official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PRANGER Manfred
1978
AUT
1:35.32
6.00
2
KOSIR Jure
1972
SLO
+0.32
7.91
3
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.73
10.37
4
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.80
10.78
5
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.82
10.90
6
IMBODEN Urs
1975
SUI
+0.97
11.80
7
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.03
12.16
8
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.33
13.95
9
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.58
15.45
10
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+1.65
15.87
11
LIGETY Ted
1984
USA
+1.74
16.40
12
THALER Patrick
1978
ITA
+1.77
16.58
13
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.78
16.64
14
VOGL Alois
1972
GER
+1.95
17.66
15
GANAHL Markus
1975
LIE
+2.25
19.45
15
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.25
19.45
17
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+2.29
19.69
18
SEER Florian
1976
AUT
+2.30
19.75
19
FAVIERES Yannick
1978
FRA
+2.52
21.07
20
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.60
21.55
21
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+2.71
22.21
22
BAXTER Noel
1981
GBR
+2.72
22.27
23
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.75
22.44
24
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.77
22.56
25
MARSHALL Jesse
1980
USA
+2.99
23.88
26
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+3.05
24.24
27
EGGER Pierre
1978
AUT
+3.54
27.17
28
KAITALA Jouni
1983
FIN
+4.23
31.29
29
DREIER Christoph
1981
AUT
+4.26
31.47
30
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.42
32.43
31
YUASA Naoki
1983
JPN
+4.71
34.17
32
BANK Ondrej
1980
CZE
+4.72
34.22
33
STANEK Jendrek
1981
GER
+5.13
36.68
34
OKADA Rishu
1978
JPN
+5.37
38.11
35
BRENNER Hannes
1984
AUT
+5.38
38.17
36
MORETTI Luca
1980
ITA
+5.58
39.37
37
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+5.74
40.32
38
POLIG Alexander
1980
ITA
+5.78
40.56
39
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+5.93
41.46
40
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+5.98
41.76
41
JANYK Michael
1982
CAN
+6.04
42.12
42
KOLL Alexander
1982
AUT
+6.10
42.48
43
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+6.29
43.61
44
POGACNIK Matej
1981
SLO
+7.00
47.86
45
LONGHI Omar
1980
ITA
+7.83
52.82
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
NORDH Fredrik
1984
SWE
LEUZINGER James
1982
GBR
MYHRE Lars
1984
NOR
PAQUIN Pierre
1979
FRA
ZAMANSKY Jake
1981
USA
AULANKO Juuso
1979
FIN
KOGLER Stefan
1981
GER
VAJDIC Bernard
1980
SLO
LIZEROUX Julien
1979
FRA
BRAUER Jonathon
1981
AUS
LARSSON Markus
1979
SWE
NILSEN Andreas
1980
NOR
ENGL Kurt
1979
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
RAJALA Jukka
1982
FIN
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
VOGEL Markus
1984
SUI
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
VRABLIK Martin
1982
CZE
FAESSLER Raphael
1985
SUI
HAPPACHER Alex
1979
ITA
STRUGER Peter
1982
AUT
AMPFERER Andreas
1982
AUT
LIANES Torstein
1986
NOR
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
MALUS Miha
1978
SLO
LAINE Rasmus
1983
FIN
MISSILLIER Steve
1984
FRA
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
ZORICIC Nick
1983
CAN
BIGGS Patrick
1982
CAN
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
HARDY Greg
1983
USA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
WEYERMANN Michael
1980
SUI
ROENMARK Per
1979
SWE
PERATHONER Alan
1976
ITA
COCHRAN James
1981
USA
HAYER Stanley
1973
CZE
TISSOT Stephane
1979
FRA
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
KUNC Mitja
1971
SLO
REITER Hannes
1981
AUT
GRAVIER Richard
1974
FRA
LEINO Jukka
1978
FIN
Disqualified 1st run