official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
1:39.07
7.73
2
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.10
8.31
3
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.18
8.77
4
EBERLE Markus
1969
GER
+0.35
9.74
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.46
10.38
6
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.97
13.31
7
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.03
13.66
8
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+1.08
13.94
9
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.14
14.29
10
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.48
16.25
11
ERTL Andreas
1975
GER
+1.54
16.59
12
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.59
16.88
13
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.63
17.11
14
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+1.65
17.22
15
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.66
17.28
16
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+1.68
17.40
17
BAXTER Noel
1981
GBR
+1.94
18.89
18
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.19
20.33
19
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.22
20.50
20
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.54
22.34
21
HOGAN Brad
1979
USA
+2.58
22.57
22
HARDY Greg
1983
USA
+2.78
23.72
23
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+3.20
26.14
24
WANNINGER Christian
1981
GER
+3.85
29.88
25
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+3.91
30.23
26
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+4.03
30.92
27
PUCKETT P Casey
1972
USA
+4.40
33.05
28
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
+6.00
42.25
29
BANK Ondrej
1980
CZE
+6.35
44.26
30
RAJCAN Michal
1980
SVK
+7.57
51.28
31
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+7.67
51.86
32
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+8.69
57.73
33
TRANSUE Jeremy
1983
USA
+9.37
61.64
34
SCHUETZE Jed
1979
USA
+11.42
73.44
35
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+11.55
74.18
36
JENICK Cody
1984
USA
+12.29
78.44
37
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
+13.08
82.99
38
PERRICONE Gaspar
1983
USA
+13.42
84.94
39
EVERETT Andrew
1984
USA
+17.03
105.71
Did not finish 2nd run
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
MCNEILL Jason
1980
USA
BECK Sam
1984
USA
PETRY Pete
1980
USA
HARRIS Cory
1984
USA
SULLIVAN Marco
1980
USA
MACH Alex
1982
CAN
JANYK Michael
1982
CAN
STANEK Jendrek
1981
GER
NYMAN Steven
1982
USA
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
GORZA Ales
1980
SLO
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
KOSIR Jure
1972
SLO
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
KNIGHT Chip
1975
USA
SCHLOPY Erik
1972
USA
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
LOCHHEAD Ian
1984
USA
MIKA Jonathan B
1979
USA
BABBITT Ben
1984
USA
GHETIA Brandon
1984
USA
BENNETT Clifford J
1981
USA
COLPITTS Chris
1986
USA
MANN Eric
1984
USA
DUGGAN Mitch
1985
USA
FORTIER Nelson R
1983
USA
DAVIS Kyle
1984
USA
THORSON Tague
1985
USA
IRVING Graham
1983
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
RIXON JR Carl H
1982
USA
Did not finish 1st run
RIETZ Chad
1981
USA
PREM Christopher
1986
USA
KELLY Rory
1982
USA
ASOIAN Nathan
1985
USA
BROWN Zachary
1984
USA
HIGGINS Sean
1985
USA
MCKEAN Chris
1984
USA
SHORTER Ryan
1979
USA
POWELL Wes
1984
USA
BAKER Nicholas
1984
USA
FINDLAY Everett
1983
CAN
MOLLIN Bart
1981
BEL
SCOTT Eric D
1980
USA
BARNES Cameron
1983
CAN
BARRETT Scott
1983
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
TICHY Michael
1981
CAN
ZORICIC Nick
1983
CAN
SHEPHERD Tyler
1979
USA
SPENCE Brad
1984
CAN
HUME Scott
1982
CAN
TICHY Martin
1973
CAN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
NEUREUTHER Felix
1984
GER
KAITALA Jouni
1983
FIN
LEINO Jukka
1978
FIN
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
STOCKER Martin
1979
AUT
THALER Patrick
1978
ITA
KOGLER Stefan
1981
GER
HANSSON Martin
1975
SWE
MARILA Mika
1973
FIN
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
LARSSON Markus
1979
SWE
STIANSEN Tom
1970
NOR
MARSHALL Jesse
1980
USA
HAYER Stanley
1973
CZE
ZAMANSKY Jake
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run