official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SYKORA Thomas
1968
AUT
1:41.93
-4.00
2
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.36
-2.02
3
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
+0.41
-1.75
4
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+0.56
-0.92
5
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
+0.57
-0.87
6
REITER Mario
1970
AUT
+0.75
0.12
7
MAYER Christian
1972
AUT
+0.86
0.72
8
TOMBA Alberto
1966
ITA
+1.06
1.82
9
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+1.10
2.04
10
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+1.13
2.21
11
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+1.40
3.69
12
EBERLE Markus
1969
GER
+1.58
4.68
13
SIMOND Francois
1969
FRA
+1.64
5.01
13
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.64
5.01
15
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+1.67
5.17
16
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.74
5.56
17
STIANSEN Tom
1970
NOR
+1.79
5.83
18
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
+1.92
6.55
19
DIMIER Yves
1969
FRA
+2.09
7.48
20
PLASCHY Didier
1973
SUI
+2.20
8.09
21
MARILA Mika
1973
FIN
+2.22
8.20
22
KUNC Mitja
1971
SLO
+2.23
8.25
23
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+2.24
8.31
24
VIOLON Pierre
1973
FRA
+2.27
8.47
25
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+2.28
8.53
26
MADER Guenther
1964
AUT
+2.37
9.02
27
DE CRIGNIS Fabio
1968
ITA
+2.51
9.79
28
CHENAL Joel
1973
FRA
+2.64
10.50
29
ERTL Andreas
1975
GER
+2.85
11.66
Did not qualify for 2nd run
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
SEER Florian
1976
AUT
SPEISER Gerhard
1975
GER
PUENTENER Leo
1973
SUI
PUCKETT P Casey
1972
USA
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
NYBERG Fredrik
1969
SWE
VICQUERY Simone
1975
ITA
VILLIARD Eric
1970
CAN
HAYER Stanley
1973
CAN
ACCOLA Paul
1967
SUI
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
ANCENAY Max
1970
FRA
GRANDI Thomas
1972
CAN
BELFROND Matteo
1967
ITA
JOVAN Matej
1970
SLO
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
EXARTIER Stephane
1969
POL
GRILC Gregor
1970
SLO
TICHY Martin
1973
CAN
CASTELLANO Christian
1974
ITA
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
ANDERSSON Anders
1978
SWE
WALLNER Johan
1965
SWE
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
HELLMAN Tobias
1973
SWE
JARVI Juha
1975
FIN
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
KNIGHT Chip
1975
USA
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
MLEKUZ Rene
1975
SLO
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
KOSIR Jure
1972
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run