official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
1:43.04
31.42
2
SATO Teruyuki
1977
JPN
+1.24
38.16
3
CHEDEL Christian
1975
CAN
+1.52
39.68
4
GAUDREAULT Bernard
1977
CAN
+1.94
41.96
5
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+2.70
46.09
6
YAMANOUCHI Ken
1976
JPN
+3.28
49.25
7
GAIGNARD Daniel
1978
CAN
+4.71
57.02
8
SEGAWA Yasuaki
1975
JPN
+4.72
57.07
9
ABE Kiminori
1976
JPN
+5.37
60.60
10
KUDO Satoshi
1978
JPN
+5.41
60.82
11
BUTLER Stefan
1977
CAN
+5.76
62.72
12
GONEAU Simon-Pierre
1978
CAN
+6.74
68.05
13
NASUKAWA Shinya
1975
JPN
+6.81
68.43
14
TARUI Takeshi
1976
JPN
+7.40
71.64
15
RUSSEL Anthony
1979
FRA
+7.65
73.00
16
PILARSKI Antoni
1975
GBR
+8.06
75.22
17
DORVAL Nicolas
1980
CAN
+8.58
78.05
18
MCMILLAN Derek
1977
GBR
+8.59
78.10
19
MIZUTA Naoki
1975
JPN
+8.94
80.01
20
ELLIS Jeff
1978
CAN
+9.09
80.82
21
MITSUHASHI Masayasu
1976
JPN
+9.13
81.04
22
GUAY Erik
1981
CAN
+9.44
82.72
23
HASPRAY Jeffrey
1978
USA
+10.27
87.24
24
DEBAETS Frederic
1976
CAN
+10.46
88.27
25
SHIRAKAWA Hidetaka
1976
JPN
+10.52
88.59
26
DAVIES Brian
1978
USA
+10.81
90.17
27
PILOTTE Martin
1980
CAN
+10.87
90.50
28
KATAGIRI Masaki
1976
JPN
+11.10
91.75
29
LEGARE Richard
1980
CAN
+12.19
97.67
30
LUCAS Edward
1978
GBR
+12.20
97.72
31
TSUCHIDA Jun
1978
JPN
+12.38
98.70
32
KELLY Kevin
1981
CAN
+12.47
99.19
33
BERUBE Eric
1980
CAN
+13.15
102.89
34
BALIT Carl
1980
CAN
+13.73
106.04
35
DUFOUR Jean-Daniel
1980
CAN
+13.79
106.37
36
FUJITA Hajime
1975
JPN
+13.84
106.64
37
URAKI Ryuuta
1979
JPN
+14.15
108.32
38
HEBERT Olivier
1980
CAN
+14.20
108.59
39
NAEF Brendan
1976
CAN
+15.01
113.00
40
TREMBLAY Dominique
1981
CAN
+15.22
114.14
41
ONOZUKA Toshimitsu
1979
JPN
+15.78
117.18
42
GAISFORD Shawn
1976
CAN
+16.77
122.56
43
GIULIETTI David
1981
USA
+16.87
123.10
44
ROTH Simon-Nicolas
1980
CAN
+17.03
123.97
45
LEVESQUE Patrick
1980
CAN
+18.33
131.04
46
BEAULIEU Jonathan
1981
CAN
+18.34
131.09
47
LALIBERTE Luc
1952
CAN
+18.37
131.26
48
BEAULIEU Brian
1981
CAN
+30.22
195.66
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MC NEIL David
1978
CAN
TRAYNER Gareth
1980
GBR
COUSINEAU Julien
1981
CAN
TANAKA Yuuji
1976
JPN
GARIEPY Guillaume
1980
CAN
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
HEBERT Jean-Philippe
1978
CAN
HEBERT Louis-Philippe
1962
CAN
SASAKI Shingo
1974
JPN
IMAIZUMI Hideaki
1977
JPN
JOSLIN Scott
1978
USA
ROY Josh
1981
CAN
KAMIKURA Hitoshi
1976
JPN
ROITER Daniel
1976
CAN
KOTOSAI Teppei
1977
JPN
LINCOLN Andrew
1978
USA
MALO Scott
1981
CAN
PATTERSON Stephen
1981
USA
MC LEISH Adam
1979
CAN
MORENCY Guillaume
1981
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run