official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GROS Sacha
1974
USA
1:18.08
2.21
2
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.25
4.07
3
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+0.67
7.19
4
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.72
7.56
5
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.76
7.86
6
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.14
10.68
7
HAYER Stanley
1973
CAN
+1.69
14.76
8
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+1.81
15.66
9
STELL Kevin
1977
USA
+2.11
17.88
10
LAVOIE Vincent
1977
CAN
+2.14
18.11
11
LEROY Andy
1975
USA
+2.20
18.55
12
VIOLON Pierre
1973
FRA
+2.44
20.34
13
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+2.46
20.48
14
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.81
23.08
15
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+2.93
23.97
16
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+3.04
24.79
17
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+3.13
25.46
18
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+3.20
25.98
19
WEISS Angelo
1969
ITA
+3.22
26.13
20
SPEISER Gerhard
1975
GER
+3.52
28.36
21
TICHY Martin
1973
CAN
+3.68
29.55
22
GIRARDI Walter
1976
ITA
+3.87
30.96
23
BAXTER Alain
1973
GBR
+4.09
32.59
24
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+4.38
34.75
25
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+4.62
36.53
26
VIELE David
1975
USA
+5.49
42.99
27
PASTORE Marco
1973
ITA
+5.95
46.41
28
HOLZER Patrick
1970
ITA
+6.08
47.37
29
TICHY Michael
1981
CAN
+6.12
47.67
30
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
+6.70
51.98
31
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+7.10
54.95
32
ROTHROCK Tom
1978
USA
+7.86
60.60
33
VONN Thomas
1975
USA
+7.94
61.19
34
MCKINLAY Brent
1977
CAN
+8.27
63.64
35
MACARTNEY Scott
1978
USA
+8.79
67.50
36
TRANSUE Joshua
1980
USA
+8.88
68.17
37
KAWAGUCHI Joji
1974
JPN
+10.04
76.79
38
PRADO Mike
1979
USA
+10.28
78.57
39
BISIC Tahir
1981
BIH
+10.84
82.73
40
SCHUETZE Jed
1979
USA
+11.00
83.92
41
FISCHER Brett
1977
USA
+11.40
86.89
42
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+12.23
93.06
43
VAN TONGEREN Eric
1979
USA
+13.20
100.26
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
BROLENIUS Johan
1977
SWE
CASANOVA Marco
1976
SUI
FIALA Jakub
1975
USA
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
KNITTLE Matthew
1978
USA
KURUVILA Reuben
1979
USA
LLORACH Gaetan
1974
FRA
MARTIN J andrew
1974
USA
NOLTING Josh
1976
USA
PAGE Kevin
1975
FRA
PALANDER Kalle
1977
FIN
PLASCHY Didier
1973
SUI
UOTILA Sami
1976
FIN
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ANDERSON David
1979
CAN
BELYEA Ben
1980
USA
BERG Christopher
1978
USA
BERGLUND Teddy
1978
USA
BISHOP Wade H
1980
USA
BORTIS Michel
1970
SUI
BREZAVSEK Ales
1972
SLO
BROWN Matt
1978
USA
COGOLI Patrick
1976
ITA
DEGEER Colin
1980
CAN
GREEN Ross
1978
GBR
GUAY Erik
1981
CAN
GUAY Kristian
1979
CAN
HUDEC Jan
1981
CAN
HUME Jeff
1979
CAN
INOUE Haruki
1975
JPN
ITO Kaoru
1973
JPN
JERMAN Andrej
1978
SLO
KENNISON Scott
1978
USA
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KNIGHT Chip
1975
USA
KOBLAR Jernej
1971
SLO
KOSIR Jure
1972
SLO
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
LAWRENCE III Ron
1980
USA
MAHAN Cain
1981
USA
MAN DE Harald II
1973
NED
MARILA Mika
1973
FIN
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PEN Peter
1973
SLO
POOL Thomas
1974
SUI
PUCKETT P Casey
1972
USA
READ Michael
1979
CAN
RIEDER Arnold
1976
ITA
RINFRET Thomas
1981
CAN
SCHLOPY Erik
1972
USA
SCOTT Eric D
1980
USA
SMITH Cody
1978
USA
SPENCER Dane
1977
USA
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
SWING Jesse
1979
USA
THALER Patrick
1978
ITA
URAKI Kenta
1975
JPN
VALENCIC Mitja
1978
SLO
VOGL Alois
1972
GER
WAREMAN Hayo
1974
NED
WOLK Chad
1976
USA
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
BEARDSLEY Mathew
1979
USA
BROBERG Tejs
1976
DEN
BROWN Michael P
1980
USA
CULBERT Cameron
1977
CAN
EBERLE Markus
1969
GER
ERNEMANN Fritz
1982
USA
FRESHWATER Andrew
1973
GBR
GOMEZ Victor
1974
AND
HUTTER Christian
1975
AUT
JOHNSON Justin J
1977
USA
LOEDLER Thomas
1973
CRO
MARTIN Grant A
1982
USA
MCCONATHY Chad
1980
USA
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
ROTEN Joerg
1974
SUI