official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
RAICH Benjamin
1978
AUT
2:13.15
4.06
2
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.19
5.22
3
SEER Florian
1976
AUT
+0.92
9.66
4
KNAUSS Hans
1971
AUT
+1.28
11.85
4
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+1.28
11.85
6
SALZGEBER Rainer
1967
AUT
+1.47
13.00
7
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+1.71
14.46
8
WIRTH Patrick
1971
AUT
+1.78
14.89
9
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+1.80
15.01
10
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.07
16.65
11
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+2.08
16.71
12
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.34
18.30
13
VOGL Alois
1972
GER
+2.66
20.24
14
ENGL Kurt
1979
AUT
+2.69
20.42
15
DIETRICH Claudio
1977
AUT
+2.76
20.85
16
ERTL Andreas
1975
GER
+2.90
21.70
17
KAMMERLANDER Martin
1979
AUT
+3.01
22.37
18
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+3.11
22.98
19
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+3.18
23.41
20
MARSCHNIG Claus
1982
AUT
+3.20
23.53
21
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+3.32
24.26
22
STRUGER Peter
1982
AUT
+3.42
24.87
23
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+3.63
26.14
24
SCHILD Josef
1980
AUT
+3.68
26.45
25
HOLZKNECHT Norbert
1976
AUT
+3.69
26.51
26
PERGHER Stefano
1974
ITA
+4.00
28.39
26
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
+4.00
28.39
28
EGGER Pierre
1978
AUT
+4.01
28.45
29
BAXTER Alain
1973
GBR
+4.18
29.49
30
PRANGER Manfred
1978
AUT
+5.34
36.55
31
ASSINGER Roland
1973
AUT
+5.69
38.67
32
REICHELT Hannes
1980
AUT
+6.03
40.74
33
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+6.20
41.78
34
BECHTER Patrick
1982
AUT
+6.21
41.84
35
REITER Hannes
1981
AUT
+6.25
42.08
36
FRANK Andreas
1982
AUT
+7.19
47.80
37
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+7.48
49.56
38
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+7.55
49.99
39
LOBNIG Guido
1978
AUT
+8.15
53.64
40
FELSBERGER Gert
1969
AUT
+8.20
53.94
41
SILLER Matthias
1982
AUT
+8.24
54.19
42
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+8.32
54.67
43
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+8.41
55.22
44
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
+9.05
59.11
45
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+9.46
61.61
46
DREIER Christoph
1981
AUT
+9.71
63.13
46
FROEIS Alexander
1981
AUT
+9.71
63.13
48
SCHEIBER Mario
1983
AUT
+9.76
63.43
49
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+9.77
63.49
50
KOERBLER Christian
1981
AUT
+9.93
64.47
51
FRANZ Thomas
1980
AUT
+9.98
64.77
52
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+10.26
66.48
53
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+10.62
68.67
54
HEREGGER Bjoern
1982
AUT
+10.72
69.27
55
POPOTNIG Juergen
1975
AUT
+10.96
70.73
56
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
+11.22
72.32
57
EGGER Simon
1982
AUT
+11.31
72.86
58
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+11.54
74.26
59
BACHER Thomas
1983
AUT
+11.65
74.93
60
WEIDINGER Christian
1982
AUT
+11.88
76.33
61
HOLZMEISTER Martin
1982
AUT
+12.00
77.06
62
SCHMOELZ Markus
1981
AUT
+12.35
79.19
63
BRENNER Hannes
1984
AUT
+12.39
79.43
64
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+12.82
82.05
65
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+13.12
83.87
66
PRETTERHOFER Peter
1983
AUT
+13.16
84.12
67
KORNBERGER Siegfried
1982
AUT
+13.27
84.79
68
PLATTNER Roland
1984
AUT
+13.47
86.00
69
HOCHSTAFFL Mario
1984
AUT
+13.48
86.06
70
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+13.56
86.55
71
HINTERBERGER Werner
1983
AUT
+13.57
86.61
72
FIEGL David
1982
AUT
+13.79
87.95
73
PRANZL Lambert
1983
AUT
+14.07
89.65
74
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+14.21
90.50
75
MAIER Markus
1984
AUT
+14.22
90.57
76
TROJER Thomas
1983
AUT
+14.32
91.17
77
POLSTER Daniel
1983
AUT
+14.55
92.57
78
BUCHACHER Markus
1984
AUT
+16.20
102.61
79
MOESER Franz
1983
AUT
+17.05
107.78
80
FRIEDBERGER Alexander
1984
AUT
+17.45
110.21
81
NICOLAE Florentin
1981
ROU
+17.49
110.46
82
FIEDLER Bernhard
1979
AUT
+17.51
110.58
83
WALDENHOFER Andreas
1984
AUT
+18.03
113.74
84
ARNOLD Kurt
1982
AUT
+18.46
116.36
85
ZAMBELLI Giacomo
1984
AUT
+19.19
120.80
86
GIFFINGER Matthias
1979
AUT
+19.42
122.20
87
NAN Ion
1980
ROU
+19.77
124.33
88
BARTHA Csaba
1973
HUN
+19.91
125.18
89
PRODINGER Christian
1979
AUT
+20.02
125.85
90
ALBER Walter
1984
AUT
+20.03
125.91
91
WINDERLE Martin
1984
AUT
+21.46
134.61
92
BARCOCK James
1984
GBR
+23.88
149.33
93
BENKOE Alpar
1982
HUN
+24.91
155.60
Did not finish 2nd run
ALLGAEUER Michael
1978
AUT
AUER Erich
1982
AUT
BUDER Andreas
1979
AUT
FIEDLER Stefan
1981
AUT
FLAUTNER Peter
1981
AUT
GRUBER Manfred
1980
AUT
HAYDER Thomas
1980
AUT
HELLWEGER Martin
1982
AUT
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
STAMPFER Marco
1981
AUT
STOCKER Michael
1983
AUT
STREITBERGER Georg
1981
AUT
WALCHHOFER Patrick
1984
AUT
WEISSENBACHER Richard
1984
AUT
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALSTER Christoph
1980
AUT
BARBAI Aron
1980
HUN
GAPPMAIER Christian
1981
AUT
GOERGL Stephan
1978
AUT
GRAFINGER Thomas
1982
AUT
GSTREIN Marco
1983
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
KOLL Alexander
1982
AUT
KROELL Klaus
1980
AUT
LOSBICHLER Markus
1982
AUT
SCHEUERER Christian
1980
AUT
SPIES Georg
1983
AUT
STEINER Michael
1982
AUT
THALER Karl
1979
AUT
TORNAI Balazs
1969
HUN
Disqualified 1st run