official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
RAICH Benjamin
1978
AUT
1:31.71
15.50
2
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.67
19.66
3
MCKINLAY Brent
1977
CAN
+0.78
20.35
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+0.84
20.72
5
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.06
22.09
6
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
+1.48
24.70
7
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.53
25.01
8
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.74
26.31
9
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.12
28.68
10
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
+2.18
29.05
11
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+2.22
29.30
12
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+3.29
35.95
13
SPAROVEC Gregor
1977
SLO
+3.59
37.81
14
STEEN Fredrik
1977
NOR
+3.83
39.30
15
LARSSON Markus
1979
SWE
+4.02
40.49
16
HYVARINEN Kare
1977
FIN
+4.03
40.55
17
GONITIANER Niclas
1978
GER
+4.45
43.16
18
KUDO Masami
1977
JPN
+4.50
43.47
19
SPENCER Dane
1977
USA
+4.66
44.46
20
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+5.58
50.18
21
IYAMA Keisuke
1978
JPN
+5.68
50.80
22
ARFINO Simone
1978
ITA
+5.88
52.05
23
CEROVSKY Jakub
1977
CZE
+7.08
59.50
24
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+7.52
62.24
25
GREBENTSCHARSKI Ivan
1977
BUL
+7.90
64.60
26
SCHICHT Joakim
1977
NOR
+7.95
64.91
27
GASPAR Renato
1977
CRO
+8.04
65.47
28
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+8.14
66.09
29
GOETZE Thorsten
1978
GER
+8.23
66.65
30
FISCHER Brett
1977
USA
+8.49
68.27
31
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
+8.96
71.19
32
KALWA Michal
1978
POL
+9.35
73.61
33
CHOROGWICKI Martin
1978
SVK
+9.37
73.74
34
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
+9.48
74.42
35
GREEN Ross
1978
GBR
+10.63
81.57
36
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
+10.83
82.81
37
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+11.19
85.05
38
HOTTEGINDRE Gabriel
1979
URU
+11.25
85.42
39
WYDRA Tomasz
1978
POL
+11.26
85.48
40
KOVAR Vladimir
1978
SVK
+11.72
88.34
41
MARKOV Georgi
1979
BUL
+11.96
89.83
42
SHURAVLIOV Grigori
1978
RUS
+12.05
90.39
43
FOSER Christoph
1979
LIE
+12.54
93.44
44
STRISIK Yri
1979
UKR
+14.22
103.88
45
ANDREEV Evgueny
1980
KAZ
+15.13
109.54
46
CHOI Moon Sung
1977
KOR
+15.34
110.84
47
PETRICO Zoltan
1977
ROU
+15.70
113.08
48
KO Jae Choul
1977
KOR
+16.33
116.99
49
SOLTYS Ivan
1979
SVK
+17.77
125.94
50
GARCIA JURJO Agustin
1980
ARG
+17.95
127.06
51
PRUNEA Razvan
1977
ROU
+18.47
130.30
52
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
+19.70
137.94
53
GAYME Mikael
1979
CHI
+20.98
145.90
Did not finish 2nd run
BEAR AJ
1977
AUS
BIRGISSON Egill
1978
ISL
BYLIN Ville
1978
SWE
BYSTROV Mikhael
1978
RUS
COLLOMB-PATTON Mathias
1977
FRA
CRETIER Claude
1977
FRA
DALCIN Pierre-Emmanuel
1977
FRA
DAVIK Martin
1977
NOR
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
GEISSER Thomas
1977
SUI
GROB Thomas
1977
CHI
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
HAYWOOD Todd
1977
NZL
LAMPERT Martin
1977
LIE
MARKOVSKI Nikola
1980
MKD
NISHIMURA Hitoshi
1977
JPN
OLIVIERI Daniel
1978
ARG
OSLAK Ozbi
1977
SLO
PILARSKI Michal
1977
GBR
PLATA Michal
1977
POL
PREVUZNAK Andrej
1978
SVK
PUMPALOV Angel
1978
BUL
SHLAJMOV Dmitry
1979
KAZ
TCHOUIKO Ivan
1977
UKR
TOTCHILOV Sergei
1979
RUS
TUTENKOV Juri
1980
KAZ
UZNIK Daniel
1977
AUT
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ALDEA Juan Pablo
1980
CHI
BARR Dave
1977
CAN
BRANCH Craig
1977
AUS
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
ECKERT Florian
1979
GER
ENZ Marc
1979
LIE
GARDINER Nigel
1977
NZL
GIANNELLI Mike
1977
CAN
HONG Sung Woo
1978
KOR
KROKHMALNIY Anton
1979
UKR
LAVOIE Vincent
1977
CAN
LEE Ki Hyun
1978
KOR
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
PIZIALI Mauro
1977
ITA
SAIZ Federico German
1978
ARG
SCHAEDLER Claude
1978
LIE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run