Copper Mountain, CO (USA)

Nor-Am Cup
Men's Giant Slalom

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FORD Tommy
1989
USA
2:22.28
6.00
2
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
+0.11
6.76
3
WINDINGSTAD Rasmus
1993
NOR
+0.12
6.83
3
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+0.12
6.83
5
EISATH Florian
1984
ITA
+0.73
11.03
5
MEILLARD Loic
1996
SUI
+0.73
11.03
7
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.15
13.92
8
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+1.18
14.13
9
KRANJEC Zan
1992
SLO
+1.33
15.16
10
READ Erik
1991
CAN
+1.38
15.51
11
FANARA Thomas
1981
FRA
+1.50
16.33
12
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.56
16.75
13
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+1.75
18.05
14
MURISIER Justin
1992
SUI
+2.21
21.22
15
WEISEL Kipling
1995
USA
+2.46
22.94
16
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+2.52
23.36
16
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+2.52
23.36
18
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+2.60
23.91
19
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+2.62
24.05
20
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
+2.68
24.46
21
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+2.74
24.87
22
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
+2.80
25.29
23
SWETTE Ford
1993
CAN
+2.88
25.84
24
RUBIE Brennan
1991
USA
+3.22
28.18
25
JOHANSEN Ola Buer
1993
NOR
+3.32
28.87
26
BROWN Griffin
1995
USA
+3.42
29.56
27
ANKENY Michael
1991
USA
+3.49
30.04
28
BARWOOD Adam
1992
NZL
+3.60
30.80
29
BOSCA Giulio
1990
ITA
+4.14
34.52
30
BROWN Phil
1991
CAN
+4.39
36.24
31
GENOUD Amaury
1993
SUI
+4.67
38.17
32
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+4.68
38.24
33
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+4.76
38.79
34
GOWER Jack
1994
GBR
+4.85
39.41
35
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+4.99
40.37
36
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
+5.16
41.54
37
KOTZMANN Adam
1993
CZE
+5.38
43.06
38
BJERTNESS Endre
1992
NOR
+5.42
43.33
39
RIVET Philippe
1992
CAN
+5.82
46.09
40
VIETZE Sandy
1993
USA
+5.94
46.91
41
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
+6.08
47.88
42
FEASEY Willis
1992
NZL
+7.14
55.18
43
COOKSON Bryan
1994
CAN
+7.21
55.66
44
ZURBRIGGEN Elia
1990
SUI
+7.49
57.59
45
REYMOND Marco
1994
SUI
+7.55
58.00
45
WOOLSON Thomas
1993
USA
+7.55
58.00
47
ROEISLAND Max
1994
NOR
+7.86
60.14
48
READ Jeffrey
1997
CAN
+10.72
79.84
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
DILLING Jacob
1999
USA
GILE Bridger
1999
USA
VINATZER Alex
1999
ITA
HOFER Damian
1999
ITA
MCCONNELL Will
1998
USA
KELSEY Sky
1997
USA
LLEWELLYN Carson
1997
CAN
SEYMOUR Jett
1998
USA
ALKIER Justin
1998
CAN
LANGE Colby
1999
USA
GRUBER Patrick
1996
USA
WILSON Cody
1996
USA
WINTERS Luke
1997
USA
SZWEBEL Florian
1996
USA
BREU Raffael
1994
GER
CASHMAN Jordan
1997
USA
HANCOCK Andrew
1996
USA
TOWNSEND Michael
1996
USA
KJOS Zak
1996
USA
KEANE Jack
1998
USA
KEITH Jacob
1993
USA
KUUS Karl
1995
CAN
COLBY Alex
1997
USA
CALARCO Matthew
1996
USA
DOMONOSKE David
1997
USA
HAFERMAN Eric
1994
USA
YATES Cooper
1997
CAN
JANCO Cole
1997
USA
KIRWOOD Clayton
1996
USA
O BRIEN Keilan
1996
USA
WAGNER Kalle
1997
USA
YOUNG Joseph
1996
CAN
MILLER Andrew
1998
USA
HALL Max
1995
USA
SCOTT Alec
1997
AUS
MARSHALL Tucker
1990
USA
SMITH Cameron
1992
USA
MCLAUGHLIN Prescott
1992
USA
PHILP Huston
1997
CAN
MITCHELL Nicholas
1995
USA
FUCIGNA Peter
1996
USA
MAURSTAD Fredrik
1995
NOR
BANSMER Michael
1989
USA
BROOKS Dylan
1992
USA
STEINKE Chris
1993
CAN
KAKIZAKI Yumenosuke
1995
JPN
PHILP Trevor
1992
CAN
Did not finish 1st run
Did not start 1st run