official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
1:42.72
7.12
2
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
+0.26
8.56
3
VOGL Alois
1972
GER
+0.38
9.23
4
EBERLE Markus
1969
GER
+0.52
10.01
5
BAUER Bernhard
1967
GER
+0.64
10.67
6
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+1.68
16.44
7
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+1.72
16.66
8
SEER Florian
1976
AUT
+1.96
18.00
9
JERMAN Izidor
1974
SLO
+2.19
19.27
10
SCHILCHEGGER Horst
1975
AUT
+2.43
20.60
11
SCHEDLER Lothar
1975
AUT
+2.82
22.77
12
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
+3.40
25.99
13
HORACEK David
1972
CZE
+4.25
30.70
14
ES VAN Bram
1974
NED
+4.27
30.81
15
HOELZL Franz
1974
GER
+4.48
31.98
16
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+4.58
32.53
17
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+5.14
35.64
18
HEINFLING Ulrich
1967
GER
+5.45
37.36
19
KRAUS Tomas
1974
CZE
+5.90
39.86
20
ECKERT Florian
1979
GER
+6.57
43.58
21
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+7.43
48.35
22
STEMPLINGER Gerhard
1972
GER
+7.82
50.51
23
RINGSGWANDL Herbert
1965
GER
+7.99
51.46
24
BOZIC Bostjan
1978
SLO
+9.36
59.06
25
WENSAUER Andreas
1976
GER
+9.46
59.61
26
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+9.57
60.22
27
PRIMOZIC David
1977
SLO
+9.87
61.89
28
FESL Roland
1974
GER
+10.02
62.72
29
FUESS Robert
1978
GER
+10.52
65.50
30
MUELLER Hans
1977
GER
+10.71
66.55
31
WEBER Steve
1976
GER
+11.35
70.10
32
FLEIG Helmut
1978
GER
+11.37
70.21
33
FLOSSMANN Martin
1977
GER
+11.56
71.27
34
MESSMER Thomas
1977
GER
+12.07
74.10
35
HOELLBACHER Stefan
1979
GER
+12.35
75.65
36
WOLF Nicolas
1977
GER
+12.43
76.09
37
PFANZELT Alexander
1976
GER
+13.01
79.31
38
PRAMBOECK Michael
1979
GER
+13.03
79.42
39
YAMAURA Satoru
1974
JPN
+13.40
81.48
40
KIELMANN Martin
1979
GER
+13.89
84.20
41
DRAKSLER Peter
1979
SLO
+14.09
85.31
42
HOEFLINGER Ulli
1976
GER
+14.33
86.64
43
BENKERT Franz
1978
GER
+14.43
87.19
44
NIEDERBERGER Martin
1976
GER
+14.45
87.30
45
BRUNNER Sebastian
1977
GER
+14.62
88.25
46
GERLACH Bastian
1976
GER
+14.68
88.58
47
HORACEK Daniel
1967
CZE
+15.11
90.97
48
MANDELC Grega
1978
SLO
+15.57
93.52
49
PROTZ Robert
1970
GER
+15.80
94.80
50
WEBER Roman
1977
CZE
+16.00
95.91
51
HORN Andreas
1978
GER
+16.33
97.74
52
WILLE Tobias
1978
LIE
+16.94
101.12
53
REIFER Hannes
1979
ITA
+17.16
102.34
54
GOETZE Thorsten
1978
GER
+17.21
102.62
55
WERNER Simon
1978
GER
+17.97
106.84
56
COLIN Fabian
1978
GER
+18.08
107.45
57
TARMAN Gasper
1979
SLO
+18.10
107.56
58
SARTORI Luca
1978
GER
+18.30
108.67
59
KAISER Markus
1978
LIE
+18.31
108.72
60
GRAF Stefan
1978
GER
+18.43
109.39
61
SCHAEDLER Claude
1978
LIE
+18.49
109.72
62
STEINMILLER Andreas
1979
GER
+18.81
111.50
63
KROENER Matthias
1977
GER
+18.89
111.94
64
NEUBERGER Markus
1978
GER
+18.95
112.27
65
ROTTHIER Peter
1962
BEL
+18.99
112.50
66
COFFEY Matthew
1976
AUS
+19.04
112.77
67
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
+19.11
113.16
68
SCHMIDT Karsten
1977
GER
+19.41
114.83
69
KRAUTTER Thorsten
1977
GER
+19.71
116.49
70
DEMETER Dieter
1976
GER
+19.87
117.38
71
KOCH Fridolin
GER
+20.07
118.49
72
ORTNER Thomas
1979
GER
+20.13
118.82
73
SEBRICH Luis
1979
GER
+20.57
121.26
74
SCHMID Georg
1979
ITA
+20.98
123.54
75
SPARBER Markus
1978
ITA
+21.96
128.98
76
SAUTER Mario
1979
GER
+23.04
134.97
77
ARNOLD Tim
1972
GER
+23.60
138.08
78
RUCKDESCHEL Sebastian
1978
GER
+25.18
146.85
79
RIESEMANN Matthias
1978
GER
+25.30
147.51
80
LAAS Jan
1978
GER
+27.44
159.39
81
KADEN Kersten
1979
GER
+27.52
159.83
82
VAN DE VELDE Peter
1979
BEL
+31.40
181.36
Did not finish 2nd run
AIGNER Joerg
1978
ITA
ARNECKE Florian
1978
GER
BEECH Michael
1976
NZL
DICKSON Michael
1975
AUS
GONITIANER Niclas
1978
GER
HAIDER Florian
1900
GER
HYVARINEN Kare
1977
FIN
KALTENBACH Alexander
1977
GER
KOCH Stefan
1977
GER
LEICHTFRIED Albert
1976
AUT
MUELLER SCHUNK Florian
1973
GER
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
SMOLIC Rok
1977
SLO
STANKALLA Stefan
1975
GER
STRASSER Karl
1977
AUT
TREML Thomas
1974
GER
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
WAGNER Karsten
1977
GER
WAGNER Robert
1977
GER
WENDL Josef
1977
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BACHMEIER Andreas
1978
GER
BRANDLHUBER Christian
1976
GER
DENG Thomas
1979
GER
ENGLER Diethelm
1977
GER
ERTL Hubert
1979
GER
HOLLER Manfred
1976
GER
KIESL Karl
1977
GER
KIM Joon-Bum
1976
KOR
KLUTZ Axel
1976
GER
KO Young Bin
1975
KOR
KROMBACH Sven
1974
GER
LIPP Peter
1977
GER
MAGNUSSON Gunnlaugur
1973
ISL
MAST Gunther
1971
GER
MEEH Georg
1978
GER
PODLIPNIK Jure
1977
SLO
RIER Martin
1979
ITA
SCHMID Florian
1978
GER
THORSTEINSSON Vilhelm
1971
ISL
UJHASI Marco
1978
GER
WOERNLE Christoph
1979
GER
ZEH Robert
1973
GER
ZUPANC Tomi
1978
SLO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run