official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
YUASA Naoki
1983
JPN
1:31.62
7.56
2
BRANDENBURG Will
1987
USA
+0.24
9.13
3
SKUBE Matic
1988
SLO
+0.44
10.44
4
DREIER Christoph
1981
AUT
+0.64
11.75
5
OBERT Anthony
1985
FRA
+0.66
11.88
6
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+0.68
12.01
7
BONER Sandro
1988
SUI
+0.85
13.13
8
KASPER Nolan
1989
USA
+0.97
13.91
9
NOESIG Christoph
1985
AUT
+1.03
14.31
10
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+1.04
14.37
11
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+1.09
14.70
12
OLSSON Matts
1988
SWE
+1.13
14.96
13
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.33
16.27
14
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.39
16.66
15
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.43
16.92
16
VOGEL Markus
1984
SUI
+1.44
16.99
17
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+1.52
17.51
18
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.62
18.17
19
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.64
18.30
20
CASSE Mattia
1990
ITA
+1.88
19.87
21
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+1.91
20.07
22
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+1.94
20.26
23
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+2.21
22.03
24
KELLEY Tim
1986
USA
+2.22
22.10
25
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+2.26
22.36
26
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
+2.54
24.19
27
BLANC Norman
1989
FRA
+2.59
24.52
28
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+2.64
24.85
29
GASPERIN Timi
1990
SLO
+2.84
26.16
30
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+3.42
29.96
31
PLANK Andy
1989
ITA
+3.64
31.40
32
BAXTER Noel
1981
GBR
+3.95
33.43
33
KUERNER Miha
1987
SLO
+4.05
34.08
34
ISHII Tomoya
1989
JPN
+4.13
34.61
35
VIDOSA Roger
1984
AND
+4.28
35.59
36
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
+6.09
47.44
37
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
+7.74
58.25
38
STEVENS Bryce
1984
AUS
+7.90
59.30
39
YANAKIEV Zahari
1987
BUL
+8.01
60.02
40
TYMBANIDIS George
1987
GRE
+32.57
220.85
41
MCDONALD Paul
1984
USA
+36.75
248.23
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
DEHARI Dardan
1990
MKD
TRIPODAKIS Pavlos
1982
GRE
ZAMPA Adam
1990
SVK
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
PRISADOV Stefan
1990
BUL
STANCEL Simon
1988
SVK
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
RASANEN Joonas
1989
FIN
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
TODOROV Dean
1983
BUL
BUDAL Martin
1989
NOR
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
LIEBL Sebastian
1989
GER
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
PLACE Francois
1989
FRA
MALMSTROM Victor
1991
FIN
RYDING David
1986
GBR
STEHLE Dominik
1986
GER
CHODOUNSKY David
1984
USA
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
KOENIG Thomas
1990
AUT
BRENNER Hannes
1984
AUT
GRAF Bernhard
1988
AUT
KOLL Alexander
1982
AUT
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
KOGLER Stefan
1981
GER
Did not start 1st run