official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:36,82
6.00
2
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.24
7.49
3
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.42
8.60
4
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.64
9.97
5
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.95
11.89
6
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.03
12.38
7
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+1.04
12.44
8
THALER Patrick
1978
ITA
+1.05
12.51
9
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.09
12.75
10
SKUBE Matic
1988
SLO
+1.13
13.00
11
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.14
13.06
12
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.16
13.19
13
VOGEL Markus
1984
SUI
+1.23
13.62
14
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.31
14.12
15
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.47
15.11
16
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.53
15.48
17
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.55
15.61
18
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+1.68
16.41
19
TISSOT Maxime
1986
FRA
+1.79
17.09
20
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+2.02
18.52
21
KUERNER Miha
1987
SLO
+2.09
18.95
22
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+2.14
19.26
23
IMBODEN Urs
1975
MDA
+2.27
20.07
24
SENONER Lucas
1983
ITA
+2.56
21.86
25
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2.61
22.17
26
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+2.95
24.28
27
ROMAR Andreas
1989
FIN
+3.13
25.40
28
SEILER Jan
1983
SUI
+3.26
26.20
29
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+4.29
32.59
30
KOENIG Thomas
1990
AUT
+4.35
32.96
31
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
+4.98
36.86
32
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
+4.99
36.92
33
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
+5.27
38.66
34
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+5.54
40.33
35
PLANK Andy
1989
ITA
+5.80
41.94
36
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
+5.83
42.13
36
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+5.83
42.13
38
SAXVALL Per
1989
SWE
+6.13
43.99
39
SANDVIK Eian
1989
NOR
+6.18
44.30
40
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+6.93
48.95
41
VIDOSA Roger
1984
AND
+7.10
50.00
42
TODOROV Dean
1983
BUL
+7.84
54.59
43
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
+7.89
54.89
44
TRIENDL Armin
1989
AUT
+8.01
55.64
45
SPECK Stefano
1988
LUX
+11.78
79.00
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
PATSCHEIDER Hagen
1988
ITA
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
NOESIG Christoph
1985
AUT
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
KANTOLA Petteri
1986
FIN
RYDING David
1986
GBR
VRABLIK Martin
1982
CZE
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
HOERL Wolfgang
1983
AUT
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
NEUREUTHER Felix
1984
GER
BROLENIUS Johan
1977
SWE
Did not finish 1st run
MITHASSEL Christian
1987
NOR
JIMENEZ Diego
1987
ESP
ROUX Christophe
1983
MDA
NILSEN Markus
1989
NOR
MAYER Matthias
1990
AUT
LYSDAHL Espen
1990
NOR
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
MOLLIN Bart
1981
BEL
PAQUIN Paul
1986
FRA
LINDH Kalle
1990
SWE
HIRSCHBUEHEL Christian
1990
AUT
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
DRAKE Edward
1986
GBR
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
GRAF Bernhard
1988
AUT
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
WIESER Manuel
1990
AUT
KIM Woo-Sung
1986
KOR
DEBELJAK Jan
1988
SLO
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
SCHMID Philipp
1986
GER
WAGNER Hannes
1986
GER
TONETTI Riccardo
1989
ITA
VON KAENEL Ruedi
1984
SUI
ZUEV Stepan
1988
RUS
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
JAQUET Yoan
1988
SUI
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
NORDH Fredrik
1984
SWE
STEHLE Dominik
1986
GER
BYLUND Peter
1979
SWE
SASAKI Akira
1981
JPN
PRANGER Manfred
1978
AUT
TREJBAL Filip
1985
CZE
KOGLER Stefan
1981
GER
Did not start 1st run