official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BURTIN Raphael
1977
FRA
1:59.10
2.00
2
GRUBER Christoph
1976
AUT
+0.83
7.64
3
UOTILA Sami
1976
FIN
+1.04
9.07
4
THALER Patrick
1978
ITA
+1.82
14.38
5
MILLET Vincent
1973
FRA
+2.12
16.42
6
PERGHER Stefano
1974
ITA
+2.16
16.69
7
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+2.39
18.25
8
SEER Florian
1976
AUT
+2.58
19.55
9
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+2.64
19.95
10
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+2.96
22.13
11
GIRARDI Walter
1976
ITA
+3.03
22.61
12
RECH Freddy
1980
FRA
+3.24
24.04
13
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+3.28
24.31
14
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+3.34
24.72
15
PLONER Alexander
1978
ITA
+3.44
25.40
16
MATT Mario
1979
AUT
+3.49
25.74
17
LARSSON Markus
1979
SWE
+3.52
25.94
18
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+3.53
26.01
19
TORPE Are
1973
NOR
+3.54
26.08
20
RIEDER Arnold
1976
ITA
+3.61
26.55
21
ALSTER Christoph
1980
AUT
+3.74
27.44
22
VIK HANSEN Lars Birger
1975
NOR
+4.14
30.16
23
UZNIK Daniel
1977
AUT
+4.16
30.29
24
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+4.30
31.24
25
PICCARD Jeff
1976
FRA
+4.64
33.56
26
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
+4.66
33.69
27
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+4.95
35.66
28
MANUEL Patrice
1974
FRA
+5.09
36.62
29
HOFER Beni
1978
SUI
+5.26
37.77
30
PROSCH Alexander
1976
ITA
+5.50
39.41
31
HARI Konrad
1978
SUI
+5.66
40.49
32
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+5.78
41.31
33
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+5.84
41.72
34
RHYNER Jakob
1965
SUI
+6.22
44.30
35
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+6.23
44.37
36
KNIGHT Chip
1975
USA
+6.25
44.51
37
ECKERT Florian
1979
GER
+6.36
45.25
38
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+6.74
47.84
39
OKADA Rishu
1978
JPN
+6.76
47.97
40
SAETER Aane
1975
NOR
+6.83
48.45
41
STOESSEL Rene
1973
SUI
+6.87
48.72
42
STRASSER Karl
1977
AUT
+7.05
49.95
43
STRAND Stein Kristian
1979
NOR
+7.24
51.24
44
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+7.94
56.00
45
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+8.12
57.22
46
SIMON Aymeric
1976
FRA
+8.30
58.45
47
GOMEZ Victor
1974
AND
+8.62
60.62
48
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
+8.76
61.58
49
WALL Bradley
1979
AUS
+8.77
61.64
50
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+9.01
63.28
51
NAEAES Nicklas
1973
SWE
+9.22
64.71
52
BRAND Olivier
1980
SUI
+9.42
66.07
53
POGACNIK Matej
1981
SLO
+9.45
66.27
54
TRANSUE Joshua
1980
USA
+10.11
70.76
Did not qualify for 2nd run
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
DICKSON Michael
1975
AUS
FURSETH Knut Arne
1977
NOR
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
DOMINGUEZ BARCELONA Carlos
1981
ESP
DAMSTUEN Andreas
1979
NOR
SPORN Andrej
1981
SLO
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
RAJALA Jukka
1982
FIN
HOGAN Brad
1979
USA
KRIZAJ Bostjan
1980
SLO
OLLIKKA Toni
1978
FIN
LESAR Matej
1981
SLO
WIESER Andi
1980
SLO
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run