official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STAMPFER Ronald
1976
AUT
2:15.01
27.10
2
VOGT Achim
1970
LIE
+0.45
29.87
3
ERTL Andreas
1975
GER
+0.54
30.42
4
GANAHL Markus
1975
LIE
+0.68
31.28
5
RIEGLER Michael
1979
LIE
+0.74
31.65
6
THANEI Stefan
1981
ITA
+0.97
33.06
7
STRODL Peter
1982
GER
+1.05
33.56
8
MATTI Bernhard
1981
SUI
+1.06
33.62
9
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+1.07
33.68
10
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+1.21
34.54
11
JOKINEN Anssi
1978
FIN
+1.87
38.60
12
LAMPERT Martin
1977
LIE
+1.91
38.84
13
SPOERRI Joerg
1980
SUI
+2.08
39.89
14
KOGLER Stefan
1981
GER
+2.18
40.50
15
AULANKO Juuso
1979
FIN
+2.26
40.99
16
BECHER Sepp
1982
GER
+2.28
41.12
17
GOOD Markus
1979
SUI
+2.37
41.67
18
MARSHALL Jesse
1980
USA
+2.41
41.92
19
ELMER Werner
1983
SUI
+2.42
41.98
20
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+2.57
42.90
21
PRASSBERGER Christian
1977
GER
+2.65
43.39
22
FANGER Fabian
1981
SUI
+2.70
43.70
23
URAKI Kenta
1975
JPN
+2.94
45.17
24
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.99
45.48
25
FARQUET Gregoire
1983
SUI
+3.19
46.71
26
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+4.62
55.50
27
NADIG Andreas
1982
SUI
+4.78
56.49
28
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
+4.91
57.29
29
BENKERT Franz
1978
GER
+4.97
57.65
30
SILLER Matthias
1982
AUT
+5.50
60.91
31
BACHSTEIN Bernd
1981
GER
+5.78
62.63
32
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+5.96
63.74
33
GAMPER Manuel
1983
SUI
+5.97
63.80
34
FASSER Curdin
1983
SUI
+6.23
65.40
35
RAETZE Roman
1984
GER
+6.40
66.45
36
WOELFL Mathias
1984
GER
+6.41
66.51
37
KUENG Patrick
1984
SUI
+6.63
67.86
38
REITER Tomas
1981
GER
+6.70
68.29
39
METRY Sebastian
1983
SUI
+6.72
68.41
40
PATTERSON Luke
1983
CAN
+6.90
69.52
41
URFER Jan
1982
SUI
+6.92
69.64
42
SCHNEIDER Florian
1982
GER
+6.97
69.95
43
HIRT Benjamin
1983
GER
+7.09
70.69
44
ZIRKNITZER Hannes
1981
AUS
+7.28
71.86
45
JENNY Christian
1983
SUI
+7.41
72.65
46
KOPRIVA Jan
1980
CZE
+7.52
73.33
47
O FLYNN Michael
1982
CAN
+7.85
75.36
48
KUCERA John
1984
CAN
+7.95
75.97
49
HOELLBACHER Stefan
1979
GER
+8.55
79.66
50
KEPPLER Stephan
1983
GER
+8.56
79.72
51
HOLMER Eric
1980
USA
+8.67
80.40
52
MCKENNA Sean
1982
USA
+9.42
85.01
53
TREJBAL Filip
1985
CZE
+9.68
86.61
54
DENGLER Martin
1984
GER
+9.80
87.35
55
FISCHHABER Michael
1984
GER
+9.90
87.96
56
ELLER Andreas
1983
GER
+9.91
88.02
57
GSCHNITZER Thomas
1984
ITA
+9.99
88.52
58
AUER Burkhard
1984
AUT
+10.23
89.99
59
FISCHER Daniel
1985
GER
+10.26
90.18
60
BIANCHI Andrea
1984
ITA
+10.53
91.84
61
HOERHAGER Patrick
1986
AUT
+10.97
94.54
62
STOLL Andreas
1982
GER
+11.32
96.69
63
AIGNER Stefan
1986
AUT
+11.63
98.60
64
GANGE Scott
1980
AUS
+11.91
100.32
65
STEHLE Dominik
1986
GER
+12.01
100.93
66
MEYSEL Philipp
1984
GER
+12.06
101.24
67
NIGG Andreas
1985
LIE
+12.35
103.02
68
FISCHER Thomas
1986
GER
+12.54
104.19
69
MUNARETTO Giorgio
1984
ITA
+12.69
105.11
70
ULMER Jan-Florian
1985
GER
+12.89
106.34
71
CANDATEN Leonardo
1984
ITA
+13.26
108.62
72
HOFFMANN Tobias
1985
GER
+13.37
109.29
73
MAIER Frank
1985
GER
+13.45
109.79
74
HORNBERGER Dominic
1989
GER
+14.08
113.66
75
SCHNEIDER Sebastian
1984
GER
+14.21
114.46
76
WUERZ Frank
1983
GER
+14.24
114.64
77
PEINTNER Manuel
1985
ITA
+14.30
115.01
78
ALDEGHI Federico
1984
ITA
+14.37
115.44
79
WAGNER Hannes
1986
GER
+14.65
117.16
80
KELEMEN Josef
1984
CZE
+15.59
122.94
81
LOIBL Martin
1986
GER
+15.80
124.23
82
NIKLAS Roman
1985
GER
+15.81
124.30
83
KEPPLER Jean-Claude
1985
GER
+16.94
131.24
84
LOFTUS Caleb
1984
USA
+17.07
132.04
85
KOCH Kristopher
1986
CAN
+18.35
139.91
86
CLOUD Travis
1984
USA
+19.50
146.98
87
HUBER Stefan
1984
GER
+19.74
148.46
88
JUD Daniel
1986
GER
+20.05
150.36
89
LICKERT Florian
1986
GER
+21.40
158.66
90
LEMAIRE Marc
1976
BEL
+22.61
166.10
91
FORSTHUBER Shelby
1984
USA
+23.70
172.80
92
HURLBRINK Andre
1986
GER
+24.17
175.69
93
GROLLITSCH PETER
1986
USA
+25.26
182.39
Did not finish 2nd run
PLENAGL Stefan
1986
GER
SCHNEIDER Marcel
1984
GER
ASCHAUER Stefan
1986
GER
DALM Cornelius
1986
GER
WITZMANN Klaus-Hermann
1984
GER
LINTNER Moritz
1985
ITA
KOMPATSCHER Christoph
1984
ITA
ADOLPH Oliver
1984
GER
GEROLD Florian
1982
GER
LANG Sandro
1983
LIE
VRABLIK Martin
1982
CZE
HAYWOOD Todd
1977
NZL
BRAND Jan
1980
SUI
HAGN Stefan
1981
GER
SCHWEINSTEIGER Tobias
1982
GER
STANEK Jendrek
1981
GER
CASANOVA Raeto
1981
SUI
SASAKI Akira
1981
JPN
YUASA Naoki
1983
JPN
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
BROLENIUS Johan
1977
SWE
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SCHMID Benjamin
1986
GER
MOERCHEN Julian
1983
GER
HANNEMANN Sebastian
1986
GER
SCHNURR Benedikt
1984
GER
SCHMID Daniel
1986
GER
KOBAYASHI Shinnosuke
1982
JPN
SCHMID Ludwig
1983
GER
LIENBACHER Andi
1985
GER
EICHBERGER Benjamin
1985
GER
GODLI Curdin
1986
SUI
FUCHS Michael
1986
GER
THOMS Laurence
1980
FIJ
PUPP Maximilian
1985
GER
VOGL Thomas
1984
GER
WILLMANN Simon
1984
GER
REINSTADLER Christian
1983
ITA
GODENZI Flavio
1984
SUI
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
GINI Marc
1984
SUI
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
RUETTIGER Steffen
1983
GER
SPEISER Gerhard
1975
GER
WANNINGER Christian
1981
GER
OKADA Rishu
1978
JPN
VOGL Alois
1972
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run