official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DUERR Katharina
1989
GER
1:43.74
8.15
2
SPRINGL Monika
1987
GER
+0.68
12.15
3
SMED Veronica
1988
SWE
+0.69
12.21
4
NOENS Nastasia
1988
FRA
+0.78
12.74
5
CURTONI Irene
1985
ITA
+0.81
12.91
6
BRODNIK Vanja
1989
SLO
+0.92
13.56
7
FERK Marusa
1988
SLO
+0.98
13.91
8
GANTNEROVA Jana
1989
SVK
+1.11
14.68
9
STAPLES Kiley
1989
USA
+1.32
15.91
10
ROMAR Tii-Maria
1986
FIN
+1.40
16.38
11
GRANT Sterling
1987
USA
+1.73
18.32
12
BERTHOD Pascale
1987
SUI
+1.75
18.44
13
HONKONEN Jessica
1989
FIN
+1.80
18.73
14
MIHOVILOVIC Nina-Katarina
1988
SLO
+1.82
18.85
15
FERNSEBNER Carolin
1986
GER
+1.88
19.20
16
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
+1.98
19.79
17
KUERNER Alenka
1986
SLO
+2.38
22.14
18
KOEHLE Stefanie
1986
AUT
+2.45
22.56
19
MAIR Marianne
1989
GER
+2.59
23.38
20
VIDONI Tamara
1986
FRA
+2.66
23.79
21
CANDIAGO Giulia
1986
ITA
+2.68
23.91
22
TROJER Karoline
1984
ITA
+2.90
25.20
23
ROSS Lauren
1982
USA
+3.53
28.91
24
PERSYN Karen
1983
BEL
+3.67
29.73
25
AGUILANIU Aude
1988
FRA
+3.68
29.79
25
EISATH Magdalena
1986
ITA
+3.68
29.79
27
GUT Lara
1991
SUI
+3.69
29.85
28
STAEDLER Cornelia
1982
SUI
+3.77
30.32
29
FEIERABEND Denise
1989
SUI
+4.03
31.85
30
PITTIN Alessia
1983
ITA
+4.15
32.55
31
ROBNIK Mateja
1987
SLO
+5.24
38.96
32
GROSVOLD Thea
1990
NOR
+5.70
41.67
33
VOGEL Nadja
1990
SUI
+5.88
42.72
34
NEERGAARD Therese
1987
NOR
+6.38
45.66
35
LOESETH Mona
1991
NOR
+6.50
46.37
36
MARCONI Anna
1985
ITA
+6.51
46.43
37
BRUSLETTO Anne Cecilie
1988
NOR
+6.55
46.66
38
TABERLET Sara
1985
FRA
+6.68
47.43
39
JANKA Fabienne
1989
SUI
+6.72
47.66
40
SCHMID Nicola
1990
GER
+7.03
49.49
41
SCHAEDLER Sarah
1982
LIE
+7.11
49.96
42
BORSOTTI Camilla
1988
ITA
+7.42
51.78
43
CHARRET Alice
1989
ITA
+7.60
52.84
44
GUTIERREZ Mireia
1988
AND
+7.66
53.19
45
HANAOKA Moe
1984
JPN
+7.70
53.43
46
BARIOZ Taina
1988
FRA
+8.31
57.01
47
KIRKOVA Maria
1986
BUL
+8.37
57.37
48
PROSTEVA Helena
1990
RUS
+8.46
57.90
49
SEJERSTED Lotte Smiseth
1991
NOR
+9.42
63.54
50
RAYANOVA Lyaysan
1989
RUS
+9.92
66.48
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
TRMCIC Marija
1986
SRB
NAREA Bianca-Andreea
1986
ROU
KACZMAREK Dorota
1990
POL
NOVAKOVIC Zana
1985
BIH
BEREZIK Anna
1989
POL
CLEMENTE Mireia
1987
ESP
STIEPEL Isabelle
1990
GER
HUEBNER Monica
1990
GER
KUSTER Nicole
1989
SUI
GURSCHLER Evelyn
1986
ITA
PERNET Caroline
1989
FRA
HERMAN Tesa
1988
SLO
BAILET Margot
1990
FRA
DETTLING Andrea
1987
SUI
GEIGER Christina
1990
GER
DEMETZ Stefanie
1986
ITA
KOCKEN Anna
1987
SWE
ANSNES Tone Jersin
1985
NOR
NORDH Carolina
1986
SWE
MORANDINI Claudia
1982
ITA
JOCHER Theresia
1986
GER
PELLISSIER Marion
1988
FRA
MCJAMES Megan
1987
USA
MARMOTTAN Anemone
1988
FRA
WIRTH Barbara
1989
GER
SCHILD Bernadette
1990
AUT
SMUTNA Michaela
1987
CZE
KELLEY Jessica
1982
USA
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
HITCHCOCK Katie
1985
USA
CICCONE Caitlin
1985
USA
PELTIER Audrey
1981
FRA
JAZBEC Katja
1988
SLO
STUHEC Ilka
1990
SLO
Disqualified 1st run