official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROCCA Giorgio
1975
ITA
1:32.26
0.00
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.25
1.63
3
PALANDER Kalle
1977
FIN
+0.89
5.79
4
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.03
6.70
5
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+1.07
6.96
6
LIGETY Ted
1984
USA
+1.08
7.02
7
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.41
9.17
8
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.42
9.23
9
THALER Patrick
1978
ITA
+1.49
9.69
10
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.71
11.12
11
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.72
11.19
12
JANYK Michael
1982
CAN
+1.76
11.45
13
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.85
12.03
14
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.99
12.94
15
MYHRER Andre
1983
SWE
+2.01
13.07
16
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.05
13.33
17
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.11
13.72
18
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.17
14.11
19
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+2.20
14.31
20
BIGGS Patrick
1982
CAN
+2.32
15.09
21
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+2.36
15.35
22
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.39
15.54
23
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.57
16.71
24
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.66
17.30
24
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.66
17.30
26
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.82
18.34
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
VAKHNENKO Igor
1981
UKR
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
WALL Bradley
1979
AUS
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
BRAUER Jono
1981
AUS
RAJALA Jukka
1982
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
COCHRAN James
1981
USA
SENONER Lucas
1983
ITA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BAXTER Alain
1973
GBR
KOLL Alexander
1982
AUT
HARGIN Mattias
1985
SWE
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
OMMINGER Andreas
1983
AUT
GINI Marc
1984
SUI
MARINAC Martin
1979
AUT
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
Did not finish 1st run
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
LAINE Rasmus
1983
FIN
KANG Min Heuk
1981
KOR
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
OKADA Rishu
1978
JPN
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
BERTHOD Marc
1983
SUI
TIEZZA Luca
1981
ITA
KAITALA Jouni
1983
FIN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
COUSINEAU Julien
1981
CAN
NILSEN Andreas
1980
NOR
TREJBAL Filip
1985
CZE
STUTZ Paul
1983
CAN
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
VAJDIC Bernard
1980
SLO
SPORN Andrej
1981
SLO
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
KNIGHT Chip
1975
USA
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
NEUREUTHER Felix
1984
GER
ROTHROCK Tom
1978
USA
ENGL Kurt
1979
AUT
TISSOT Stephane
1979
FRA
PRANGER Manfred
1978
AUT
MATT Mario
1979
AUT
VOGL Alois
1972
GER
Disqualified 1st run