official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SIMONSEN Thomas
1977
NOR
1:41.30
26.33
2
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.26
36.03
3
ASPLUND Mattias
1975
SWE
+1.37
36.88
4
FROST Johan
1977
SWE
+2.58
46.20
5
LINDH Fredrik
1975
SWE
+2.88
48.51
6
ERIKSSON Markus
1979
SWE
+3.22
51.12
7
SOMMERSEL Frode
1978
NOR
+3.70
54.82
8
OTTAR Aslak
1977
NOR
+3.80
55.59
9
JENSEN Tore Kristian
1978
NOR
+3.84
55.90
10
SIMONSEN Stian
1975
NOR
+3.99
57.05
11
OLSSON Christian
1979
SWE
+4.23
58.90
12
RAJALA Jukka
1982
FIN
+4.28
59.29
13
LINDGREN Jonas
1976
SWE
+4.30
59.44
14
NILSSON Anders
1980
SWE
+4.33
59.67
15
LAHDENPERAE Simon
1980
SWE
+4.89
63.98
16
FLAGE Thorbjoern
1978
NOR
+4.94
64.37
17
LEINO Jukka
1978
FIN
+5.26
66.83
18
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
+5.27
66.91
18
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
+5.27
66.91
20
UOTILA Tuomas
1981
FIN
+5.46
68.37
21
AULANKO Juuso
1979
FIN
+5.58
69.30
22
SANDNES Helge
1981
NOR
+5.59
69.37
23
JOHNSEN Stefan
1978
NOR
+5.80
70.99
24
ANDERSSON David J.
1979
SWE
+6.51
76.46
25
LARSEN Terje Nordgaard
1980
NOR
+6.60
77.15
26
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
+6.64
77.46
27
SEEM Ola
1979
NOR
+6.93
79.69
28
RAUTIO Antti
1981
FIN
+7.38
83.16
29
FALCK-PEDERSEN Didrik
1981
NOR
+7.41
83.39
30
NOEJD Mikael
1979
SWE
+7.75
86.00
31
HOFF Joakim
1979
NOR
+7.90
87.16
32
HOFSTAD Marcus
1980
NOR
+8.86
94.55
33
EBERSTEIN Espen
1981
NOR
+9.77
101.56
34
SALMELA Janne
1981
FIN
+9.79
101.71
35
SAASTAMOINEN Tuomas
1981
FIN
+10.14
104.41
36
HOEYEN Lars
1980
NOR
+10.70
108.72
37
HOLUND Alexsander
1981
NOR
+11.62
115.80
38
KJOS Morten
1981
NOR
+13.34
129.05
39
JOHANSEN Alf Erik
1982
NOR
+13.67
131.59
40
DUGSTAD Tore
1981
NOR
+14.24
135.98
41
VEDAL Raymond
1981
NOR
+15.03
142.06
42
RIMER Oeivinn
1981
NOR
+17.59
161.77
Did not finish 2nd run
PIETILAE Vesa
1979
FIN
PERSSON Bjoern
1980
SWE
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
RAASTAD Olav
1979
NOR
OLSEN Christian
1981
NOR
RUOTSALAINEN Petri
1980
FIN
ENGELL Andreas
1977
NOR
EPPELAND Sven Nico
1978
NOR
FLATAAS Vergard
1979
NOR
HAARA Tobias
1980
SWE
KJOS Lars Ola
1978
NOR
JOHANSSON Fredrik
1979
SWE
IVERT Hampus
1980
SWE
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SANDQVIST Jonas
1977
SWE
VIRRANNIEMI Mikko
1980
FIN
ROENNMARK Per
1979
SWE
MATHISEN Torje
1979
NOR
MARKKANEN Janne
1979
FIN
KARHUMAEKI Tuomas
1981
FIN
JOHANSEN Lasse
1981
NOR
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
HIRVONEN Miika
1981
FIN
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
GUNNARSSON Andreas
1977
SWE
ELIASSON Tommy
1980
SWE
BERGBOM Karl
1978
SWE
ANDERSSON Martin I
1978
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run