official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MATT Mario
1979
AUT
1:42.01
2.00
2
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+0.57
5.24
3
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+0.82
6.66
4
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+0.98
7.57
5
PERATHONER Alan
1976
ITA
+1.17
8.65
6
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+1.57
10.93
7
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.70
11.67
8
SEER Florian
1976
AUT
+1.76
12.01
9
CASTELLANO Christian
1974
ITA
+1.79
12.18
10
MILLER Bode
1977
USA
+1.84
12.46
11
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.89
12.75
12
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.06
13.71
13
REITER Mario
1970
AUT
+2.31
15.13
14
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+2.67
17.18
15
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.78
17.81
16
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.92
18.60
17
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+2.95
18.77
18
LACAS Eric
1977
FRA
+3.08
19.51
19
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+3.11
19.68
20
IMBODEN Urs
1975
SUI
+3.19
20.14
21
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+3.26
20.54
22
ECKERT Florian
1979
GER
+3.45
21.62
23
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.82
23.72
24
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+4.19
25.82
25
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+4.30
26.45
26
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+4.67
28.55
27
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+4.80
29.29
28
HAYER Stanley
1973
CZE
+5.64
34.07
29
POOL Thomas
1974
SUI
+5.98
36.00
30
GUFLER Michael
1979
ITA
+6.03
36.28
31
PROSCH Alexander
1976
ITA
+6.17
37.08
32
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+6.69
40.04
33
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+7.09
42.31
34
MARINAC Martin
1979
AUT
+7.55
44.93
35
ROLLAND Eric
1975
FRA
+7.63
45.38
36
OKADA Rishu
1978
JPN
+7.68
45.67
37
MAITRE Mathieu
1978
FRA
+7.79
46.29
38
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
+8.28
49.08
39
KALWA Michal
1978
POL
+9.49
55.96
40
STEHLE Johannes
1981
GER
+11.50
67.39
41
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
+11.69
68.47
42
PODGORNY Wojciech
1980
POL
+12.71
74.27
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
PAGE Kevin
1975
FRA
BAXTER Alain
1973
GBR
KRAUS Tomas
1974
CZE
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
VOGL Alois
1972
GER
VIOLON Pierre
1973
FRA
VICQUERY Simone
1975
ITA
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
COGOLI Patrick
1976
ITA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
SCHLOPY Erik
1972
USA
EBERLE Markus
1969
GER
ENGL Kurt
1979
AUT
GRAVIER Richard
1974
FRA
GONITIANER Niclas
1978
GER
PRANGER Manfred
1978
AUT
GARNIER Thibault
1981
FRA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
PLASCHY Didier
1973
SUI
GANAHL Markus
1975
LIE
PALANDER Kalle
1977
FIN
Disqualified 1st run