official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
1:33.03
21.03
2
LAMB David W
1981
USA
+1.83
32.24
3
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+2.90
38.80
4
MCKENNA Sean
1982
USA
+3.11
40.09
5
JI Young Ha
1980
KOR
+4.87
50.87
6
FAVIERES Yannick
1978
FRA
+5.70
55.95
7
MOON Jung-In
1981
KOR
+5.81
56.63
8
HEATH Alexander
1978
RSA
+5.86
56.93
9
EASON Alastair
1984
NZL
+7.66
67.96
10
SHIMIZU Hiroyasu
1986
JPN
+7.78
68.70
11
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
+8.37
72.31
12
LYONS Jai
1985
NZL
+8.63
73.91
13
TARBERRY Ace
1988
USA
+8.81
75.01
14
SHIBATA Yuki
1984
JPN
+9.28
77.89
15
LEE Chang Woo
1981
KOR
+9.50
79.24
16
KUROSAKA Seiji
1986
JPN
+10.28
84.02
17
MOOSEAU Dixon
1988
USA
+11.47
91.31
18
WESTFELDT Patrick
1986
USA
+11.89
93.88
19
LEE Dong Ho
1981
KOR
+11.91
94.00
20
YAMAO Kyoken
1987
JPN
+13.56
104.11
21
DU PLESSIS Andrew
1985
GBR
+14.57
110.30
22
CHOI Ji Hwan
1984
KOR
+16.94
124.82
23
MIDORIKAWA Ryo
1986
JPN
+17.16
126.17
24
IMAI Tomoyuki
1986
JPN
+17.43
127.82
25
ITO Shinsuke
1986
JPN
+17.66
129.23
26
KIMURA Shohma
1989
JPN
+20.63
147.43
27
PICKLES Alan
1982
GBR
+20.89
149.02
28
WYER Samuel
1988
GBR
+20.92
149.21
29
JUNG Yong-Whan
1988
KOR
+22.74
160.36
30
FRANCIS Thomas
1984
GBR
+24.57
171.57
31
KILDAY Simon
1987
GBR
+26.09
180.88
32
BENNETT Phillip
1988
NZL
+28.53
195.83
33
UEDA Naoyuki
1985
JPN
+29.90
204.23
34
SUZUKI Eijiroh
1987
JPN
+30.94
210.60
35
TAN Derek
1973
NZL
+31.15
211.89
36
SHIMADA Takehiro
1984
JPN
+32.36
219.30
37
MIYAZAKI Fumiya
1989
JPN
+37.31
249.63
38
WHITWORTH Peter
1986
NZL
+37.85
252.94
39
NAKANO Yuji
1988
JPN
+40.83
271.20
40
SUZUKI Hiroyuki
1971
JPN
+44.25
292.15
41
HIRAGA Atsunari
1989
JPN
+49.45
324.01
42
OGAWA Sadataka
1987
JPN
+53.87
351.09
Did not finish 2nd run
JOHNSON Tom
1989
NZL
LEWIS Jonathan
1985
GBR
RIDLEY Tom
1989
NZL
WINSLOE Leighton
1989
NZL
OKAMOTO Gakuji
1988
JPN
WYLIE Andrew
1989
NZL
LOVELL Andrew
1986
AUS
KIM Min Jin
1985
KOR
CARTER Guy
1988
NZL
KENNY Tom
1985
GBR
MACBAIN Scott
1987
GBR
COUPE Richard
1985
GBR
MINOR Cameron
1986
USA
STOREY Hunter
1986
USA
LEVINE Brendan
1983
USA
PLASS Travis
1986
USA
TAKIGUCHI Shohei
1986
JPN
CRONK A J
1984
USA
HARRIS Martin
1988
USA
BRIDGWATER Mark
1985
NZL
BROWN Zachary
1984
USA
FRANK Chris
1983
USA
HIGGINS Sean
1985
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PREBBLE Sam
1989
NZL
HATANAKA Noriyuki
1980
JPN
KENT Sammy
1989
CAN
MUIRHEAD Graham
1989
CAN
KOBAYASHI Hiromu
1989
JPN
NORMAN Robert
1986
GBR
UNTERBERGER Dominick
1984
NZL
SUMITANI Koyo
1987
JPN
MCCOLLAM Michael
1988
NZL
KOYAMA Takashi
1982
JPN
PRINCE Robert
1987
GBR
MIYAMA Fumiaki
1988
JPN
KAWANO Hideaki
1984
JPN
UENO Tatsuya
1988
JPN
FOOTE Ryan
1987
CAN
UMEHARA Yuji
1985
JPN
NICHOL Mike
1985
USA
HIGGINS Ash
1986
USA
CAFE Tim
1987
NZL
WHITE Calvin
1987
CAN
BERRY Daniel
1986
CAN
TERASHIMA Shunsuke
1984
JPN
WATANABE Satoshi
1983
JPN
MIZUO Daisuke
1979
JPN
TAKEDA Ryu
1984
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run