official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
1:40.80
6.00
2
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.18
7.09
3
BIGGS Patrick
1982
CAN
+0.73
10.42
4
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.98
11.93
5
VOGL Alois
1972
GER
+1.07
12.48
6
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.17
13.08
7
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.41
14.53
8
THALER Patrick
1978
ITA
+1.45
14.77
9
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.60
15.68
10
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.65
15.99
11
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.72
16.41
12
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.74
16.53
13
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.76
16.65
14
MARSHALL Cody B
1982
USA
+1.77
16.71
15
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.78
16.77
16
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.90
17.50
17
KELLEY Tim
1986
USA
+2.02
18.22
18
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.04
18.35
19
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.06
18.47
20
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.08
18.59
21
JITLOFF Tim
1985
USA
+2.37
20.34
22
NICKERSON Warner C
1981
USA
+2.41
20.58
23
BARRETT Scott
1983
CAN
+2.44
20.77
24
BRANDENBURG Will
1987
USA
+2.45
20.83
25
KOGLER Stefan
1981
GER
+2.47
20.95
26
ROBERTS Drew
1985
USA
+2.67
22.16
27
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+2.93
23.73
28
THORSON Tague
1985
USA
+4.44
32.87
29
STUTZ Paul
1983
CAN
+4.53
33.41
30
MCDONALD Paul
1984
USA
+5.52
39.40
31
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+6.73
46.73
32
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
+7.35
50.48
33
GANONG Travis
1988
USA
+7.48
51.27
34
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
+8.36
56.59
35
HARRIS Martin
1988
USA
+8.89
59.80
36
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
+10.92
72.08
37
GREGORAK Will
1990
USA
+11.17
73.60
38
KEMP John
1990
USA
+11.38
74.87
39
ANDERSEN Eric H
1987
USA
+11.61
76.26
40
GAYLORD Travis
1983
USA
+11.62
76.32
41
WEIBRECHT Ethan
1988
USA
+12.78
83.34
42
CHRISTOPHER Jason
1983
USA
+14.16
91.69
43
POEHLING Bobby
1986
USA
+14.53
93.93
44
FINK-DEBRAY Miles
1988
USA
+14.88
96.05
45
BRUCE Jas
1986
GBR
+21.28
134.78
46
WHITE Andy
1988
USA
+38.50
238.99
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SMITH Rett
1988
USA
CAFE Tim
1987
NZL
MCCONNELL Cory
1988
USA
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
COHEE Nick
1988
USA
CESOLINI Tony
1984
USA
MARTZ John
1983
USA
DUNLOP Ian G
1983
USA
JOHNSON Erik
1983
USA
COLE Adam
1982
USA
VEENIS Scott R
1984
USA
ZORICIC Nick
1983
CAN
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
LEINO Jukka
1978
FIN
KOLL Alexander
1982
AUT
VAJDIC Bernard
1980
SLO
OMMINGER Andreas
1983
AUT
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SINE Gareth
1985
CAN
BROWN Roger G P
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run