
1971
ITA
+3.22
20.56
17
TWARDOKENS Eva
1965
USA
+3.37
21.35
18
RIEGLER Claudia
1976
NZL
+3.71
23.13
19
STEGGALL Zali
1974
AUS
+3.86
23.92
20
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
+4.34
26.44
21
BORGHI Catherine
1976
SUI
+4.62
27.91
22
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
+5.64
33.26
23
VOELKER Heidi
1969
USA
+7.48
42.92
24
BIONDI Marcella
1970
ITA
+8.83
50.01
25
MULKERN Shaina
1977
USA
+11.19
62.40
26
MULKERN Aimee
1977
USA
+11.42
63.60
27
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+12.50
69.27
28
MURAYAMA Hiromi
1978
JPN
+13.32
73.58
29
CLARK Kirsten L
1977
USA
+13.82
76.20
30
MC KENNA Lesley
1974
GBR
+14.10
77.67
31
MAHANNA Brittney
1977
USA
+14.86
81.66
32
COLLINS Jennifer
1975
USA
+15.08
82.82
33
SCHLEPER Sarah
1979
USA
+15.69
86.02
34
SWIFT Gusty
1978
USA
+18.80
102.34
35
BERONIO Kirsten
1976
USA
+20.44
110.95
36
KORTAS Jessica
1978
USA
+25.42
137.09
36
MADDEROM Michelle
1978
USA
+25.42
137.09
38
WALKER Heather
1977
USA
+29.00
155.88
39
HARTMAN Kristin
1977
USA
+29.44
158.19
40
BROPHY Sarah
1978
USA
+31.73
170.21
Did not finish 2nd run
ACCOLA Martina
1969
SUI
BONZON Annick
1971
SUI
EGGER Sabine
1977
AUT
FORTKORD Martina
1973
SWE
GIMLE Trude
1974
NOR
HAGER Christl
1972
USA
HOWARD Alicia
1978
USA
LIEB Manuela
1971
AUT
MCARTHUR Sandra
1971
GBR
MENDES Jonna
1979
USA
NEUENSCHWANDER Katrin
1971
SUI
PANZANINI Sabina
1972
ITA
PATZA Jenni
1978
USA
PICCARD Leila
1971
FRA
PLANK Astrid
1971
ITA
SAILER Martina
1978
USA
UCHIDA Maki
1976
JPN
YOUNG Rebecca A
1977
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BOSCH FORRELLAD Monica
1972
ESP
CHAUVET Patricia
1967
FRA
COBERGER Annelise
1971
NZL
DAVENPORT Ashley
1976
USA
DOLE Suzan
1978
USA
FURUKAWA Yuki
1974
JPN
GEDDE DAHL Caroline
1973
NOR
GUPTILL Christina
1977
USA
HANSSON Erika
1973
SWE
HEBARD Lela
1977
USA
HROVAT Urska
1974
SLO
IKEDA Kazuko
1974
JPN
KAPPAURER Veronika
1971
AUT
KELLER Kathryn
1978
USA
KENDALL Karen
1970
USA
KREBS Alexandra
1977
USA
LALIVE Caroline
1979
USA
LAWRENCE Sabrina
1978
USA
LEFRANCOIS Anne Marie
1977
CAN
LEVINS Ellie
1976
USA
MAGEE Joanna
1974
CAN
MAIERHOFER Monika
1967
AUT
MARCEAU Mimi
1978
USA
MEIER Monica
1978
CAN
MUTTER Edda
1970
GER
NELSON Tasha
1974
USA
OCHS Jessica
1974
USA
PIENE Pernille
1973
NOR
POCHMAN Katerina
1976
USA
RABIN Ashley
1978
USA
RIEGEL Christina
1971
AUT
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
ROBERTSON Shona
1976
GBR
ROBINSON Elizabeth
1974
USA
ROTEN MEIER Karin
1976
SUI
SAUDE Kari Anne
1966
NOR
SERRA Roberta
1970
ITA
SHEINBERG Carrie
1972
USA
TARBET Molly
1978
USA
WALL Michelle
1977
AUS
WALLESER Andrea
1973
SUI
WATKINS Liz
1975
USA
ZAITZEFF Natasha
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run