official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
1:42.43
7.72
2
ENGL Kurt
1979
AUT
+0.38
9.83
3
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.52
10.61
4
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+0.86
12.51
5
MARILA Mika
1973
FIN
+1.18
14.29
6
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.23
14.56
7
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.28
14.84
8
GANAHL Markus
1975
LIE
+1.36
15.29
8
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.36
15.29
10
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+1.42
15.62
11
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.48
15.96
12
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.58
16.51
13
EGGER Pierre
1978
AUT
+1.63
16.79
14
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.96
18.63
15
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.18
19.85
16
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.49
21.58
17
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.50
21.63
18
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.55
21.91
19
GROS Sacha
1974
USA
+2.77
23.13
20
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.83
23.47
21
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.85
23.58
22
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.01
24.47
23
OLLIKKA Toni
1978
FIN
+3.24
25.75
24
VICQUERY Simone
1975
ITA
+3.25
25.81
25
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+3.27
25.92
26
GEISSER Thomas
1977
SUI
+3.59
27.70
27
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+3.63
27.92
28
OKADA Rishu
1978
JPN
+4.07
30.37
29
THALER Patrick
1978
ITA
+4.55
33.04
30
YUASA Naoki
1983
JPN
+4.82
34.54
31
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+4.94
35.21
32
TIEZZA Luca
1981
ITA
+5.05
35.82
33
HOGAN Brad
1979
USA
+5.06
35.88
34
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+5.23
36.82
35
LONGHI Omar
1980
ITA
+5.52
38.44
36
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+5.68
39.33
37
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+5.85
40.27
38
BAXTER Noel
1981
GBR
+5.88
40.44
39
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+5.90
40.55
40
KRAUS Tomas
1974
CZE
+6.85
45.84
41
LACAS Eric
1977
FRA
+6.86
45.89
42
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+6.95
46.40
43
DAVARE Michel
1981
ITA
+7.07
47.06
44
PERREN Robi
1982
SUI
+8.20
53.35
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
FILL Peter
1982
ITA
STANEK Jendrek
1981
GER
STRUGER Peter
1982
AUT
NILSEN Andreas
1980
NOR
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
DEVILLE Cristian
1981
ITA
SEMPLE Ryan
1982
CAN
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
PASTORE Marco
1973
GER
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
ERTL Andreas
1975
GER
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
CASANOVA Marco
1976
SUI
BROLENIUS Johan
1977
SWE
VALENCIC Mitja
1978
SLO
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MYHRE Lars
1984
NOR
PUMPALOV Angel
1978
BUL
MARKEGAARD Daniel
1981
NOR
JANYK Michael
1982
CAN
SATO Teruyuki
1977
JPN
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
STOCKER Martin
1979
AUT
MOELGG Manfred
1982
ITA
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
LANZINGER Matthias
1980
AUT
BECHTER Patrick
1982
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
GROEBMER Roman
1981
ITA
SPORN Andrej
1981
SLO
BANK Ondrej
1980
CZE
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
CASTELLANO Christian
1974
ITA
PERATHONER Alan
1976
ITA
BRAUER Jonathon
1981
AUS
GORZA Ales
1980
SLO
DEFAGO Daniel
1980
SUI
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
WEISS Angelo
1969
ITA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
BAXTER Alain
1973
GBR
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
LARSSON Markus
1979
SWE
VAJDIC Bernard
1980
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run