official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SPENCER Dane
1977
USA
2:23.38
6.00
2
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+0.59
9.54
3
UOTILA Sami
1976
FIN
+0.75
10.50
4
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.77
10.62
5
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+0.81
10.86
6
NILSEN Andreas
1980
NOR
+0.85
11.10
7
RECH Freddy
1980
FRA
+0.87
11.22
8
SENONER Luca
1983
ITA
+0.91
11.46
9
BOURQUE Francois
1984
CAN
+0.92
11.52
10
REITER Hannes
1981
AUT
+1.00
12.00
11
GORZA Ales
1980
SLO
+1.02
12.12
12
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.03
12.18
13
VONN Thomas
1975
USA
+1.13
12.78
14
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.18
13.08
15
RAINER Niklas
1983
SWE
+1.24
13.44
16
STRUGER Peter
1982
AUT
+1.30
13.80
17
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.50
15.00
18
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.53
15.18
19
THALER Patrick
1978
ITA
+1.54
15.24
20
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+1.55
15.30
21
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+1.62
15.72
22
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.79
16.74
23
RAJALA Jukka
1982
FIN
+1.90
17.40
24
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.92
17.52
25
BOLNER Nicholas
1982
ITA
+1.97
17.82
26
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+2.00
18.00
27
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.16
18.96
28
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.20
19.20
29
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.74
22.43
30
RIEGLER Michael
1979
LIE
+3.29
25.73
31
FREY Thomas
1984
FRA
+3.33
25.97
32
HAPPACHER Alex
1979
ITA
+3.56
27.35
33
MARSHALL Jesse
1980
USA
+3.57
27.41
34
MARINAC Martin
1979
AUT
+3.76
28.55
35
MATT Mario
1979
AUT
+3.81
28.85
36
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+3.94
29.63
37
GANAHL Markus
1975
LIE
+3.96
29.75
38
SASAKI Akira
1981
JPN
+4.15
30.89
39
HOFER Beni
1978
SUI
+4.31
31.85
40
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+4.43
32.57
41
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+4.53
33.17
42
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+4.60
33.59
43
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+4.71
34.25
44
SPENCE Brad
1984
CAN
+5.29
37.73
45
BRAND Olivier
1980
SUI
+5.33
37.97
46
FASSER Curdin
1983
SUI
+5.44
38.63
47
FANARA Thomas
1981
FRA
+5.91
41.45
48
KREUZER Ralf
1983
SUI
+5.98
41.87
49
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+6.05
42.29
50
KAESLIN Philipp
1981
SUI
+6.11
42.65
51
WALL Bradley
1979
AUS
+6.89
47.33
52
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+11.30
73.78
Did not qualify for 2nd run
JANKA Carlo
1986
SUI
VIDOSA Roger
1984
AND
FILLOD Sebastien
1983
FRA
NADIG Andreas
1982
SUI
RAMUS Matic
1982
SLO
THEAUX Timothe
1980
FRA
ANTOR Alex
1979
AND
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
POGACNIK Matej
1981
SLO
THEAUX Adrien
1984
FRA
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
WEYERMANN Michael
1980
SUI
ZAHND Michael
1981
SUI
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
MATTI Bernhard
1981
SUI
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PALSSON Sindri M.
1982
ISL
KUHAR Martin
1983
SLO
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
DOLF Remo
1984
SUI
URFER Jan
1982
SUI
BISHOP Wade H
1980
USA
SPRECHER Claudio
1980
LIE
KOGLER Stefan
1981
GER
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
GOOD Markus
1979
SUI
LOECHEN Andreas
1981
NOR
BRIKER Mathias
1981
SUI
HARI Konrad
1978
SUI
ALSTER Christoph
1980
AUT
ANDERSON David
1979
CAN
BRAUER Jonathon
1981
AUS
ZAMANSKY Jake
1981
USA
COCHRAN James
1981
USA
REICHELT Hannes
1980
AUT
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
Did not start 1st run