official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
AERNI Luca
1993
SUI
1:35.43
6.00
2
JANYK Michael
1982
CAN
+0.57
9.70
3
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+0.65
10.22
4
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+0.69
10.48
5
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+0.74
10.81
6
GINI Marc
1984
SUI
+0.86
11.59
7
THEOLIER Steven
1990
FRA
+1.05
12.82
8
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+1.25
14.12
9
YULE Daniel
1993
SUI
+1.41
15.16
10
RONCI Giordano
1992
ITA
+1.43
15.29
10
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+1.43
15.29
12
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+1.46
15.49
13
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.55
16.07
14
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+1.86
18.08
15
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.87
18.15
16
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.06
19.38
17
STEHLE Dominik
1986
GER
+2.15
19.97
18
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.18
20.16
19
RYDING David
1986
GBR
+2.19
20.23
20
LINDH Calle
1990
SWE
+2.25
20.62
21
GASPOZ Vincent
1991
SUI
+2.37
21.40
22
LYSDAHL Espen
1990
NOR
+2.40
21.59
23
FELLER Manuel
1992
AUT
+2.51
22.31
24
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+2.53
22.44
25
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+2.55
22.57
26
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+2.68
23.41
27
SAXVALL Per
1989
SWE
+2.70
23.54
28
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
+2.85
24.52
29
WIESER Manuel
1990
AUT
+2.87
24.65
30
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+3.10
26.14
31
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+3.39
28.02
31
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+3.39
28.02
33
MALMSTROM Victor
1991
FIN
+3.49
28.67
34
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
+3.73
30.23
35
BUDAL Martin
1989
NOR
+3.91
31.40
36
ROTA Nicola
1989
ITA
+4.03
32.18
37
GASSNER Philipp
1992
GER
+4.47
35.04
38
GALEOTTI Greg
1992
FRA
+4.51
35.30
39
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+4.54
35.50
40
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+4.79
37.12
41
OBERT Anthony
1985
FRA
+5.11
39.20
41
TUMLER Marco
1988
SUI
+5.11
39.20
43
ALAERTS Kai
1989
BEL
+6.16
46.02
44
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
+6.80
50.18
45
WALCH Magnus
1992
AUT
+7.30
53.43
Did not qualify for 2nd run
SARRAZIN Cyprien
1994
FRA
BACHER Fabian
1993
ITA
PFIFFNER Marco
1994
LIE
MOUGEL Youri
1993
FRA
HOFER Alex
1994
ITA
RIZZO Maxime
1993
FRA
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
KETTERER David
1993
GER
BOSCA Giulio
1990
ITA
PERAUDO Ross
1992
AUS
MATT Michael
1993
AUT
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
STEDING Daniel
1992
SWE
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
ISHII Tomoya
1989
JPN
KRANJEC Zan
1992
SLO
ROLLAND Mathias
1991
FRA
BONER Sandro
1988
SUI
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
NOESIG Christoph
1985
AUT
BJERTNESS Endre
1992
NOR
MLINSEK Filip
1988
SLO
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
ANKENY Michael
1991
USA
Did not finish 2nd run
ZINGERLE Alex
1992
ITA
LELEU Theo
1992
FRA
STRASSER Linus
1992
GER
GROSELJ Zan
1993
SLO
BISCHOF Martin
1991
AUT
MARICAL Antoine
1991
FRA
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
TISSOT Maxime
1986
FRA
PLACE Francois
1989
FRA
KUERNER Miha
1987
SLO
MATHIS Marcel
1991
AUT
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
Did not finish 1st run
BERLA Franck
1995
FRA
DA VILLA Davide
1995
ITA
FAVROT Thibaut
1994
FRA
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
PICCARD Roy
1993
FRA
GRAND Guillaume
1992
FRA
BUFFET Robin
1991
FRA
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
BROWN Philip
1991
CAN
JAZBEC Patrick
1989
SLO
WHITE Trevor
1984
CAN
READ Erik
1991
CAN
ZUEV Stepan
1988
RUS
MOLLIN Bart
1981
BEL
STUTZ Paul
1983
CAN
SKUBE Matic
1988
SLO
LUITZ Stefan
1992
GER
SASAKI Akira
1981
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run