official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MISSILLIER Steve
1984
FRA
1:48.92
6.00
2
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+0.57
9.19
3
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.63
9.53
4
KOGLER Stefan
1981
GER
+1.06
11.94
5
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.13
12.33
6
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+1.18
12.61
7
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1.28
13.17
8
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.41
13.90
9
IMBODEN Urs
1975
MDA
+1.50
14.40
10
TREJBAL Filip
1985
CZE
+1.54
14.62
11
WANNINGER Christian
1981
GER
+1.69
15.46
12
DREIER Christoph
1981
AUT
+1.75
15.80
13
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.79
16.02
14
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.81
16.14
14
BYLUND Peter
1979
SWE
+1.81
16.14
16
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.89
16.58
17
FALCOZ Lucas
1986
FRA
+1.91
16.70
18
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+1.94
16.86
19
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.97
17.03
20
VOGEL Markus
1984
SUI
+2.06
17.54
21
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.13
17.93
22
SANDELL Marcus
1987
FIN
+2.24
18.54
23
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.63
20.73
24
THALER Matthias
1984
ITA
+2.64
20.79
25
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+2.73
21.29
26
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.74
21.35
27
BRENNA Petter
1986
NOR
+3.56
25.94
28
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+3.77
27.11
29
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.17
29.35
30
DAVARE Michel
1981
ITA
+4.31
30.14
31
TIEZZA Luca
1981
ITA
+4.60
31.76
32
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+4.75
32.60
33
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+4.76
32.66
34
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
+4.78
32.77
35
VRABLIK Martin
1982
CZE
+4.88
33.33
36
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+5.22
35.23
37
VIDOSA Roger
1984
AND
+5.52
36.91
38
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
+6.01
39.66
39
ZUEV Stepan
1988
RUS
+6.46
42.18
40
HANADA Masashi
1986
JPN
+6.85
44.36
41
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+7.10
45.76
42
WIESER Manuel
1990
AUT
+7.14
45.99
Did not finish 2nd run
KOENIG Thomas
1990
AUT
DEBELJAK Jan
1988
SLO
WAGNER Hannes
1986
GER
HAUG Kristian
1988
NOR
SCHMID Philipp
1986
GER
ENOCSON Calle
1984
SWE
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
SORREL Sebastien
1985
FRA
BJOERK Andre
1982
SWE
NOESIG Christoph
1985
AUT
LEINO Jukka
1978
FIN
OBERT Anthony
1985
FRA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MANOLOV Kiril
1987
BUL
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
JAZBEC Patrick
1989
SLO
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
HERZOG Alexander
1988
AUT
DIGRUBER Marc
1988
AUT
MRAVLJA Anze
1987
SLO
TRIENDL Armin
1989
AUT
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
RIVAS Gabriel
1986
FRA
GODENZI Flavio
1984
SUI
PROMOK Franz
1987
AUT
KANTOLA Petteri
1986
FIN
JAQUET Yoan
1988
SUI
GROSS Stefano
1986
ITA
DOPFER Fritz
1987
GER
MAIER Markus
1984
AUT
BAECK Axel
1987
SWE
PAQUIN Paul
1986
FRA
BAXTER Noel
1981
GBR
TISSOT Maxime
1986
FRA
SENONER Lucas
1983
ITA
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
SKUBE Matic
1988
SLO
NORDH Fredrik
1984
SWE
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
HOERL Wolfgang
1983
AUT
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
STEHLE Dominik
1986
GER
GINI Marc
1984
SUI
HERBST Reinfried
1978
AUT
YUASA Naoki
1983
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run