official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:36.30
6.00
2
LIGETY Ted
1984
USA
+0.24
7.52
3
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.70
10.43
4
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.84
11.32
4
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.84
11.32
6
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.86
11.45
7
JANYK Michael
1982
CAN
+0.88
11.57
8
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.12
13.09
9
MILLER Bode
1977
USA
+1.39
14.80
10
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.40
14.87
11
KELLEY Tim
1986
USA
+1.47
15.31
12
WANNINGER Christian
1981
GER
+1.57
15.94
13
THALER Patrick
1978
ITA
+1.61
16.20
14
MARSHALL Cody
1982
USA
+1.63
16.33
15
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.72
16.90
16
KOGLER Stefan
1981
GER
+1.80
17.40
17
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.83
17.59
18
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.95
18.35
19
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.98
18.54
20
IMBODEN Urs
1975
MDA
+2.00
18.67
21
VILETTA Sandro
1986
SUI
+2.17
19.75
22
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.23
20.13
23
KRYZL Krystof
1986
CZE
+2.82
23.86
24
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+2.96
24.75
25
VOGEL Markus
1984
SUI
+3.08
25.51
26
STUTZ Paul
1983
CAN
+3.12
25.76
27
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+3.17
26.08
28
BECHTER Patrick
1982
AUT
+3.32
27.03
29
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+3.35
27.22
29
STEHLE Dominik
1986
GER
+3.35
27.22
31
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+3.52
28.30
32
TIEZZA Luca
1981
ITA
+3.56
28.55
33
BAXTER Alain
1973
GBR
+3.69
29.37
34
JITLOFF Tim
1985
USA
+3.97
31.15
35
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+4.42
34.00
36
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+4.60
35.14
37
GODENZI Flavio
1984
SUI
+4.76
36.15
37
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+4.76
36.15
39
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+5.13
38.50
40
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+5.24
39.19
41
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+5.32
39.70
42
SCHMID Philipp
1986
GER
+5.34
39.83
43
TISSOT Maxime
1986
FRA
+11.17
76.75
44
MCDONALD Paul
1984
USA
+12.60
85.81
45
GINI Marc
1984
SUI
+18.84
125.34
Did not qualify for 2nd run
ZAJC Luka
1984
SLO
ROBERTSON Matthew
1983
AUS
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
DONALDSON David
1986
CAN
VIDOSA Roger
1984
AND
DEBELJAK Jan
1988
SLO
FRANCHINI Silvestro
1987
ITA
ENOCSON Calle
1984
SWE
BRENNA Petter
1986
NOR
NOESIG Christoph
1985
AUT
BIGGS Patrick
1982
CAN
BRENNER Hannes
1984
AUT
COCHRAN Jimmy
1981
USA
Did not finish 2nd run
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
GROSS Stefano
1986
ITA
SORREL Sebastien
1985
FRA
SENONER Lucas
1983
ITA
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
SKUBE Matic
1988
SLO
BARRETT Scott
1983
CAN
HOERL Wolfgang
1983
AUT
FALCOZ Lucas
1986
FRA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
KOLL Alexander
1982
AUT
TREJBAL Filip
1985
CZE
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JIMENEZ Diego
1987
ESP
MEDVESEK Matic
1988
SLO
GUDMUNDSSON Gisli Rafn
1986
ISL
VELECIC Tomaz
1987
SLO
KUERNER Miha
1987
SLO
MRAVLJA Anze
1987
SLO
ZORICIC Nick
1983
CAN
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
PAQUIN Paul
1986
FRA
BAECK Axel
1987
SWE
CUCHE Dimitri
1985
SUI
SEILER Jan
1983
SUI
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
VRABLIK Martin
1982
CZE
CHODOUNSKY David
1984
USA
THALER Matthias
1984
ITA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
BAUMANN Romed
1986
AUT
NICKERSON Warner
1981
USA
NORDH Fredrik
1984
SWE
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
PAQUIN Pierre
1979
FRA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BYLUND Peter
1979
SWE
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
LEINO Jukka
1978
FIN
Disqualified 1st run