official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
1:51:51
9.00
2
OLSSON Matts
1988
SWE
+22
14.56
3
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+30
15.28
4
RAINER Niklas
1983
SWE
+45
16.62
5
ERICSSON Daniel
1987
SWE
+1:15
19.31
6
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+2:18
28.55
7
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+2:23
29.00
8
NORELL Christoffer
1986
SWE
+2:46
31.06
9
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
+2:13
31.69
10
BAECK Axel
1987
SWE
+2:45
34.56
11
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
+3:21
41.37
12
DYBORN Tom
1986
SWE
+3:30
42.18
13
LINDGREN Tim
1989
SWE
+3:31
42.27
14
PAULSSON Fredrik
1988
SWE
+3:32
42.36
15
VEGSUNDVAAG Einar
1986
NOR
+3:57
44.60
16
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
+4:03
45.14
17
WESTRIN Emil
1987
SWE
+4:18
46.49
18
SEDLAC Jan
1987
SWE
+4:40
48.46
19
LARSSON Anton
1989
SWE
+4:20
50.25
20
JACOBSSON Robert
1988
SWE
+5:26
56.17
21
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
+5:31
60.21
22
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+5:37
60.74
23
BRATH Joergen
1991
NOR
+6:04
63.17
24
SEGERSTROEM Erik
1989
SWE
+6:06
63.34
25
CARLSSON Harald
1988
SWE
+6:12
63.88
26
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+6:19
64.51
27
LINDH Kalle
1990
SWE
+6:26
65.14
28
SAXVALL Per
1989
SWE
+6:22
68.37
29
LINDGREN Michael
1989
SWE
+7:17
73.30
30
DUNBERGER Lars
1987
SWE
+7:28
74.29
31
RINGBRANT Jacob
1989
SWE
+7:43
75.63
32
TRYGG Oscar
1988
SWE
+7:16
76.80
33
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
+7:33
78.32
34
ULLEREN Kjetil
1991
NOR
+8:38
84.15
35
SWENN LARSSON Erik
1989
SWE
+8:51
88.90
36
KRONBORG Olav
1991
NOR
+8:55
89.26
37
HAAKONSEN Johan Raeder
1991
NOR
+9:03
89.98
38
KLING Alexander
1988
SWE
+9:07
90.34
39
CLAESSON Tobias
1991
SWE
+9:35
92.85
40
ERIKSSON Jakob
1990
SWE
+10:24
104.42
41
MASSEY Kim
1989
CAN
+10:25
104.51
42
WOLDSETH Kristian Braathe
1991
NOR
+10:43
106.12
43
FROENES Ole Anders
1988
NOR
+11:29
110.25
44
NILSSON Emil
1989
SWE
+11:19
112.94
45
AABERG Gustav
1990
SWE
+12:27
119.03
46
HARGIN Mattias
1985
SWE
+12:55
125.13
47
MONSEN Max
1991
SWE
+13:42
129.35
48
NILSSON Mattias
1990
SWE
+19:47
183.60
Did not finish 2nd run
ROALD Viking
1991
SWE
BLUMENTHAL Jacob
1990
SWE
BRAUTI Robin
1991
NOR
SOEDERBERG Anton
1989
SWE
HEDIN Doglas
1990
SWE
ROALD Filip
1989
SWE
KLING Olle
1991
SWE
NYBERG Jonas
1990
SWE
OTTOSSON Jonas
1990
SWE
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
LESSNERT Charlie
1987
SWE
NILSSON Jonas
1988
SWE
NILSSON Joakim
1988
SWE
LINDBLOM Sebastian
1989
SWE
RYDBERG Noa
1987
SWE
FORSLUND Olle
1988
SWE
OESTERLUND Johan
1988
SWE
REGNER ERIKSSON Rasmus
1988
SWE
KLING Erik
1987
SWE
OLSSON Hans
1984
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run