official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JANKA Carlo
1986
SUI
2:22.73
0.00
2
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+0.20
1.23
3
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+0.44
2.71
4
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+0.46
2.84
5
CUCHE Didier
1974
SUI
+0.52
3.21
6
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.58
3.58
7
LARSSON Markus
1979
SWE
+0.64
3.95
8
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.05
6.47
9
REICHELT Hannes
1980
AUT
+1.07
6.60
10
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.30
8.02
11
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+1.31
8.08
12
LIGETY Ted
1984
USA
+1.45
8.94
13
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.57
9.68
14
GOERGL Stephan
1978
AUT
+1.80
11.10
15
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+1.89
11.65
16
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.94
11.96
17
BAUMANN Romed
1986
AUT
+1.96
12.08
18
CHENAL Joel
1973
FRA
+2.07
12.76
19
FILL Peter
1982
ITA
+2.12
13.07
20
GORZA Ales
1980
SLO
+2.15
13.26
20
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+2.15
13.26
22
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.21
13.63
23
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.22
13.69
24
MILLER Bode
1977
USA
+2.58
15.91
25
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+2.99
18.43
25
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.99
18.43
27
LEINO Jukka
1978
FIN
+4.44
27.37
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
VIDOSA Roger
1984
AND
JANYK Michael
1982
CAN
GRANDI Thomas
1972
CAN
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
EISATH Florian
1984
ITA
DIXON Robbie
1985
CAN
VILETTA Sandro
1986
SUI
KRYZL Krystof
1986
CZE
PICHOT Sebastien
1981
FRA
DOPFER Fritz
1987
GER
MYHRER Andre
1983
SWE
MISSILLIER Steve
1984
FRA
NOESIG Christoph
1985
AUT
SANDELL Marcus
1987
FIN
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
MATT Mario
1979
AUT
KUCERA John
1984
CAN
Did not finish 1st run
RENZHIN Mikail
1978
ISR
MANOLOV Kiril
1987
BUL
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
ROUX Christophe
1983
MDA
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
SKUBE Matic
1988
SLO
ZUEV Stepan
1988
RUS
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BYGGMARK Jens
1985
SWE
NOBLE Andrew
1984
GBR
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
RAJALA Jukka
1982
FIN
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
GINI Marc
1984
SUI
RAINER Niklas
1983
SWE
INNERHOFER Christof
1984
ITA
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
FREY Thomas
1984
FRA
OLSSON Matts
1988
SWE
COUSINEAU Julien
1981
CAN
ZAMANSKY Jake
1981
USA
COCHRAN Jimmy
1981
USA
JITLOFF Tim
1985
USA
BURTIN Raphael
1977
FRA
GUFLER Michael
1979
ITA
SCHLOPY Erik
1972
USA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
FANARA Thomas
1981
FRA
GRUBER Christoph
1976
AUT
RAICH Benjamin
1978
AUT