official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAICH Benjamin
1978
AUT
2:35.00
0.00
2
CHENAL Joel
1973
FRA
+0.07
0.39
3
MAIER Hermann
1972
AUT
+0.16
0.90
4
BOURQUE Francois
1984
CAN
+0.92
5.16
5
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+1.05
5.89
6
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.06
5.95
6
MILLER Bode
1977
USA
+1.06
5.95
8
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.64
9.21
9
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.82
10.22
10
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.88
10.55
11
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+1.95
10.95
12
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.39
13.41
13
SCHLOPY Erik
1972
USA
+2.56
14.37
14
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.60
14.59
15
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
+2.83
15.88
16
BANK Ondrej
1980
CZE
+2.85
16.00
17
BERTHOD Marc
1983
SUI
+3.25
18.24
18
KJUS Lasse
1971
NOR
+4.31
24.19
19
CUCHE Didier
1974
SUI
+4.33
24.30
20
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
+4.61
25.88
21
BURTIN Raphael
1977
FRA
+5.99
33.62
22
RAJALA Jukka
1982
FIN
+6.40
35.92
23
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+7.56
42.43
24
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+10.03
56.30
25
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+10.59
59.44
26
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+15.85
88.96
27
HEATH Alexander
1978
RSA
+16.42
92.16
28
KIM Hyung Chul
1981
KOR
+17.46
98.00
29
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+19.86
111.47
30
HENTSCH Nikolai
1983
BRA
+20.56
115.40
31
FOLEY Thomas
1979
IRL
+22.42
125.84
32
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+25.41
142.62
33
RYABCHENKO Victor
1982
KAZ
+25.66
144.03
34
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
+27.03
151.72
35
TOLA Erjon
1986
ALB
+27.89
156.54
36
SAVEH SHEMSHAKI Alidad
1972
IRI
+28.88
162.10
37
SCHAFFERER Marco
1984
BIH
+29.46
165.36
38
MAROSI Attila
1982
HUN
+30.12
169.06
39
RAZANAKOLONA Mathieu
1986
MAD
+31.43
176.41
40
GUANGXU Li
1985
CHN
+33.07
185.62
41
BORISOV Ivan
1979
KGZ
+1:02.10
348.56
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CARDELLI Marino
1987
SMR
LAL Hira
1980
IND
SECK Leyti
1981
SEN
DRYGIN Andrei
1977
TJK
MARKOVSKI Gjorgi
1986
MKD
JENOT Olivier
1988
MON
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
RATKIC Ivan
1986
CRO
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
KIM Woo-Sung
1986
KOR
GROB Duncan
1980
CHI
AGUIRRE Facundo
1985
ARG
SASAKI Akira
1981
JPN
KANG Min Heuk
1981
KOR
KRYZL Krystof
1986
CZE
SATS Konstantin
1982
RUS
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
SPRECHER Claudio
1980
LIE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
WALL Bradley
1979
AUS
VAJDIC Bernard
1980
SLO
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SEMPLE Ryan
1982
CAN
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
GORZA Ales
1980
SLO
FANARA Thomas
1981
FRA
MOELGG Manfred
1982
ITA
LIGETY Ted
1984
USA
BUECHEL Marco
1971
LIE
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
RAHLVES Daron
1973
USA
Disqualified 1st run