official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GINI Marc
1984
SUI
1:49.31
14.25
2
STRUGER Peter
1982
AUT
+0.94
19.41
3
MYHRE Lars
1984
NOR
+1.03
19.90
4
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.19
20.78
5
EGGER Pierre
1978
AUT
+1.23
21.00
6
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.49
22.43
7
MAIER Markus
1984
AUT
+1.91
24.73
8
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
+2.05
25.50
9
VILETTA Sandro
1986
SUI
+2.33
27.04
10
KUENG Patrick
1984
SUI
+2.37
27.26
11
VRABLIK Martin
1982
CZE
+3.00
30.72
12
NOESIG Christoph
1985
AUT
+3.30
32.36
13
OKADA Rishu
1978
JPN
+3.37
32.75
14
SABLATNIK Michael
1986
AUT
+3.43
33.08
15
HAFELE Silvio
1985
AUT
+3.57
33.85
15
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+3.57
33.85
17
LIANES Torstein
1986
NOR
+4.02
36.32
18
KRYZL Jonas
1983
CZE
+4.20
37.30
19
KALWA Michal
1978
POL
+4.57
39.33
20
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+4.94
41.37
21
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+5.14
42.46
22
HANADA Masashi
1986
JPN
+5.30
43.34
23
GRAF Bernhard
1988
AUT
+5.33
43.51
24
SCHWAIGER Patrik
1985
AUT
+5.65
45.26
25
MELMER Florian
1987
AUT
+6.05
47.46
26
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+6.13
47.90
27
TROST Bojan
1986
SLO
+6.50
49.93
28
MARINELLI Danko
1987
CRO
+6.81
51.63
29
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
+6.96
52.45
30
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
+7.09
53.17
31
WOELFL Mathias
1984
GER
+7.10
53.22
32
SPISS Thomas
1988
AUT
+7.62
56.08
33
ULMER Jan Florian
1985
GER
+7.69
56.46
34
OLIVARI Ivan
1987
CRO
+8.01
58.22
35
SCHEIFLINGER Christian
1988
AUT
+8.49
60.85
36
FUCHS Marco
1988
AUT
+8.50
60.91
37
FEICHTNER Mathias
1988
AUT
+8.85
62.83
38
HUBER Michael
1989
AUT
+10.32
70.90
39
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
+10.38
71.23
40
PILZ Florian
1989
AUT
+10.52
71.99
41
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+11.38
76.71
42
ADORJAN Matej
1987
SLO
+12.37
82.15
43
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+12.43
82.48
44
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+12.47
82.70
45
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
+12.55
83.14
46
FRANZ Max
1989
AUT
+12.93
85.22
47
TRIENDL Armin
1989
AUT
+13.13
86.32
47
WALSER Christoph
1989
AUT
+13.13
86.32
49
ENOECKL Lars
1988
AUT
+13.36
87.58
50
SIEBER Bjoern
1989
AUT
+13.58
88.79
51
KRAMER Manuel
1989
AUT
+14.30
92.74
52
HERBURGER Niklas
1989
AUT
+15.17
97.52
53
LEKIC Jure
1989
SLO
+15.34
98.45
54
SARE Hamit
1982
TUR
+15.93
101.69
55
YURDAKUL Volkan
1981
TUR
+27.14
163.22
Did not finish 2nd run
MOESSLACHER Mario
1989
AUT
JAGER Jan
1989
SLO
STENGG Florian
1989
AUT
SCHMEISSNER Christopher
1989
AUT
GULBERGS Niks
1985
LAT
RODE Roberts
1987
LAT
ERLANDSSON Kim-Andreas
1988
AUT
BARBAI Aron
1980
HUN
KREIDL Thomas
1987
AUT
BRUNNER Johannes
1988
AUT
KERN Andreas
1988
AUT
NOESIG Dominik
1988
AUT
KOMINKO Maciej
1987
POL
DJORDJEVIC Veljko
1984
SCG
MILICIC Masan
1985
SCG
FEICHTNER Michael
1987
AUT
BERGER Robert
1986
AUT
SIROKI Tin
1987
CRO
HERZOG Mario
1986
AUT
VALENTI Ales
1983
SLO
NOBLE Andrew
1984
GBR
DRAKE Edward
1986
GBR
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
SCHEIBER Dominik
1986
AUT
HEATH Alexander
1978
RSA
DOPFER Fritz
1987
AUT
RATKIC Ivan
1986
CRO
VEGSUNDVAAG Einar
1986
NOR
PROMOK Franz
1987
AUT
SCHWAB Thomas
1985
AUT
FISCHER Daniel
1985
GER
RAETZE Roman
1984
GER
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
BAUMANN Romed
1986
AUT
KRYZL Krystof
1986
CZE
ROENMARK Per
1979
SWE
FAESSLER Manuel
1985
SUI
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
KOLL Alexander
1982
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
RAUTER Markus
1989
AUT
MICKSTOETTER Thomas
1989
AUT
FUXJAEGER Dominik
1989
AUT
KHARCHUK Anton
1988
UKR
SIMINKOVICH Oleksandr
1982
UKR
SECK Leyti
1981
SEN
STAICU Dragos
1985
ROU
MAIER Christoph
1988
AUT
STRISIK Yri
1979
UKR
TRINKER Hannes
1987
AUT
HATA Yu
1983
JPN
STELZER Daniel
1988
AUT
HOLDERJAN Aljosa
1986
SLO
GEISLER Hannes
1988
AUT
NACHTSCHATTEN Christoph
1987
AUT
PALMER Nicholas
1984
GBR
RYABCHENKO Victor
1982
KAZ
BRYSON Scott
1985
GBR
PUCHNER Joachim
1987
AUT
ROOIJ, VAN Joery
1986
NED
POPENKO Jure
1987
SLO
SCHMID Philipp
1986
GER
CHRISTOV Dimitar
1983
BUL
DUDEK Andreas
1986
AUT
FERSTL Michael
1985
GER
WANDERS Arjan
1978
NED
BERCHTOLD Andreas
1986
AUT
TODOROV Dean
1983
BUL
ZACH Michael
1986
AUT
ZEMAN Tomas
1986
CZE
WAGNER Hannes
1986
GER
RATTENSBERGER Michael
1985
AUT
QUARTEL, DE Alwin
1983
NED
SCHRITTWIESER Stefan
1986
AUT
WARMUTH Florian
1985
AUT
HUTTER Daniel
1985
AUT
BRENNA Petter
1986
NOR
HANADA Yuji
1985
JPN
SEILER Jan
1983
SUI
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
BRENNER Hannes
1984
AUT
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
LEUZINGER James
1982
GBR
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
YUASA Naoki
1983
JPN
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
FAESSLER Raphael
1985
SUI
WEYERMANN Michael
1980
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run